Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Ferie z Biblioteką 2016

Tydzień zimowego odpoczynku upłynął w bibliotece pod hasłem „Po prostu koci świat”. Młodzi czytelnicy mogli zapoznać się m.in. z historią kota, rasami kotów, ich znaczeniem w różnych kulturach. Na naszych spotkaniach - „Ale draka, wykonaj wymarzonego kociaka”, „Koty – czyli historie z pewnego podwórka”, „Historia Miksa, Maksa i Meks”, „Kto zagadki ładnie zgadnie, tego nuda nie dopadnie” - dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły kocie ścieżki. Czytanie ciekawych historii o kotach zaowocowało pięknymi pracami plastycznymi i wystawą. Uczestnicy wykonali również maski karnawałowe (kocie oczywiście), które potem bardzo przydały się na kocim balu. Pod koniec naszych feryjnych zajęć, 4 lutego, spotkaliśmy się z aktorami ze Studia Małych Form Teatralnych ART-RE z Krakowa, którzy w mądry, ale i zabawny sposób przedstawili baśń autorstwa Janiny Porazińskiej „Dwie Dorotki”. To opowieść o dwóch siostrach, o Dorotce dobrej i pracowitej oraz o Dorotce złej i leniwej, a także o nagrodzie, jaką każda z nich otrzymała za swoje postępowanie. Ferie za nami, ale biblioteka zaprasza do siebie przez cały rok.

2016-02-15 14:00

Bałwankowy taniec

„Już wesoło dwa bałwanki tańczą z rodzicami i my także się pobawmy razem z bałwankami!”. Bałwankowym tańcem rozpoczęliśmy 27 stycznia Biblioteczną Akademię Malucha. Z rozmowy z dziećmi dowiedzieliśmy się, jaką mamy teraz porę roku i po czym można poznać, że to zima. Na spotkaniu bawiliśmy się w różne zimowe zabawy. Najpierw w ”Bałwanki i sanki”- każde dziecko otrzymało zestaw obrazków i tworzyło swoje dzieło. Potem było „Przechodzenie przez zaspę”- zima jest bardzo szczodra, śniegu jest tak dużo, że aż trudno iść. A w „Gimnastyce bałwanków” dzieci wykonywały ruchy zgodnie ze słowami piosenki. Ale były nie tylko zabawy. Mali i dorośli uczestnicy Akademii z płatków kosmetycznych wykleili dużego bałwanka, którego potem podziwiali czytelnicy naszej biblioteki.

2016-02-10 13:02

Bajki bez barier: "Tajemnica znikających ciasteczek"

„Tajemnica znikających ciasteczek” Aleksandry Chmielewskiej jest kolejną książką z serii bajek psychoedukacyjnych, którą omawialiśmy na zajęciach z cyklu „Bajki bez barier”. 26 i 29 stycznia spotkaliśmy się z uczniami klasy II z SP 3 i SP 4, aby - po poznaniu tego opowiadania - wprowadzić ich w świat rówieśnika z zespołem Downa. Mikołaj nie jest podobny do innych dzieci, które przychodzą na plac zabaw. On jest wyjątkowy. Czy przyjechał z innego kraju? Dlaczego czasami trudno go zrozumieć? I co się stało z ciasteczkami? Po przeczytaniu bajki rozmawialiśmy na temat problemów, z którymi borykają się dzieci z zespołem Downa. Podczas zajęć uczniowie brali też udział w zabawach ruchowych oraz poznawczych, takich jak: „Warzyła sroczka kaszkę”, „Idzie rak” czy „Kominiarz”.

2016-02-10 11:07

Konkurs na plakat Tygodnia Bibliotek 2016

Zapraszamy do udziału w konkursie na plakat Tygodnia Bibliotek 2016. Konkurs służy wybraniu najciekawszych projektów plakatów promujących ogólnopolski program Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Tydzień Bibliotek”. Termin nadsyłania prac: 24 lutego 2016 r. Informacje o konkursie: http://www.sbp.pl/konkurs/informacje?konkurs_id=15605

2016-02-09 09:49

Wernisaż wystawy „Malujemy samodzielnie i z pomocą”

Jak co roku, już od pięciu lat, nowy sezon w Galerii Młodych rozpoczęliśmy wystawą prac plastycznych uczestników Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy, Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy „Lilia” i ŚDS w Chojnowie. Tegoroczna wystawa prezentuje twórczość 51. osób. Prace malarskie i rękodzielnicze są bardzo różnorodne i kolorowe, dopracowane w szczegółach i wyjątkowe - jest ich aż 175! Wernisaż wystawy, który odbył się 20 stycznia, zgromadził w Galerii Młodych uczestników wszystkich ośrodków. Początek spotkania uświetniła recytacją swoich wierszy Ewa Paluszczak, uczestniczka Środowiskowego Domu Samopomocy w Chojnowie. Następnie opiekunki: Emilia Zimnowłodzka, Alina Wierzbicka, Anna Radwan i Kinga Burdzy opowiedziały o pracy swoich podopiecznych. W każdym roku poziom prac jest bardzo wysoki, a pomysłów nie brakuje. Jako podziękowanie wszyscy autorzy prac otrzymali od władz miasta kalendarze, w których zamieszczone są prace osób zrzeszonych w Gildii Artystów Chojnowa. Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Malujemy samodzielnie i z pomocą”, która potrwa jeszcze do końca lutego.

2016-02-01 23:14


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki