Tegoroczne obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich obchodziliśmy m.in. na zajęciach Bibliotecznej Akademii Malucha. „Bajka o drzewie” Elizy Piotrowskiej to motyw przewodni spotkania oraz chojnowska lektura do dolnośląskiej „Naszej szafy… z książkami” – wspólnego przedsięwzięcia zainicjowanego przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu. Nasza bajkowa propozycja jest wzruszającą opowieścią o otaczającym nas świecie. To pierwsza książka z serii „Zielone Bajki”, adresowanej do dzieci w wieku od 3 lat. Drzewo, które jest bohaterem opowiadania, uczy cierpliwości, przypomina o szlachetnym pięknie natury, symbolizuje dostojną pokorę. Te wszystkie wartości chcieliśmy przekazać uczestnikom BAM. Dzieci po wysłuchaniu opowiadania chętnie odpowiadały na trudne pytania dotyczące przyrody. Praca plastyczna wykonana przez maluchy wraz z rodzicami i dziadkami, to wiosenne i kolorowe drzewo, które ozdobiło naszą bibliotekę.
2018-04-27 15:14
W ramach XVIII edycji „Bliżej Książki” gościliśmy pisarza Rafała Witka. Autor swoje spotkania prowadzi w sposób niezwykły - są to raczej zabawy z dziećmi. Podczas spotkania w chojnowskiej bibliotece, w którym uczestniczyli uczniowie SP 3 i SP 4, wybrane osoby wybierały z walizki autora różne przedmioty, które związane były z jego książkami. Pan Rafał opowiadał wówczas o nich i o bohaterach tych opowieści. Zaprezentował także najnowszą książkę „Tresura pióra”. To pierwszy kurs kreatywnego pisania dla dzieci od lat 9, autor jest niej bardzo dumny i poleca wszystkim uczniom jako wspaniałą zabawę. Spotkanie zakończyły liczne pytania dzieci, cierpliwie rozdawane autografy oraz wspólna fotografia.
2018-04-20 16:16
The Tolkien Society w 2003 roku ogłosiło 25 marca Światowym Dniem Czytania Tolkiena, ponieważ w tym dniu w ogniu Góry Przeznaczenia został unicestwiony Jedyny Pierścień. W tym czasie na całym świecie organizowane są różne imprezy, których celem jest popularyzacja twórczości J. R. R. Tolkiena. W roku 2018 motto Dnia Tolkiena to „Dom i serce: wiele sposobów na bycie hobbitem". Chojnów, już po raz czwarty, przyłączył się do tych obchodów. Organizatorami wydarzenia były: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, klubowicze z Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki oraz Miejska Biblioteka Publiczna. I jak w latach ubiegłych nasza biblioteka na ten jeden dzień stała się tajemniczym Lasem Toma Bombadila, w którym odważni śmiałkowie zmagali się w potyczkach o miano Drużyny Pierścienia
2018-03-29 11:17
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowaliśmy spotkanie z Piotrem Kucznirem - regionalistą, publicystą, autorem książki „Tajny zamek Czocha”. W prelekcji „Żyli prawem wilka”, poprowadzonej w formie wykładu połączonego z prezentacją multimedialną, opowiadał o dramatycznych losach Żołnierzy Wyklętych. Po nakreśleniu sytuacji społeczno-politycznej w powojennej Polsce Piotr Kucznir przedstawił działalność organizacji niepodległościowych. Ziemie Zachodnie były także miejscem aktywności antykomunistycznego podziemia. Wśród Żołnierzy Wyklętych znaleźli się i chojnowianie – Tomasz Balbus w swojej książce „O Polskę Wolną i Niezawisłą (1945-1948)” wymienia kpt. Szynalskiego, Mariana Kopcia, Mikołaja Klecora, Stefana Mikola oraz ks. Adama Szczepana Łańcuckiego. Ważny temat spotkania i ciekawy sposób jego zaprezentowania wzbudził pytania i dyskusję uczestników.
2018-03-07 12:23
Spotkanie promujące książkę Jerzego Sobczaka „Historia chojnowskiego harcerstwa”odbyło się 08.12.2017 r. w Domu Schrama. Podczas spotkania autor opowiadał o faktach i ludziach, którzy tworzyli i rozwijali harcerstwo na Ziemi Chojnowskiej. Miło, że wielu z nich przybyło na promocję książki. Poznaliśmy fragmenty tej publikacji, które przeczytali harcerze Andrzej Sobczak i Jacek Sobczak, phm. Antoni Skalski i phm. Paweł Wróbel. Zaprezentowane zostały też amatorskie nagrania wideo z tamtych czasów. Oprawę muzyczną spotkania – na harcerską nutę – wykonali muzycy: Antoni Basiak i Szymon Sandura oraz hm. Mirosława Spes. Do zagranych i zaśpiewanych utworów chętnie włączali się obecni na sali goście. Były też gratulacje i podziękowania. Wszyscy uczestnicy otrzymali promowaną książkę oraz chojnowski kalendarz na rok 2018.
2017-12-18 10:22