Dyskusyjne Kluby Książki w Polsce zaczęły powstawać w 2007 roku z inicjatywy Instytutu Książki w Krakowie. Pierwsze spotkanie DKK dla dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się 23 kwietnia 2007 roku, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Wkrótce, we współpracy z nauczycielami pełniącymi rolę koordynatorów, powstał Młodzieżowy DKK dla uczniów z chojnowskich szkół. Członkowie klubów spotykają się przeważnie raz w miesiącu, aby porozmawiać o przeczytanych lekturach. Starają się poznać książki zarówno autorów polskich, jak i zagranicznych, nagradzanych, ale i debiutantów oraz przypomnieć sobie lub poznać klasyków znanych i tych mniej znanych. Nie skupiają się na jednym gatunku literackim, czytają od eseju po powieść postapokaliptyczną. Klubowicze uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez bibliotekę, są także współtwórcami swoich imprez. W kalendarium MBP na stałe zagościły takie wydarzenia, jak Światowy Dzień Czytania Tolkiena czy Łgarska Noc Świętojańska. Jubileusz DKK w postanowiliśmy uczcić, jak przystało na wielbicieli literatury, spotkaniem autorskim z Romanem Husarskim
2022-05-13 12:18
Na zajęciach plastycznych „Dekoracje Wielkanocne”, 9 kwietnia w Dziale dla Dzieci i Młodzieży, zrobiło się bardzo kolorowo i świątecznie. Dzieci wykonały przepiękne kartki świąteczne z życzeniami dla swoich najbliższych. A potem z wielką ochotą zabrały się do dalszej pracy – różnobarwnych palm wielkanocnych. Wykonane ozdoby uczestnicy takich świątecznych zajęć chętnie zabierają do domów tworząc w nich niepowtarzalny nastrój.
2022-04-19 13:44
Kilka miesięcy temu, jesienią 2021 roku w Galerii Młodych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie na wystawie „Kolory duszy” można było obejrzeć niezwykłe obrazy Aleksandry Anny Sikorskiej - dziesięcioletniej malarki pochodzącej z Góry (woj. dolnośląskie). Ola ma zdiagnozowany autyzm wczesnodziecięcy. Z powodu pandemii nie udało nam się wtedy zorganizować wernisażu wystawy, ale postanowiliśmy wówczas, że w najbliższym możliwym czasie spotkamy się ponownie z Tatą Oli (organizatorem wystawy), aby mógł nam on opowiedzieć o swojej córeczce, która poprzez swoją sztukę kontaktuje się ze światem. Wraz z poluzowaniem obostrzeń covidowych taka okazja nadarzyła się i 5 kwietnia 2022 r. spotkaliśmy się w Domu Schrama na wykładzie pt. „Historia słowem malowana” z dr. Dominikiem Sikorskim (Tatą Oli). Nasz gość, z wykształcenia geograf i historyk, to również od dziesięciu lat samoistny terapeuta, a przede wszystkim Tata swojej kochanej córeczki. W trakcie wykładu oprócz opisu trudnej, ale też i radosnej codzienności Pan Dominik przybliżył nam temat autyzmu, który pięknie się wkomponował w obchody - przypadającego 2 kwietnia - Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
2022-04-15 11:09
Powiatowy konkurs czytelniczy „Prawdziwym przyjacielem może być każdy z Nas” jest organizowany w ramach XXI edycji Bliżej Książki. Do uczestnictwa zostały zaproszone dzieci z klas III i IV szkół podstawowych Legnicy i powiatu legnickiego. I etap konkursu, na podstawie książki „Pralnia pierza” Doroty Combrzyńskiej – Nogali, przeprowadziliśmy w Chojnowie 22 marca br. W naszym etapie uczestniczyło 8. uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 4.
2022-04-14 11:53
17 lutego to Światowy Dzień Kota. Z tej okazji, w ramach Ferii z Biblioteką, zorganizowaliśmy konkurs plastyczny „Mój kot” skierowany do uczniów z chojnowskich szkól podstawowych w wieku 7-12 lat. Aby podkreślić kocie święto, uczestnicy konkursu zostali zaproszeni do po odbiór nagród w tym właśnie dniu. Wszystkie namalowanie, narysowane i wyklejone koty wyeksponowaliśmy na wystawie pokonkursowej w naszej bibliotece.
2022-03-31 16:03