Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

                                                        POLECANE   NOWOŚCI    -  październik  2021 r. 

Dział dla Dorosłych

Książki

 

Rafał Collins -  „(Nie)Odjazdowe życie braci Collins"

Wydawnictwo Editio, 2021

Bracia Collins. Na pozór znamy ich doskonale - z programów telewizyjnych, z łamów kolorowych czasopism, ze zdjęć widywanych regularnie w portalach internetowych.

Czy jednak znamy ich naprawdę? Czy znamy historię ich sukcesu i drogę, która zaprowadziła ich z legnickiego blokowiska tam, gdzie są teraz?

Nie była to droga usłana różami. Raczej wyboista i mocno pod górę. Można tę książkę czytać jak opowieść o zwycięstwie na przekór wszystkim przeciwnościom. Można jak literaturę motywacyjną, bo mówi ona także o tym, że nie wolno porzucać marzeń, tylko trzeba dążyć do ich realizacji, nawet wbrew całemu światu - wtedy nie będzie dla nas rzeczy niemożliwych. A można też potraktować ją po prostu jako fascynującą historię o tym, jak Grzesiek i Rafał stali się Gregiem i Ralphem. Historię miejscami smutną, miejscami zabawną, ale zawsze wciągającą.

Poznaj ją i Ty.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/nie-odjazdowe-zycie-braci-collins-collins-rafal,p1245270320,ksiazka-p


 

Iwona Kienzler – „Gierek i jego czerwony dwór"

Wydawnictwo Lira, 2021

Jak wyglądało życie prominentów „złotej dekady" Gierka?

Kim był „krwawy Maciej"?

Jakie rodzinne sekrety skrywa historia życia pierwszego sekretarza?

Nie milkną kontrowersje wokół osoby Edwarda Gierka. Czy był mężem opatrznościowym, budowniczym „drugiej Polski", czy może twórcą atrapy dobrobytu, który wraz ze swoją ekipą pławił się w luksusie i chętnie korzystał z uroków władzy? O PRL-owskich prominentach plotkowano dużo i chętnie. Niewielu bowiem było w stanie oprzeć się niewątpliwym przywilejom, jakie daje władza.

Iwona Kienzler przybliża czytelnikom losy Edwarda Gierka i jego rodziny: Stanisławy Gierek, synów Adama i Jerzego, synowej Ariadny Gierek-Łapińskiej oraz najbliższych współpracowników, m. in: Macieja Szczepańskiego, Piotra Jaroszewicza, Jerzego Ziętka. Jeżeli chcesz się przekonać jaki obraz pierwszego sekretarza wyłania się z tej pasjonującej opowieści, sięgnij po najnowszą książkę tej bestsellerowej autorki. 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/gierek-i-jego-czerwony-dwor-partia-rodzina-towarzysze-kienzler-iwona,p1276288837,ksiazka-p

 

Wojciech Kondusza - „Od romansu do romansu: 10-lecieFestiwalu Romansu Polsko – Rosyjskiego im. Lidii Novikowej w Legnicy – dolnośląskiej Weronie"

Wydawnictwo Edytor, 2021

Kolorowy album "Od romansu do romansu" z tekstem dra Wojciecha Konduszy i fotografiami Franciszka Grzywacza na 136 stronach zawiera najpełniejszy opis życia Lidii Nowikowej - patronki Festiwalu Romansu Polsko-Rosyjskiego w Legnicy, opis wszystkich wydarzeń koncertowych z 9 lat Festiwalu, program artystyczny Festiwalu oraz noty o artystach. 

Autor przedstawia także dzieje romansu jako gatunku sztuki śpiewanej w Rosji i jego wpływ na twórczość w Polsce międzywojennej i współczesnej.

Do książki dołączona jest płyta DVD z pełnym zapisem internetowym IX Festiwalu. 

Źródło: http://www.edytor.legnica.pl/oferta/69/od-romansu-do-romansu 

 

Anna Lisowiec, Aleksandra Anna Sikorska – „Między palcami a ciszą kolory jej duszy się kołyszą"

Wydawnictwo Autorskie, 2019

Pisanie o najnowszym tomie wierszy Anny Lisowiec wymaga wejścia w świat, do którego górowska poetka nas zabiera. Jest to codzienność niezwykłego dziecka, którego pasją i sposobem wyrażania siebie jest malarstwo. Siedmioletnia Aleksandra Sikorska ma na swoim koncie już kilkanaście wystaw w Polsce. Najobszerniejsze pokazy prac małej artystki miały miejsce Lubinie i Warszawie. Urodzona w 2011 roku autorka prac od urodzenia także jest mieszkanką Góry, w której czerpie z dobrodziejstw natury, jakim jest las z bogactwem barw oraz zwierząt. Obcowanie z przyrodą jest tematem przewodnim jej prac. Siedmioletnia malarka z autyzmem w swojej pracy wykorzystuje materiały znalezione na spacerze, dlatego jej dzieła często są wynikiem intensywnej pracy z szyszkami, żołędziami, liśćmi, patykami, plastikowymi zabawkami Ze względu na problemy rozwojowe związane z niepełnosprawnością Ola uczęszcza do przedszkola. Wolny czas najchętniej spędza na spacerach oraz słuchając książek o zwierzętach, a także malując. Ideałem jest wykonywanie tych wszystkich czynności razem, dlatego z utęsknieniem czeka na lato, porę roku, która najlepiej wspomaga jej rozwój.

Jednym z ważniejszych tematów jej prac jest szeroko rozumiana przyroda. Wielowarstwowe obrazy zawierają ukryte portrety zwierząt, ludzi i martwej natury. Jej prace cechuje zabawa złudzeniami optycznymi i skojarzeniami. Z wprawą łączy kontrastujące ze sobą kolory. Wiele jej obrazów sprawia wrażenie rzeźb z farby. Liczne wypukłości wynikające z nakładania na siebie kolejnych warstw farby sprawiają, że jej prace dostarczają również wrażeń dotykowych. W pracach Aleksandry Sikorskiej widoczne jest bogactwo emocji towarzyszące jej w codziennym życiu. Większość prac ma niewielki rozmiar (24×30 cm), dlatego często prezentowane są także reprodukcje prac, dzięki czemu odwiedzający mogą dostrzec więcej interesujących szczegółów i zniknąć w magicznym świecie stworzonym rękami siedmiolatki.

Niepełnosprawność, odmienność, intensywność doznań, wyobcowanie, a jednocześnie niesamowita umiejętność zaczarowywania otoczenia – to tematy przewodnie wierszy Anny Lisowiec inspirującej się działami Oli. Poetka stara się uchwycić codzienność, pokazać, z jakimi trudnościami boryka się niepełnosprawne dziecko, w jaki sposób spotyka się z ocenami otoczenia, w jaki sposób próbuje komunikować się z otoczeniem. Do każdego wiersza autorka dobrała obraz, dzięki czemu doznania i doświadczenia płynące ze świata przeplatają bliskie malarce motywy baśniowe, dzięki czemu ujawnia się wielka wrażliwość poetki na dziecięce spojrzenie na świat.

Na początku tego zbioru wierszy Anna Lisowiec mówiąc o zrozumieniu i zachwycie kładzie duży nacisk na konieczność pokrewieństwa dusz. Ma się wrażenie, że empatia jest tu czymś z pogranicza ezoteryki- tylko wtajemniczeni potrafią pochylić się, zrozumieć i wzruszyć. Brak zachwytu nie świadczy o złośliwości tylko wynika z niemożliwość wejścia w krąg posiadających tajemniczej wiedzy wynikającej z bliskości będącej efektem pokrewieństwa, ale nie fizycznego tylko duchowego, które pozwoli na współodczuwanie i dostrzeżenie niezwykłej wrażliwości.

Poetka poza wprowadzaniem czytelników w dziecięcy świat doznań małej malarki uświadamia czytelników z terapeutycznej mocy prac Oli: zarówno tej wizualnej, jak i mentalnej wynikającej z tego, że zaczynamy sobie zdawać sprawę, z jak wieloma trudnościami mają do czynienia osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Anna Sikorska

Źródło : https://epub.pl/produkt/miedzy-palcami-a-cisza-kolory-jej-duszy-sie-kolysza/

 

Bernard Newman – „Rowerem przez II  RP. Niezwykła podróż po kraju, którego nie ma"

Wydawnictwo znak Horyzont, 2021

Taka podróż byłaby dziś niemożliwa… bez paszportu

Niezwykła wyprawa rowerowa angielskiego dżentelmena do egzotycznego kraju, który powstał niedawno, ale ma spore ambicje. Jego mieszkańcy stawiają się temu wariatowi Hitlerowi i chyba mają prawo. Ich państwo jest niemal trzy razy większe niż wyspa, z której przybył Newman!

Naszego podróżnika i jego dwukołowego towarzysza imieniem George czekają miejsca i ludzie, które wprawią go w osłupienie, zachwyt, czasem wzbudzą śmiech lub litość. Ten zaskakujący wielki kraj nazywa się Polska. Ta Polska już nie istnieje, ale po niemal 90 latach możemy ją znowu oglądać oczami angielskiego pisarza, podróżnika i… szpiega. W każdej z tych ról Bernard Newman sprawdza się znakomicie!

Bernard Newman – brytyjski pisarz i podróżnik, w czasie pierwszej wojny światowej żołnierz i szpieg. W okresie międzywojennym odwiedził ponad 60 krajów, które przemierzał zwykle na rowerze. Z tych podróży pisał znakomite, pełne brytyjskiego humoru reportaże. Uważany też za autorytet z zakresu szpiegostwa. Jego wykładów słuchali nawet Adolf Hitler, Franklin Delano Roosevelt i Senat Stanów Zjednoczonych. Z racji swojej wiedzy, doświadczeń wojennych i zamiłowania do podróżowania wielokrotnie oskarżany o szpiegostwo na rzecz rządu Jego Królewskiej Mości.

Newman kilka razy odwiedził Polskę. Jego unikatowy reportaż Rowerem przez II RP odsłania przed nami Polskę, jakiej nie znaliśmy i jakiej już nigdy nie będziemy mogli zobaczyć. Po raz pierwszy po niemal 90 latach możemy o niej na szczęście przeczytać.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/rowerem-przez-ii-rp-niezwykla-podroz-po-kraju-ktorego-juz-nie-ma-newman-bernard-186229?

 

James D. Shipman – „Wojna Ireny"

Wydawnictwo Słowne, 2021

Powieść inspirowana losami Ireny Sendlerowej, niezwykłej bojowniczki polskiego podziemia, która w czasie II wojny światowej pomogła ocalić setki żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Wzruszająca historia o odwadze i niezłomnej kobiecie walczącej o własne szczęście, a jednocześnie tuż pod okiem okupantów prowadzącej niebezpieczną grę, w której stawką było nie tylko jej życie, lecz także przetrwanie innych.

Wrzesień 1939. Gdy wybucha wojna, warszawiacy są przekonani, że wkrótce będzie po wszystkim. Choć niedługo później ich nadzieje giną pod butami defilujących w stolicy Niemców, nikt nie spodziewa się tego, co dopiero nastąpi.

Irena Sendlerowa, opiekunka społeczna, jednak się nie poddaje. Zwłaszcza gdy na jej pomoc liczą najsłabsi. Dla nich gotowa jest współpracować z okupantem, nawet jeśli oznacza to utratę przyjaciół, a także ukochanego mężczyzny.

Poruszający obraz wojny, porywająca historia miłości wbrew wszystkiemu i dramatyczny wyścig z czasem, w którym stawką jest życie.

Z każdym dniem ogrom nazistowskich zbrodni się powiększa, a Irena przekracza kolejne granice, by chronić bezbronnych. Kiedy w niebezpieczeństwie znajduje się jej ukochany Adam, kobieta zrobi wszystko, by dostać się do getta. A gdy już tego dokona, nie cofnie się przed niczym, by ocalić jego, przyjaciół i tych, którzy poza nią nie mają nikogo – żydowskie dzieci.

Tyle że nawet heroiczna odwaga może nie wystarczyć – Niemcy przygotowują się do likwidacji getta, a w otoczeniu kobiety jest szpieg, który donosi o wszystkim. Wyścig z czasem trwa, a Irena nie może go przegrać.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/wojna-ireny-james-d-shipman-207152

 

Dział dla Dzieci

Książki 

 

Andrzej Marek Grabowski  – „Jonatan i Biały Kruk"

Wydawnictwo Adamada, 2021

Biały Kruk całe wieki czekał na taką okazję. Po ostatniej klęsce jaką zadały armii Mroku siły Światła, mógł tylko zaszyć się w otchłannych czeluściach Krainy Krrach i roić sny o przyszłej zemście i chwale. Teraz nareszcie sprawy przybrały właściwy obrót. Pojawił się ktoś godny zaufania, wystarczająco zepsuty, zgorzkniały i wściekły, by móc wykorzystać go do odzyskania panowania nad światem. Biały Kruk drżąc z zadowolenia, starannie ostrzył dziób…

Jonathan i inne dzieciaki z warszawskiego Ursynowa wkrótce znajdą się w centrum niebezpiecznych wydarzeń, które zdecydują o przyszłości świata. Jeszcze o tym nie wiedzą, ale sporo będzie zależeć od nich…

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/jonatan-i-bialy-kruk-grabowski-andrzej-marek,p1245935490,ksiazka-p


 

Claire Lebourg – „Ptyś"

Wydawnictwo Polarny Lis, 2020

Sympatyczny piesek Ptyś ma wyjechać ze swoim panem na wakacje. Niestety, na skutek nieprzewidzianych wydarzeń gubi się. Z początku jest zrozpaczony i przekonany, że stracił ukochanego pana z własnej winy. Na szczęście znajduje przyjaciół. Inne psy uczą go na nowo cieszyć się wspólnymi zabawami. Dzięki nowym znajomym psiak dowiaduje się też, jak być samodzielnym. Ptyś to poruszająca i zabawna historia dla najmłodszych czytelników. Śledząc przygody puchatego Ptysia, dzieci będą mogły oswoić poczucie straty i przekonać się, że zawsze jest szansa na nowy początek. Ogromną wartością książki o piesku Ptysiu są piękne i zabawne ilustracje Claire Lebourg.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:  https://www.empik.com/ptys-lebourg-claire,p1237961445,ksiazka-p

 

Monika Milewska, Natalia Uryniuk – „Skok przez Bałtyk"

Wydawnictwo Widnokrąg, 2021

Fascynująca wyprawa nad polskie morze, a nawet dalej, hen, hen w głębiny. Czas na morrrskie opowieści! 

Ania spędza wakacje na plaży nad Bałtykiem. Dziewczynka ma wspaniałą wyobraźnię, więc w jej głowie wszystko wokół ożywa. Czasem słyszy głos wiatru, a innym razem znanych aktorek z magazynu, który czyta mama. I wcale się nie nudzi, bo, co chwilę znajduje w piasku ciekawe znaleziska. A to muszlę w kształcie serca, w której jak się okazuje mieszka zakochany małż, Rogowiec Bałtycki, a to Omułka, a to ślimaczka. Jej mama jest biologiem, więc zna odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące nadbałtyckiej fauny i flory, mimo że Ania zadaje naprawdę wiele pytań, a do rozmowy czasem wtrącają się wspomniane aktorki. Gdy w pewnym momencie silniejszy podmuch wiatru porywa piłkę Ani, czytelnik razem z nią rozpoczyna podróż przez morskie wody Ciekawe, czy dotrze na drugą stronę? A może jeszcze dalej? I kogo spotka na swojej drodze? 

Książka Skok przez Bałtyk jest owocem współpracy dwóch gdańszczanek, Moniki Milewskiej i Natalii Uryniuk. Obie silnie związane z morzem, zafascynowane jego mieszkańcami i tajemnicami stworzyły opowieść, która uwodzi zarówno tekstem, jak i obrazem już od pierwszych stron. Lekka, pełna morskich ciekawostek, małych i dużych stworzeń oraz słownych gagów opowieść ukazuje środowisko polskiego morza jako fascynujący świat, który ma do zaoferowania o wiele więcej, niż słoneczne i morskie kąpiele, zachęca do odkrywania nieznanego i puszczenia wodzy wyobraźni. 

Źródło:  https://www.gandalf.com.pl/b/skok-przez-baltyk/

 

Aleksandra Struska-Musiał – „Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka" „Ulica Pazurkowa. Nowi lokatorzy".

Wydawnictwo Bis , 2021

Pierwsza z serii książek o sympatycznych mieszkańcach ulicy Pazurkowej, którzy zaprzyjaźnili się dzięki kotu Ogryzkowi. Ogryzek przyszedł do domu państwa Kociejków przed świętami Bożego Narodzenia, zwabiony zapachem karpia. Natychmiast stał się ulubieńcem całej rodziny, szczególnie trójki dzieci. Wkrótce też polubili go pozostali lokatorzy kamienicy, gdy więc na wiosnę kot niespodziewanie zniknął, wszyscy go poszukiwali. Skutek tych poszukiwań okazał się zaskakujący i sprawił mieszkańcom ulicy Pazurkowej wiele przyjemności. Seria Ulica Pazurkowa.

Na początku wakacji pan Kociejko zrobił swoim dzieciom niespodziankę i zbudował dla nich domek na drzewie. Franek, Milka i Mikrus oczywiście zaprosili do wspólnej zabawy dwójkę swoich sąsiadów. Tymczasem w kamienicy przy ulicy Pazurkowej pojawili się nowi lokatorzy – państwo Nowicjuszowie z synem i dużym psem. Dzieci od razu chciały się zaprzyjaźnić z nowym kolegą, jednak okazało się to wcale nie takie proste. Czy nowy lokator będzie się z nimi bawił w domku na drzewie?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło : https://www.empik.com/na-tropie-ogryzka-struska-musial-aleksandra,p1240913998,ksiazka-p


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki