Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria

15-lecie DKK i spotkanie autorskie z Romanem Husarskim: 22.04.2022

Dyskusyjne Kluby Książki w Polsce zaczęły powstawać w 2007 roku z inicjatywy Instytutu Książki w Krakowie. Pierwsze spotkanie DKK dla dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się 23 kwietnia 2007 roku, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Wkrótce, we współpracy z nauczycielami pełniącymi rolę koordynatorów, powstał Młodzieżowy DKK dla uczniów z chojnowskich szkół. Członkowie klubów spotykają się przeważnie raz w miesiącu, aby porozmawiać o przeczytanych lekturach. Starają się poznać książki zarówno autorów polskich, jak i zagranicznych, nagradzanych, ale i debiutantów oraz przypomnieć sobie lub poznać klasyków znanych i tych mniej znanych. Nie skupiają się na jednym gatunku literackim, czytają od eseju po powieść postapokaliptyczną. Klubowicze uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez bibliotekę, są także współtwórcami swoich imprez. W kalendarium MBP na stałe zagościły takie wydarzenia, jak Światowy Dzień Czytania Tolkiena czy Łgarska Noc Świętojańska. Jubileusz DKK w postanowiliśmy uczcić, jak przystało na wielbicieli literatury, spotkaniem autorskim z Romanem Husarskim

2022-05-13 12:18

Spotkanie z Dominkiem Sikorskim "Historia słowem malowana": 05.04.2022

Kilka miesięcy temu, jesienią 2021 roku w Galerii Młodych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie na wystawie „Kolory duszy” można było obejrzeć niezwykłe obrazy Aleksandry Anny Sikorskiej - dziesięcioletniej malarki pochodzącej z Góry (woj. dolnośląskie). Ola ma zdiagnozowany autyzm wczesnodziecięcy. Z powodu pandemii nie udało nam się wtedy zorganizować wernisażu wystawy, ale postanowiliśmy wówczas, że w najbliższym możliwym czasie spotkamy się ponownie z Tatą Oli (organizatorem wystawy), aby mógł nam on opowiedzieć o swojej córeczce, która poprzez swoją sztukę kontaktuje się ze światem. Wraz z poluzowaniem obostrzeń covidowych taka okazja nadarzyła się i 5 kwietnia 2022 r. spotkaliśmy się w Domu Schrama na wykładzie pt. „Historia słowem malowana” z dr. Dominikiem Sikorskim (Tatą Oli). Nasz gość, z wykształcenia geograf i historyk, to również od dziesięciu lat samoistny terapeuta, a przede wszystkim Tata swojej kochanej córeczki. W trakcie wykładu oprócz opisu trudnej, ale też i radosnej codzienności Pan Dominik przybliżył nam temat autyzmu, który pięknie się wkomponował w obchody - przypadającego 2 kwietnia - Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

2022-04-15 11:09

Spotkanie autorskie z Joanną Lamparską i promocja książki „Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów”: 16.03.2022

Joanna Lamparska przyjechała do naszego miasta ze swoją najnowszą książką „Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów". Tym spotkaniem, które odbyło się 16 marca w Domu Schrama, rozpoczęliśmy nowe, cykliczne przedsięwzięcie naszej biblioteki – Chojnowskie Spotkania z Książką Regionalną. Autorka przedstawiła wiele ciekawych dokumentów i notatek prasowych dotyczących znalezisk na Dolnym Śląsku w latach 1946-54. Opowiedziała o zagadkowym filmie „Ostatni świadek" Jana Batorego, przedstawiła hipotezy dotyczące jego powstania. Dowiedzieliśmy się także m. in. o hitlerowskich depozytach, które znajdowały się na tak zwanej Liście Grundmanna. Na tej Liście znajdowały się zabytki z różnych muzeów, a także archiwa, instrumenty, wyposażenie kościołów i prawdopodobnie zrabowane mienie z terenu Polski. I dlatego po II wojnie światowej rozpoczęła się „dolnośląska gorączka skarbów”, która trwa do dzisiaj.

2022-03-29 16:31

Spotkanie z Wojciechem Drzewickim "Meksyk - w krainie piasku i kaktusów": 11.03.2022

Po dwuletniej przerwie spotkaliśmy się ponownie 11 marca z naszym podróżnikiem , geologiem dr Wojciechem Drzewickim. Tym razem relacja z ostatniej podróży, z wyjazdu dydaktycznego ze studentami do Meksyku w listopadzie 2021 roku, w ramach współpracy międzynarodowej pomiędzy Uniwersytetem Stanowym w Sonorze i Uniwersytetem Wrocławskim. Podczas prelekcji „Meksyk – w krainie piasku i kaktusów” słuchaliśmy opowieści, połączonej z prezentacją wielu zdjęć, o trzech rejonach północno-zachodniego Meksyku: Hermosillo, Morzu Corteza wraz pograniczem ze Stanami Zjednoczonymi oraz paśmie Sierra Madre. Egzotyczne krajobrazy, roślinność, zwyczaje miejscowej ludności i oczywiście nieco geologii, ale także niebezpieczeństwa w tej podróży - jak zwykle mnóstwo informacji i ciekawostek, nawet z polskim akcentem. . Spotkanie stanowiło zakończenie wystawy fotograficznej pod takim samym tytułem, którą można było obejrzeć przez kilka tygodni w naszej Galerii Młodych.

2022-03-29 11:37

Koncert Kuby Michalskiego "Do kraju tego... czyli Norwid i inni romantycy": 24.11.2021

Poetycko-muzycznym akcentem - koncertem Kuby Michalskiego „Do kraju tego… czyli Norwid i inni romantycy” - włączyliśmy się w obchody Roku Cypriana Kamila Norwida. Na koncercie, który odbył się 24.11.2021 r. w Domu Schrama, artysta zaśpiewał własne kompozycje do wierszy Norwida i innych polskich poetów romantycznych oraz inspirujących się romantyzmem. Usłyszeliśmy m.in. utwory Norwida - „Czemu”, „Daj mi wstążkę błękitną”, „Italiam!, Italiam!”, „Moja piosenka II”, „Wielkie słowa”; Mickiewicza – „ Lilije”, „Stepy Akermańskie”; Słowackiego – „Na Termopilach”; Staffa – „Deszcz jesienny” oraz Leśmiana – „Śni się lasom las”. Nie zabrakło też Leonarda Cohena, w tym „Tańcz mnie po miłości kres” czy „Alleluja”. Z twórczością legendarnego mistrza ballad Kuba Michalski jest wyjątkowo związany - w duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. Między wykonywanymi piosenkami artysta dzielił się swoimi refleksjami dotyczącymi prezentowanych utworów. Piękno i wzruszenie – tak krótko można koncert podsumować.

2021-11-30 14:52


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki