Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Dotacja w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Informujemy, że w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie otrzymała dotację w kwocie 11 846,00 zł.

2021-11-16 14:16

Rok Cypriana Kamila Norwida: koncert Kuby Michalskiego "Do kraju tego... czyli Norwid i inni romantycy"

Zapraszamy na koncert, na którym usłyszą Państwo kompozycje Kuby Michalskiego do wierszy wielkich polskich poetów romantycznych, przede wszystkim Cypriana Kamila Norwida - któremu dedykowany jest rok 2021 - Mickiewicza, Słowackiego, a także inspirujących się romantyzmem Staffa i Leśmiana. Pojawią się też utwory Leonarda Cohena. Koncert "Do kraju tego... czyli Norwid i inni romantycy" odbędzie się 24.11.2021 r. o godz.12.00 w Domu Schrama (obowiązują bezpłatne wejściówki - do odbioru w siedzibie MBP od 15.11.2021 r. do 20.11.2021 r., liczba miejsc ograniczona, reżim sanitarny). Koncert będzie również transmitowany na żywo on-line, link do transmisji zostanie zamieszczony na stronie www.biblioteka.chojnow.eu. Kuba Michalski komponuje muzykę do wierszy znanych poetów i do tekstów własnych. Występuje również z interpretacjami piosenek Cohena i Kaczmarskiego. Nagrał pięć płyt z zespołem „Cotton Cat” oraz pięć albumów solowych. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. w duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. Na Youtube można posłuchać wielu piosenek Kuby Michalskiego, m.in.: ITALIAM! ITALIAM! (Norwid) - https://youtu.be/UQH3c1o3Elg ŚNI SIĘ LASOM LAS (Leśmian) - https://youtu.be/Y1z6b8Rob2I WIELKIE SŁOWA (Norwid) - https://youtu.be/PmYc6kKTKbs

2021-11-12 13:42

Narodowe Święto Niepodległości: wystawa „Tatrzańska niepodległa”

Przez dwa miesiące - listopad i grudzień - w naszej Galerii Młodych można oglądać wystawę „Tatrzańska niepodległa”, zaprezentowaną z okazji Narodowego Święta Niepodległości, a którą przygotowało Biuro Programu "Niepodległa" we współpracy z Muzeum Tatrzańskim im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Sześcioro autorów, doskonałych specjalistów w swoich dziedzinach, napisało 15 plansz opowiadających o najważniejszych faktach i postaciach związanych z historią Podhala i Zakopanego, rozwojem sportów zimowych, turystyki i ochrony przyrody w Tatrach. Sporo miejsca poświęcono architekturze i sztuce, które rozwinęły się u stóp najwyższych polskich gór i ich oddziaływaniu na całą II Rzeczpospolitą. Całość uzupełniły historyczne zdjęcia i artystyczne kolaże, które pozwalają przenieść się w czasie o ponad sto lat. Ekspozycja składa się z 15 plansz: 1.Plansza tytułowa; 2.Rzeczpospolita Zakopiańska; 3.Kultura ludowa Podhala; 4.Zainteresowanie etnograficzne Podhalem; 5.Sztuka zakopiańska; 6.Stanisław Witkiewicz i styl zakopiański; 7.Stanisław Ignacy Witkiewicz „Witkacy”; 8.Muzeum Tatrzańskie; 9.Rozwój Zakopanego w dwudziestoleciu międzywojennym; 10.Początki narciarstwa w Polsce; 11.Zimowe sporty wyczynowe; 12.Historia turystyki tatrzańskiej; 13.Historia polskiego taternictwa; 14.Ratownictwo górskie; 15.Ochrona tatrzańskiej przyrody.

2021-11-09 10:08

Urodziny Kubusia Puchatka

Od 14 października, przez kilka dni, świętowaliśmy urodziny Kubusia Puchatka, który właśnie skończył 95 lat. W tym czasie najmłodsi czytelnicy, którzy odwiedzili naszą bibliotekę mogli wykonać laurkę dla sympatycznego bohatera ze Stumilowego Lasu. Natomiast Kubuś przygotował dla dzieci różne niespodzianki. Podczas tych spotkań czytaliśmy także wybrane fragmenty z książeczki "O skakaniu i dreptaniu" Isabel Gaines.

2021-11-08 23:15

Warto przeczytać w październiku!

Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Rafał Collins - „(Nie)Odjazdowe życie braci Collins”; Iwona Kienzler – „Gierek i jego czerwony dwór”; Wojciech Kondusza - „Od romansu do romansu: 10-lecie Festiwalu Romansu Polsko – Rosyjskiego im. Lidii Novikowej w Legnicy – dolnośląskiej Weronie”; Anna Lisowiec, Aleksandra Anna Sikorska – „Między palcami a ciszą kolory jej duszy się kołyszą”; Bernard Newman – „Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego nie ma”; James D. Shipman – „Wojna Ireny” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Andrzej Marek Grabowski – „Jonatan i Biały Kruk”; Claire Lebourg – „Ptyś”; Monika Milewska, Natlia Uryniuk – „Skok przez Bałtyk”; Aleksandra Struska-Musiał – „Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka”; Aleksandra Struska-Musiał – „Ulica Pazurkowa. Nowi lokatorzy”.
Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.

2021-10-25 10:10


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki