Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria

Prelekcja Jarosława Mirosławskiego "Maroko": 22.04.2016

Spotkanie z podróżnikiem Jarosławem Mirosławskim, który z wielką pasją opowiedział chojnowianom o swojej ubiegłorocznej wyprawie do Maroka i zaprezentował wiele zdjęć. Poznawanie tego kraju, razem z towarzyszącym mu od lat w podróżach kolegą, zaczęło się od Marrakeszu i zwiedzania jego zabytków, podziwiania mozaik i ornamentów. Następnym etapem był port w Essaouirii z imponującymi murami obronnymi. A potem Meknes i Fez. Nasz gość z wielkim zainteresowaniem obserwował też życie codzienne w tych miejscach: place i targowiska, warsztaty rzemieślnicze, garbarnię skór, miejscową kuchnię z bardzo popularną tutaj słodką herbatą i tadżinem. Ta marokańska wyprawa to nie tylko miasta, ale też górska wędrówka po Atlasie Wysokim i zdobycie najwyższego szczytu Toubkal.

2016-04-29 12:24

Światowy Dzień Czytania Tolkiena: 31.03.2016

The Tolkien Society w 2003 roku ogłosiło 25 marca Światowym Dniem Czytania Tolkiena. I corocznie ogłasza motto patronujące temu szczególnemu Dniu - w 2016 r. jest to „Życie, śmierć i nieśmiertelność”, a ma upamiętnić 100. rocznicę krwawej bitwy nad Sommą, w której poległ też przyjaciel pisarza - R.Q. Gilson. W Chojnowie Dzień Czytania Tolkiena obchodziliśmy 31 marca. Organizatorami tego wydarzenia były: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Tak jak i w ubiegłym roku przyjął on formę konkursu skierowanego do uczniów szkół podstawowych.

2016-04-07 15:57

Spotkanie z dr hab. prof. Henrykiem Marszałkiem: „Ostre góry pod biegunem, czyli o przyrodzie Spitsbergenu”: 15.01.2015

Jak ciekawie można opowiadać o trudach życia na terenach podbiegunowych przekonaliśmy na spotkaniu z dyrektorem Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego - dr hab. prof. Henrykiem Marszałkiem, zatytułowanym „Ostre góry pod biegunem, czyli o przyrodzie Spitsbergenu”. Profesor z wielkim entuzjazmem opowiadał o Spitsbergenie, czyli Ostrych Górach, o uniwersyteckiej Stacji Polarnej im. Stanisława Baranowskiego, w której już kilkakrotnie przebywał prowadząc badania. Opowiadał o trudnej codzienności, nieoczekiwanych spotkaniach z niedźwiedziami polarnymi, a także o badaniach prowadzonych na tej największej, w dużej mierze pokrytej lodowcami, norweskiej wyspie.

2016-01-25 21:54

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Ćwiertniewiczem: 16.12.2015

W październiku br. na rynku wydawniczym ukazała się biografia „Krystyna Sienkiewicz – różowe zjawisko” napisana przez Grzegorza Ćwiertniewicza, wrocławskiego polonistę i krytyka teatralnego. Z inicjatywy mieszkańców Chojnowa zorganizowaliśmy spotkanie z autorem książki. Grzegorz Ćwiertniewicz z wielką pasją opowiadał jak powstała biografia, jak pisze się o wspaniałej aktorce i jaką osobą jest Krystyna Sienkiewicz. I jak spełnia się swoje marzenia, bo ta publikacja ukazująca bogatą osobowość bohaterki i jej życie osobiste oraz dorobek artystyczny, to spełnione, wielkie marzenie autora. A pracował nad nią kilka lat.

2015-12-22 20:48

Galeria Młodych: "Nasze spotkania z Janem Pawłem II": grudzień 2015

Wystawa „Nasze spotkania z Janem Pawłem II” zorganizowana z okazji Roku św. Jana Pawła II. Na wystawie zaprezentowane zostały przede wszystkim zdjęcia i pamiątki chojnowian z ich spotkań z papieżem, a także materiały ze zbiorów Dokumentów Życia Społecznego Legnickiej Biblioteki Publicznej – głównie plakaty i artykuły prasowe z legnickiego spotkania w 1997 r. Wernisaż wystawy odbył się 10.12.2015 r. Po obejrzenie zgromadzonych eksponatów ks. Artur Trela przedstawił w prezentacji multimedialnej pielgrzymki papieża do Polski. Wspomniał również o swoich spotkaniach z Ojcem Świętym. Także inni uczestnicy wernisażu włączyli się do wspomnień – m.in. Stanisława Repa, ówczesna marszałek Sejmiku Województwa Legnickiego, opowiedziała o perypetiach związanych z zaproszeniem papieża do Legnicy. Spotkanie uświetnił występ muzyczny uczniów z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Chojnowie, wykonany pod kierunkiem nauczyciela Tomasza Susmęda.

2015-12-21 13:28


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki