Kilka miesięcy temu, jesienią 2021 roku w Galerii Młodych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie na wystawie „Kolory duszy” można było obejrzeć niezwykłe obrazy Aleksandry Anny Sikorskiej - dziesięcioletniej malarki pochodzącej z Góry (woj. dolnośląskie). Ola ma zdiagnozowany autyzm wczesnodziecięcy. Z powodu pandemii nie udało nam się wtedy zorganizować wernisażu wystawy, ale postanowiliśmy wówczas, że w najbliższym możliwym czasie spotkamy się ponownie z Tatą Oli (organizatorem wystawy), aby mógł nam on opowiedzieć o swojej córeczce, która poprzez swoją sztukę kontaktuje się ze światem. Wraz z poluzowaniem obostrzeń covidowych taka okazja nadarzyła się i 5 kwietnia 2022 r. spotkaliśmy się w Domu Schrama na wykładzie pt. „Historia słowem malowana” z dr. Dominikiem Sikorskim (Tatą Oli). Nasz gość, z wykształcenia geograf i historyk, to również od dziesięciu lat samoistny terapeuta, a przede wszystkim Tata swojej kochanej córeczki. W trakcie wykładu oprócz opisu trudnej, ale też i radosnej codzienności Pan Dominik przybliżył nam temat autyzmu, który pięknie się wkomponował w obchody - przypadającego 2 kwietnia - Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
2022-04-15 11:09
Powiatowy konkurs czytelniczy „Prawdziwym przyjacielem może być każdy z Nas” jest organizowany w ramach XXI edycji Bliżej Książki. Do uczestnictwa zostały zaproszone dzieci z klas III i IV szkół podstawowych Legnicy i powiatu legnickiego. I etap konkursu, na podstawie książki „Pralnia pierza” Doroty Combrzyńskiej – Nogali, przeprowadziliśmy w Chojnowie 22 marca br. W naszym etapie uczestniczyło 8. uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 4.
2022-04-14 11:53
17 lutego to Światowy Dzień Kota. Z tej okazji, w ramach Ferii z Biblioteką, zorganizowaliśmy konkurs plastyczny „Mój kot” skierowany do uczniów z chojnowskich szkól podstawowych w wieku 7-12 lat. Aby podkreślić kocie święto, uczestnicy konkursu zostali zaproszeni do po odbiór nagród w tym właśnie dniu. Wszystkie namalowanie, narysowane i wyklejone koty wyeksponowaliśmy na wystawie pokonkursowej w naszej bibliotece.
2022-03-31 16:03
Joanna Lamparska przyjechała do naszego miasta ze swoją najnowszą książką „Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów". Tym spotkaniem, które odbyło się 16 marca w Domu Schrama, rozpoczęliśmy nowe, cykliczne przedsięwzięcie naszej biblioteki – Chojnowskie Spotkania z Książką Regionalną. Autorka przedstawiła wiele ciekawych dokumentów i notatek prasowych dotyczących znalezisk na Dolnym Śląsku w latach 1946-54. Opowiedziała o zagadkowym filmie „Ostatni świadek" Jana Batorego, przedstawiła hipotezy dotyczące jego powstania. Dowiedzieliśmy się także m. in. o hitlerowskich depozytach, które znajdowały się na tak zwanej Liście Grundmanna. Na tej Liście znajdowały się zabytki z różnych muzeów, a także archiwa, instrumenty, wyposażenie kościołów i prawdopodobnie zrabowane mienie z terenu Polski. I dlatego po II wojnie światowej rozpoczęła się „dolnośląska gorączka skarbów”, która trwa do dzisiaj.
2022-03-29 16:31
Po dwuletniej przerwie spotkaliśmy się ponownie 11 marca z naszym podróżnikiem , geologiem dr Wojciechem Drzewickim. Tym razem relacja z ostatniej podróży, z wyjazdu dydaktycznego ze studentami do Meksyku w listopadzie 2021 roku, w ramach współpracy międzynarodowej pomiędzy Uniwersytetem Stanowym w Sonorze i Uniwersytetem Wrocławskim. Podczas prelekcji „Meksyk – w krainie piasku i kaktusów” słuchaliśmy opowieści, połączonej z prezentacją wielu zdjęć, o trzech rejonach północno-zachodniego Meksyku: Hermosillo, Morzu Corteza wraz pograniczem ze Stanami Zjednoczonymi oraz paśmie Sierra Madre. Egzotyczne krajobrazy, roślinność, zwyczaje miejscowej ludności i oczywiście nieco geologii, ale także niebezpieczeństwa w tej podróży - jak zwykle mnóstwo informacji i ciekawostek, nawet z polskim akcentem. . Spotkanie stanowiło zakończenie wystawy fotograficznej pod takim samym tytułem, którą można było obejrzeć przez kilka tygodni w naszej Galerii Młodych.
2022-03-29 11:37