Nasz zaprzyjaźniony podróżnik Paweł Wróbel 24 listopada, na spotkaniu „Wakacje na dwóch kółkach 2023”, opowiadał o swojej kolejnej eskapadzie rowerowej. Spotkanie rozpoczęły gratulacje dla Emilii Grześkowiak - redaktor naczelnej "Gazety Chojnowskiej", która została wyróżniona tytułem "Amicus Librorum" przyznawanym osobom, instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla bibliotek publicznych Legnicy i powiatu legnickiego. Paweł Wróbel wyprawę rozpoczął od Lublina, zwiedził wiele miejsc, w tym Zamość, Łańcut, Baranów Sandomierski, Krosno, a następnie odbił na Ujazd, zwiedził Łódź, Piotrków Trybunalski i zakończył jazdę we Wrocławiu. Jego podróż trwała 16 dni, przejechał około 1600 km. Dzięki przedstawianym slajdom mogliśmy zobaczyć m.in. ruiny zamku w Krupem, Piramidę Ariańską zwaną także Grobiskiem, Zamek w Baranowie Sandomierskim, gdzie były kręcone sceny do znanego serialu „Czarne chmury”. Podziwialiśmy Skansen Archeologiczny Podkarpacka Troja położony w Trzcinicy, zobaczyliśmy miejsce, w którym zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. W Krośnie przyglądaliśmy się kunsztowi pracowników ze sławnej Krośnieńskiej Huty Szkła i zachwycaliśmy się przepięknymi szklanymi wyrobami. Podczas dwugodzinnego pokazu pan Paweł zaprezentował nam nie tylko nasze wspaniałe zabytki, ale i piękno polskiej przyrody.
2023-12-06 22:38
Honorowy tytuł „Amicus Librorum – Przyjaciel Biblioteki” przyznawany jest przez Kapitułę Legnickiej Biblioteki Publicznej osobom, instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla bibliotek publicznych Legnicy i powiatu legnickiego. W tym roku do grona wyróżnionych tym tytułem dołączyła Emilia Grześkowiak – redaktor naczelna „Gazety Chojnowskiej”, zgłoszona przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnowie. Pani Emilia została doceniona za aktywną, wieloletnią współpracę w zakresie promocji działalności chojnowskiej biblioteki. Uroczystość wręczenia Amicus Librorum odbyła się 21 listopada 2023 roku w siedzibie Legnickiej Biblioteki Publicznej. Połączono ją ze spotkaniem z Mieczysławem Gorzką, autorem kryminałów, w tym cyklu z komisarzem Marcinem Zakrzewskim: „Martwy sad”, „Iluzja”, „Totentanz”, „Polowanie na psy”, „Dziewięć”, „Ostatni świt”. Pani Emilii zaszczytnego tytułu pogratulowaliśmy także w Chojnowie – 24 listopada na spotkaniu z Pawłem Wróblem „Wakacje na dwóch kółkach 2023"
2023-11-25 11:50
Z inicjatywy Piotra Pabisa 16 listopada odbyło się spotkanie z Aleksandrem Wilanowskim, jednym z pierwszych instruktorów nordic walkingu w Polsce, autorem książek „Nordic walking dla każdego” i ostatnio wydanej „Nordic walking razem”. Na spotkaniu pojawiło się sporo osób z grupy „Kijowe Kroki” - założonej przez Piotra Pabisa we wrześniu br. w ramach projektu „Kijowe Kroki. Nordic walking w Chojnowie”. Dużym sukcesem jest to, że ponad pięćdziesięciu chojnowian uczestniczy w tym projekcie, a pięcioro z nich ukończyło już szkolenie instruktorskie. I to właśnie od certyfikatów dla nowych instruktorów, które wręczyła Paulina Ruta - prezes Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking (z pochodzenia chojnowianka!) - rozpoczęło się nasze spotkanie. Podczas świetnie prowadzonej przez Piotra Pabisa rozmowy, Aleksander Wilanowski opowiadał m.in. o początkach swojej przygody z nordic walking i o tym, jak pisał swoje książki. Fascynująco przekonywał, że każdy z nas może rozpocząć swoją przygodę z kijami, nie ma ograniczeń ani wiekowych, ani sprawnościowych.
2023-11-24 12:16
3 października 2023 r. odbyło się spotkanie ze Stanisławem Obertańcem - autorem książki ”Jak to ze mną i radiem było”, dziennikarzem, założycielem trzech stacji radiowych: 1991 - Radio eL Legnica (obecnie Radio Plus Legnica), 1992 - Radio Rodzina ( Wrocław), 1995 - Radio Muzyczna Elka. Spotkanie, które prowadził Jacek Saja z Radio Plus Legnica, rozpoczęło się od przywitania zebranych piękną balladą „Odpowie ci wiatr” w wykonaniu Michała Kowalczyka. Stanisław Obertaniec w książce przybliża m.in. historię swojej rodziny, wspomina lata 70-te i działalność opozycyjną, NSZZ „Solidarność”, czasy stanu wojennego, pracę senatora w parlamencie. Opowiada kulisy powstania prywatnego radia w Polsce - współpracę z kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem, pierwsze kroki radia w 1991 roku i powstanie radia diecezjalnego - Radio el Legnica. Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć, oprócz prezentacji przygotowanej na podstawie książki "Jak to ze mną i radiem było", pamiątki związane z przeżyciami autora.
2023-10-31 23:17
"Piechotą na koniec świata" to tytuł naszego kolejnego spotkania z Tadeuszem Rybczyńskim, założycielem amatorskiego Klubu Psich Zaprzęgów „Sfora Chojnów” i pełnym pasji podróżnikiem. Na spotkaniu, które odbyło się 28.09.2023 r., tym razem opowiadał o swojej tegorocznej wędrówce portugalskim szlakiem Świętego Jakuba (port. Caminho Português) - z Porto do katedry w Santiago de Compostela. Uczestnicy spotkania z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o drodze, która prowadziła pielgrzyma przez, ukazane na fotografiach, piękne krajobrazy Portugalii oraz Hiszpanii, takie jak wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, liczne winnice, urocze miasteczka i wioski ze średniowiecznymi zabudowaniami oraz malownicze góry. Pan Tadeusz wspominał o zwyczajach panujących na szlaku, m.in. o komunikacji z innymi pielgrzymami, kuchni krajów Półwyspu Iberyjskiego, kulturze i gościnności Portugalczyków i Hiszpanów, a także o trudach wędrówki w upale i w deszczu oraz nocowaniu w namiocie pod gołym niebem. Po dotarciu do katedry św. Jakuba w Santiago, wyruszył jeszcze do Finisterra, czyli na tzw. „koniec świata”, uważany od średniowiecza za kraniec ziemi. W tym właśnie miejscu zakończył swoją kilkunastodniową, liczącą ok. 400 km, wędrówkę.
2023-10-18 21:58