Katalog on-line
                     


                         

                                                      POLECANE NOWOŚCI - wrzesień 2017 r.Dział dla DorosłychKsiążkiPrzemek Corso - „Miasto z gliny"

Wydawnictwo Bernardinum, 2017


Nie musisz szukać bandytów, oni sami cię znajdą. Nawet podczas urlopu i nawet w pięciogwiazdkowym hotelu w znanym kurorcie… Tym razem Robert Karcz, bohater trzeciej już książki Przemka Corso, „Miasto z gliny", archeolog i awanturnik, rządowy agent, a jednocześnie prywatny złodziej zabytków znalazł się w Tunezji. Razem ze swoją siostrą, jej chłopakiem Michałem i Zuzą zamierzają cieszyć się wspólnym wyjazdem, wakacyjnym klimatem, słońcem, plażą, zwiedzaniem zabytków. Nie jest im to jednak dane - najpierw ktoś szuka Michała, potem Zuza zostaje napadnięta na plaży, a wieczorem w hotelu ma miejsce strzelanina, po której Michał i Karcz zostają zapakowani do samochodu, związani i wywiezieni na Saharę… Jak poradzą sobie dwaj mężczyźni, zostawieni na pastwę słońca i piachu? Czy gwiazda polarna doprowadzi ich do cywilizacji? Czego szukają na wykopaliskach w „mieście z gliny" Japończycy? Czy spotkanie „ducha z przeszłości" zmieni sposób myślenia Karcza i wpłynie na jego relacje z bliskimi?

Całkiem przez przypadek Tunezja okaże się dla Roberta Karcza symboliczną „przygodą większą niż życie", a pozostali będą mieli okazję sprawdzić się w ekstremalnych sytuacjach i dowiedzieć się o sobie więcej, niżby chcieli. „Miasto z gliny" to nie tylko żar, skwar, piach i gangi handlarzy zabytków. To również rozliczenia z przeszłością i refleksja nad tym, co jest najważniejsze w chwili, w której śmierć zagląda w oczy…


Źródło:  http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p//Miasto-z-gliny/990


Autor - PRZEMEK CORSO:

Konferansjer, felietonista, głos radiowy, autor bajek dla dzieci... a prywatnie miłośnik filmów, kolekcjoner, gaduła. Z wykształcenia niedoszły nauczyciel języka angielskiego. Szczęśliwy mąż i ojciec, a także właściciel szkockiego teriera o imieniu BRK. Mieszka w Legnicy. Pija tabasco.


Źródło: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/PODZIEMNE-MIASTO/955


Jakub Jagiełło - „Zapomniane miejsca Dolnego Śląska, cz. 3 Nizina Śląska, cz. 1"       Wydawnictwo CM, 2016

Tego przewodnika nie trzeba reklamować. Wystarczy napisać, że opisano w nim 157 opuszczonych miejsc na Dolnym Śląsku między Świdnicą a Głogowem.
Jest to już 3. tom poświęcony zrujnowanym zabytkom Dolnego Śląska (planowane są jeszcze 2). Obejmuje północno-zachodni obszar województwa dolnośląskiego.

Przewodnik poprowadzi Ciebie do miejsc, których „się nie zwiedza" i „się nie opisuje". Zrujnowane pałace, zamki i dwory, budynki fabryczne, opuszczone kościoły, cmentarze żydowskie, fortyfikacje, bunkry Armii Radzieckiej, dziwne pomniki, zabytki techniki.


Źródło: http://www.wydawnictwocm.pl/zapomniane-miejsca-dolnego-slaska-cz-3-nizina-slaska-cz-1-p-191.html


Jakub Jagiełło - „Zapomniane miejsca Dolnego Śląska, cz. 4. Nizina Śląska, cz. 2"      Wydawnictwo CM, 2017

Na Dolnym Śląsku ilość zrujnowanych zabytków jest wprost zatrważająca. To już czwarty tom dedykowany temu regionowi, a planujemy jeszcze jeden.

Przewodnik poprowadzi Ciebie do miejsc, których „się nie zwiedza" i „się nie opisuje". Zrujnowane pałace, zamki i dwory, budynki fabryczne, opuszczone kościoły, cmentarze ewangelickie, fortyfikacje, bunkry Armii Radzieckiej, dziwne pomniki, zabytki techniki.
Jest to już kolejny tom serii „Zapomniane miejsca".


Źródło: http://www.wydawnictwocm.pl/zapomniane-miejsca-dolnego-slaska-cz-4-nizina-slaska-cz-2-p-235.htmlUrszula Kozioł - „Ucieczki"

Wydawnictwo Literackie, 2017


Nowe wiersze jednej z najwybitniejszych poetek polskich niosące nie mniejszy ładunek emocji niż liryki z poprzedniego, nominowanego do Nike, tomu Klangor. Poezja jest dla Urszuli Kozioł narzędziem, którym poetka wnikliwie bada osamotnienie po śmierci męża, ból odchodzenia i traumę starości — roztargnienie, zapominanie, zdziwienie „znikaniem".

Dramaturgicznym środkiem ciężkości tomu jest wstrząsający poemat „Ucieczki", w którym mrok traumy wojennych wygnańców okrywa dzieje ludzkości od antyku przez II wojnę światową aż po współczesne tragedie rozgrywające się u wybrzeży Europy.


Źródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3908/Ucieczki-/Szymon Wrzesiński, Krzysztof Urban - „Polskie skarby pod Karkonoszami : zbiory Schaffgotschów, skrytki Grundmanna i Szczelina Jeleniogórska"

Agencja Wydawnicza CB, 2017


Autorzy ukazują w tej książce historię jednej z największych i zarazem najcenniejszych kolekcji w Europie. Do 1945 roku jej właścicielom - rodzinie von Schaffgotsch, udało się zgromadzić ponad 80 tysięcy woluminów, setki militariów, medali, rzadkich medali, miedziorytów, stalorytów oraz szereg innych cymeliów i artefaktów. Wśród nich wiele było związanych z historią Polski.
W publikacji przeczytamy także o skrytkach które przygotował Gunther Grundmann w celu ukrycia skarbów z Berlina, Wrocławia, Legnicy i klasztoru w Lubiążu. Autorzy podjęli także temat "Szczeliny Jeleniogórskiej".


Źródło: https://odk.pl/polskie-skarby-pod-karkonoszami,33756.html
Dział dla Dzieci
Audiobooki
Paweł Beręsewicz - „Poczet psujów polskich"      (czyta Wojciech Chorąży)

Biblioteka Akustyczna, 2017


Jeżeli niczego jeszcze w życiu nie zepsuliście, raczej nie zrozumiecie tej książki. Jeśli natomiast zdarzyło wam się już kiedyś coś połamać, potłuc, podrzeć, skrzywić, pociąć, skasować, utopić, wgnieść, urwać, przedziurawić, spalić, zdekompletować lub zarysować - to będzie lektura dla was! Każdego dnia na całym świecie wynalazcy pracują nad tym, by nowe pokolenia psujów miały nowe rzeczy do psucia. Smartfony, tablety, laptopy - to gratka dla zręcznych paluszków dzisiejszych małych psujów. A co i w jaki sposób psuli nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie? Co przyszłym psujom szykują do psucia naukowcy i konstruktorzy? Przeczytajcie sami, nie chcę wam psuć zabawy.


Źródło: http://bibliotekaakustyczna.pl/poczet-psujow-polskich-cd,3,1986,3658
Astrid Lindgren - „Ronja, córka zbójnika"      (czyta Wojciech Malajkat)

„Nasza Księgarnia" , 2017


Jedna z najbardziej znanych i lubianych powieści Astrid Lindgren tym razem w wersji do słuchania w znakomitej interpretacji Wojciecha Malajkata.
Piękna i wzruszająca opowieść o dzieciach dwóch zwalczających się hersztów zbójników, Ronji i Birku. Mieszkają oni w starym zamku, a dni spędzają w wielkim lesie, w którym żyją dzikie konie, a także okrutne Wietrzydła, Szaruchy i Mgłowce zagrażające ich życiu. Początkowa wrogość Ronji i Birka przemienia się w przyjaźń, a potem w miłość. Dzięki sile tego uczucia udaje im się doprowadzić do pojednania zatwardziałych zbójników. Ulubiona lektura dzieci w każdym wieku i dorosłych!

Źródło: http://nk.com.pl/ronja-corka-zbojnika/2450/ksiazka.html#.WYxE--xJaaE
Lidia Miś - „W pewnym teatrze lalek"           (czyta Magda Karel)

Heraclon International. Story Box.pl, 2017


Do teatru lalek przybywa nowa marionetka Perełka. Jest niedoświadczona i nigdy nie występowała na scenie. Do roli aktorki pomagają jej przygotować się nowi przyjaciele: Kamilla, Babcia, Miś i Kaczka. Plejada marionetek, jawajek i pacynek wiedzie na pozór beztroskie życie, co rusz wcielając się w nowe kreacje. Okazuje się jednak, że aktorstwo niesie ze sobą wiele wyzwań, a teatr jest czymś więcej niż pracą - jest całym ich światem!

Audiobook "W pewnym teatrze lalek" w sposób zabawny, a zarazem wzruszający opowiada o kształtowaniu charakteru, partnerskich relacjach i przynależności do grupy. To opowieść o budowaniu własnej tożsamości, rozpoznawaniu emocji oraz o otwartości na potrzeby innych.


Źródło: http://www.storybox.pl/dziecieca/902-lidia-mis-w-pewnym-teatrze-lalek-audiobook.html?search_query=W+pewnym+teatrze+lalek&results=7Agata Półtorak - „Żelazne buciki"       (czyta Tomasz Stockinger)

Wydawnictwo Harmonia, 2017


Żelazne buciki" - to baśń powstała na motywach utworu Hanny Januszewskiej „Żelazne trzewiczki". Utwór w piękny i barwny sposób przedstawia historię trzech sióstr, które - aby uratować chorego ojca - wyruszają po wodę do czarodziejskiej studni. Baśń opowiada również o pełnej niesamowitych przygód podróży najmłodszej z córek, która w żelaznych bucikach wyrusza w świat, by odnaleźć swojego ukochanego porwanego przez złą Wiedźmichę.

To utwór nasycony cudownością, pełen czarodziejskich postaci i magicznych zdarzeń, w którym dobro zwycięża nad złem, ale aby to się stało, bohaterowie najpierw muszą pokonać liczne przeciwności losu.


Źródło: https://www.harmonia.edu.pl/pl/p/ZELAZNE-BUCIKI-Audiobook/1321

Wakacje z Biblioteką: 9 - 13 lipca, 6 - 10 sierpnia 2018 *** Wystawa "W krainie kolorów": czerwiec - lipiec 2018

Programy, w których bierzemy udział:

Projekt „Od bajki do bajki” Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki