21 września, w sali kinowej MOKSiR w Chojnowie, ponownie w tym roku gościliśmy Dionisiosa Sturisa, uznanego dziennikarza i pisarza, wychowanego w naszym mieście. Przyjechał do nas ze swoją najnowszą książką, inną od dotychczasowych - książką kucharską „Kalimera. Grecka kuchnia radości”. Przygoda z grecką kuchnią, którą znał już wcześniej, zaczęła się dla niego od pobytu na rocznym stypendium w tym kraju, podczas którego nie tylko uczył się języka greckiego, lecz i poznawał tamtejszą kulturę. Im dłużej przebywał w Grecji kosztując różnych specjałów, tym jego miłość do potraw tego kraju rosła. Książka „Kalimera. Grecka kuchnia radości” jest nie tylko wyrazem jego uczuć, ale i chęcią spopularyzowania w Polsce prostych i smacznych greckich dań. Wszystkie przepisy zamieszczone w tej bogato ilustrowanej publikacji zostały osobiście wybrane i przetestowane przez autora. Dla uczestników spotkania Dionis przygotował także niespodziankę – ciasteczka kurabiedies, które sam upiekł. Zapewne każdy, kto był na spotkaniu, a wybiera się do Grecji na urlop, swoje zwiedzanie nie ograniczy tylko do wspaniałych zabytków, ale i spróbuje polecanych w książce specjałów. Zapraszamy do biblioteki - w naszych zbiorach mamy już książkę Dionisiosa Sturisa.
2021-10-08 16:17
Od 15 września do końca października w Galerii Młodych można oglądać prace dziesięcioletniej autystycznej dziewczynki, mieszkanki Góry. Ola maluje palcami, zabawkami i różnymi przedmiotami, w niezwykły sposób nakładając farby na płótno. Jej prace mają charakter abstrakcyjny, są bardzo kolorowe i wywołują niesamowite wrażenie. Mała malarka poprzez te zachwycające dzieła wyraża swoje uczucia i tak komunikuje się z otaczającym ją światem. Widać w nich jej kolorową, wyjątkową duszę. Wszystkie prace i ich reprodukcje dostępne na wystawie można nabyć. W tej sprawie osoby zainteresowane mogą kontaktować się mailowo: mieszkoland@gmail.com lub poprzez profil facebookowy: Aleksandra Anna Sikorska. Można także zakupić niezwykłą publikację „Między palcami a ciszą. Kolory jej duszy się kołyszą” Anny Lisowiec i Aleksandry Anny Sikorskiej – tomik poezji połączony z obrazami Oli. Książkę można obejrzeć i zakupić w naszej bibliotece.
2021-10-08 14:24
14 października Kubuś Puchatek kończy 95 lat. Tego dnia w 1926 roku wydano książkę Alana Alexandra Milne opisującą losy sympatycznego misia i jego przyjaciół. Zapraszamy naszych najmłodszych czytelników do odwiedzenia biblioteki. Kubuś Puchatek przygotował dla Was miłe niespodzianki!
2021-10-08 14:04
Trzeba pomagać tym, o których świat nie chce pamiętać. Tak można podsumować spotkanie z Andrzejem Ochałem, autorem książki i publikacji opowiadających o losie ofiar zbrodniczej działalności tzw. Państwa Islamskiego, które odbyło się w 15.09.2021 r. w Domu Schrama. W pierwszej części spotkania Andrzej Ochał opowiedział o motywach napisania książki „ Orla Straż. Kiedy świat udaje, że nie widzi”, przedstawił tło historyczne wydarzeń na Bliskim Wschodzie i genezę powstania ISIS - Państwa Islamskiego, sytuację chrześcijan w Iraku, zbrodnie terrorystów i postawę wielkich mediów wobec wydarzeń w tym regionie. Szeroko omówił działalność Fundacji Orla Straż pomagającej ofiarom terroryzmu na Bliskim Wschodzie, wspierającej ich w odbudowie domów i miejsc pracy, edukacji i powrocie do normalności. W drugiej części spotkania zaprezentował zdjęcia ze swojego pobytu w Iraku i odpowiadał na pytania uczestników. Dla chojnowian była to okazja poznania wyjątkowego człowieka - byłego żołnierza Legii Cudzoziemskiej, działacza społecznego, pasjonata historii - i lepszego zrozumienia wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Spotkanie zostało zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnowie, z inicjatywy Piotra Pabisa, wolontariusza Orlej Straży. Relacje ze spotkania m.in. na stronach: Chojnów - Oficjalny Serwis Internetowy Miasta (chojnow.eu) oraz chojnow.pl - Portal Informacyjny miasta i gminy Chojnów.
2021-10-04 21:33
W Chojnowie dziesiątą, jubileuszową odsłonę Narodowego Czytania - z „Moralnością pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej - świętowaliśmy 9 września 2021 roku. Jak od lat, ta ogólnopolska akcja czytelnicza była organizowana wspólnie przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, we współpracy z lokalnymi szkołami. Już od rana czytano dramat Zapolskiej w szkołach: Szkole Podstawowej nr 3, Szkole Podstawowej nr 4 i Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie. A po południu w słonecznej aurze, na spotkaniu finałowym w Rynku, kilkanaście fragmentów „Moralności pani Dulskiej" z podziałem na role zaprezentowali mieszkańcy miasta. Wśród czytających znalazły się osoby znane, angażujące się w różne przedsięwzięcia o charakterze kulturalno-edukacyjnym i społecznym oraz uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół. W klimat epoki utworu Zapolskiej wprowadzały stroje lektorów i organizatorów, jak też dekoracja sceny z elementami mieszczańskiego salonu z początku XX wieku.W rolach bohaterów dramatu wystąpili i wspaniale się spisali: Krystyna Czapska - Pani Dulska, Andrzej Bobik - Pan Dulski, Paweł Pawlus - Zbyszko Dulski, Gabriela Żywanowska - Hesia, Zuzanna Kudelska - Mela, Lucyna Setla-Bar - Juliasiewiczowa z Dulskich, Katarzyna Baczmańska - Hanka, Barbara Karasek - Tadrachowa.
2021-09-30 00:50