Pod osłoną bezksiężycowej nocy dwóch zamaskowanych mężczyzn niosło dużą skrzynię. Szli bardzo wolno. Kiedy dotarli do pierwszych drzew w parku, przystanęli i ostrożnie położyli swój pakunek na ziemię. Po chwili dołączył do nich trzeci mężczyzna, który przyniósł ze sobą szpadle. Zaczęli kopać dół. Kiedy był już dość głęboki, delikatnie złożyli tam swój depozyt i zasypali wykop. Dokładnie uklepali wokół ziemię. Na koniec podali sobie dłonie i w milczeniu rozeszli się w różne strony. .. Kim byli mężczyźni? Co schowali w skrzyni?
Ten tekst został wymyślony, ale tak mogłaby zacząć się typowa historia o ukrytych skarbach w czasie II wojny światowej. I podobne też były doniesienia w powojennej prasie: „Pionierze”, „Trybunie Dolnośląskiej” oraz „Słowie Polskim”- jak wyjaśniała nam na spotkaniu Joanna Lamparska, autorka reportaży historycznych i licznych książek o tajemnicach związanych z Dolnym Śląskiem, przewodników po dolnośląskich zamkach, pałacach, podziemnych trasach turystycznych, lochach i jaskiniach.
2022-03-29 16:43
Po dwuletniej przerwie spotkaliśmy się ponownie 11 marca z naszym podróżnikiem , geologiem dr Wojciechem Drzewickim. Tym razem relacja z ostatniej podróży, z wyjazdu dydaktycznego ze studentami do Meksyku w listopadzie 2021 roku, w ramach współpracy międzynarodowej pomiędzy Uniwersytetem Stanowym w Sonorze i Uniwersytetem Wrocławskim. Podczas prelekcji „Meksyk – w krainie piasku i kaktusów” słuchaliśmy opowieści, połączonej z prezentacją wielu zdjęć, o trzech rejonach północno-zachodniego Meksyku: Hermosillo, Morzu Corteza wraz pograniczem ze Stanami Zjednoczonymi oraz paśmie Sierra Madre. Egzotyczne krajobrazy, roślinność, zwyczaje miejscowej ludności i oczywiście nieco geologii, ale także niebezpieczeństwa w tej podróży - jak zwykle mnóstwo informacji i ciekawostek, nawet z polskim akcentem. Spotkanie stanowiło zakończenie wystawy fotograficznej pod takim samym tytułem, którą można było obejrzeć przez kilka tygodni w naszej Galerii Młodych. Było też pewną meksykańską kontynuacją, ponieważ w 2020 r. mieliśmy okazję wysłuchać prelekcji Wojciecha Drzewickiego „ Meksyk. W krainie Majów”.
2022-03-29 11:55
Od 28 marca br. zmiana zasad funkcjonowania biblioteki. Szczegółowa informacja zamieszczona w zakładce COVID-19:
2022-03-28 20:45
2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu i z tej okazji nasza biblioteka zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie z dr. Dominikiem Sikorskim - z wykształcenia geografem i historykiem, ale przede wszystkim Tatą Aleksandry, który opowie o autyzmie i codziennym życiu z autystycznym dzieckiem. Ola maluje niesamowite obrazy, poprzez te zachwycające dzieła wyraża swoje uczucia i tak komunikuje się z otaczającym ją światem. Jesienią 2021 roku w Galerii Młodych mogliśmy podziwiać prace Oli na wystawie „Kolory duszy”. Na spotkaniu 5 kwietnia, które odbędzie się o godzinie 12.00 w Domu Schrama, również będziemy mogli je obejrzeć.
2022-03-25 13:43
W serwisie #SolidarnizUkrainą uruchomionym przez Lustro Biblioteki można znaleźć m.in. wykaz źródeł udostępniających nieodpłatne książki w języku ukraińskim, a także dodatkowe materiały do pobrania. Materiały są aktualizowane. https://lustrobiblioteki.pl/solidarnizukraina/ksiazki-w-jezyku-ukrainskim/
2022-03-21 13:33