Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek: Bajki pod Słoneczkiem "Opowiem ci, mamo, co robią...": 12.05.2022

Tym razem - w ramach cyklicznych zajęć czytelniczych "Bajki pod Słoneczkiem" dla dzieci ze Żłobka Miejskiego „Słoneczko” w Chojnowie - zaproponowaliśmy pozycję „Opowiem ci, mamo, co robią konie”. Dzieci w tej wyjątkowej książce spotkały konie, kucyki, koniki polskie, a także jednorożce i pegazy. Dzięki pięknym i szczegółowym ilustracjom Ewy Poklewskiej-Koziełło maluchy mogły wyszukać ukryte detale. Wyklejanie łąki konikami, kucykami i kwiatkami sprawiło im wiele radości. Z wielkim entuzjazmem cwałowały po sali tupiąc nóżkami jak prawdziwe koniki. Zabawy „Koniki” i „Jedzie, jedzie pan…” dostarczyły im wielu emocji. A na koniec czekała na nas miła niespodzianka - z okazji Tygodnia Bibliotek dzieci wraz z paniami opiekunkami podziękowały nam za współpracę i przekazały życzenia dla wszystkich pracowników biblioteki.

2022-05-20 14:32

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek: Chojnowskie Spotkania z Książką Regionalną "Świat pod Kyczerą": 11.05.2022

Kolejne cykliczne spotkanie z książką regionalną było rozmową o Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Świat pod Kyczerą" – bo to przedsięwzięcie jest tematem albumu "Świat pod Kyczerą", który zdobył tytuł Legnickiej Książki Roku 2020. W publikacji zaprezentowano 23 edycje festiwalu zorganizowane w latach 1996-2020. Książka uświetniła dwa jubileusze: 25-lecie festiwalu i 30-lecie Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kyczera", a szerzej stowarzyszenia pod tą samą nazwą. Na spotkaniu o festiwalu, jednym z największych festiwali folklorystycznych w Polsce i Europie, opowiadali autorzy książki "Świat pod Kyczerą" - redaktor Jerzy Starzyński oraz fotograficy Piotr Kuziak i Rafał Wyciszkiewicz. Muzyka, śpiew i taniec – 25 lat festiwalu to ponad 500 koncertów i 180 zespołów z pięćdziesięciu krajów świata, występy w miastach i wioskach Dolnego Śląska, Małopolski, Podkarpacia, Opolskiego oraz w przygranicznych miejscowościach w Niemczech i na Słowacji.

2022-05-20 13:55

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek: O chłopcu, który wpadł do książki: 09.05.2022

Tydzień Bibliotek rozpoczęliśmy zabawami z książką - zajęciami "O chłopcu, który wpadł do książki" dla przedszkolaków z Przedszkola nr 1 i Przedszkola nr 3 w Chojnowie, przeprowadzonymi w Dziale dla Dzieci i Młodzieży. Po wspólnym przywitaniu piosenką „Wszyscy są, witam was…” czytaliśmy dzieciom opowiadanie Petera Carnavasa „O chłopcu, który wpadł do książki”, a potem rozmawialiśmy na temat naszego bohatera. Chłopca, który z każdą stroną książki dorastał i poznawał życie. Uczył się empatii, pomagania zwierzętom, stawał się samodzielny i opiekuńczy. Na zajęciach dzieci pokolorowały także własne mini książeczki i słuchały piosenek o książkach i czytaniu. Pływające rybki, tor z maskotkami zawieszonymi na linie, czy slalom pomiędzy książkami to zabawy ruchowe, które wszystkim się spodobały. Dzieci obiecały, że na pewno wrócą do nas, do biblioteki, razem z rodzicami.

2022-05-19 14:04

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich: 23.04.2022

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto ustanowione przez UNESCO, obchodzimy je 23 kwietnia. W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie także włączyła się do wspólnego świętowania. Na specjalnie zorganizowanym spotkaniu dzieci i dorośli wysłuchali opowieści „Książki nie mają skrzydeł” autorstwa Brynne Barnes. Ta książka zabrała nas w świat, gdzie wszystko jest możliwe - wspinanie się po drabinie, szybowanie na grzbiecie ptaka, czy wyprawa na statku z piratami. Cudowne rysunki brazylijskiego ilustratora Coelho Rogerio zainspirowały dzieci do wyklejania i ilustrowania swoich własnych książek. A piosenki o książkach, m.in: „Kolorowa książka”, „Bajeczki, książeczki” czy „Mądra rzeka”, umilały dzieciom czas. Na zakończenie świątecznego spotkania przeistoczyliśmy się w piratów i odnaleźliśmy skarb ukryty w bibliotece.

2022-05-13 12:45

15-lecie DKK i spotkanie autorskie z Romanem Husarskim: 22.04.2022

Dyskusyjne Kluby Książki w Polsce zaczęły powstawać w 2007 roku z inicjatywy Instytutu Książki w Krakowie. Pierwsze spotkanie DKK dla dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się 23 kwietnia 2007 roku, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Wkrótce, we współpracy z nauczycielami pełniącymi rolę koordynatorów, powstał Młodzieżowy DKK dla uczniów z chojnowskich szkół. Członkowie klubów spotykają się przeważnie raz w miesiącu, aby porozmawiać o przeczytanych lekturach. Starają się poznać książki zarówno autorów polskich, jak i zagranicznych, nagradzanych, ale i debiutantów oraz przypomnieć sobie lub poznać klasyków znanych i tych mniej znanych. Nie skupiają się na jednym gatunku literackim, czytają od eseju po powieść postapokaliptyczną. Klubowicze uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez bibliotekę, są także współtwórcami swoich imprez. W kalendarium MBP na stałe zagościły takie wydarzenia, jak Światowy Dzień Czytania Tolkiena czy Łgarska Noc Świętojańska. Jubileusz DKK w postanowiliśmy uczcić, jak przystało na wielbicieli literatury, spotkaniem autorskim z Romanem Husarskim

2022-05-13 12:18


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki