Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Wakacje z "b@jkami” Marcina Pałasza

Podczas drugiej części wakacyjnych spotkań w bibliotece, które odbyły się od 5 do 9 sierpnia 2019 r., było twórczo i wesoło. Zajęcia odbywały się pod hasłem : Takich bajek jeszcze nie czytaliście! „b@jki” Marcina Pałasza. I tak zagościła u nas „Złota rybka”, „Królewna Śmieszka”, „Zielony kapturek”, „Smok(pod)wawelski” i „Baba Dżaga”. Dzieci chętnie słuchały bajek, aby potem ochoczo zabrać się do wspólnej pracy w grupach. Każdego dnia powstawały kolorowe wyklejanki i postacie z papierowych rolek przedstawiające bohaterów przeczytanej lektury. Część tych prac wystawiona jest obecnie na wystawie w Galerii Młodych oraz Dziale dla Dzieci i Młodzieży. Na koniec bajkowego tygodnia zabawiliśmy się w teatr. Dzieci w zespołach tworzyły scenariusze „pomieszanych bajek” i każdy zespół wystąpił w miniteatrze ze swoim przedstawieniem. Było dużo śmiechu, ale też podziwu dla pomysłowości scenarzystów. Oprócz zajęć plastycznych, które w tym roku sprawiały uczestnikom najwięcej przyjemności, hitem sierpniowych zajęć była też zabawa z misiem. Ale szczegóły pozostawmy w tajemnicy...

2019-08-21 15:20

Wakacyjne „Babki z piasku”

6 sierpnia 2019 r. spotkaliśmy się w Żłobku Miejskim Słoneczko po raz ostatni z dziećmi z grupy Tygrysków, które od września będą uczęszczały już do przedszkoli. Tym razem zajecia z cyklu „Bajki pod Słoneczkiem” były bardzo wakacyjne. Czytaliśmy wiersze o lecie z antologii twórczości dla dzieci „Wędrówka przez słówka” oraz z antologii literatury dla najmłodszych „...patataj, patataj, pojedziemy w cudny kraj” Anny Ożyńskiej – Zborowskiej. O babkach z piasku, o morskich muszelkach, o tym co się robi na plaży, a także o letnim deszczu. A na podstawie pięknie ilustrowanej książki „Wakacje u dziadków” dzieci opowiadały co się robi na wakacjach. Po przeczytaniu wierszy i krótkiej pogawędce, Tygryski wykonywały zakładki do swoich bajeczek, które będą dla nich pamiątką po naszych żłobkowych spotkaniach z książką. Na koniec wspólnie bawiliśmy się w znane już dzieciom zabawy ruchowe - w „Balonika” i w „Plamy,dziwne plamy...” oraz nową zabawę muzyczną z wędrującą żabką.

2019-08-21 14:35

Zapraszamy na Narodowe Czytanie 2019 – Nowele polskie

Spotkanie Narodowe Czytanie 2019 – Nowele polskie odbędzie się 12 września o godz. 16.00 na scenie w Rynku, ze specjalnie przygotowaną scenografią. Nowelę „Katarynka” Bolesława Prusa zaprezentują mieszkańcy miasta: młodzież, przedstawiciele instytucji, firm, władz samorządowych i inni. W programie spotkania także refleksje Stanisława Horodeckiego dotyczące lektur Narodowego Czytania - „Literatura jako zadra” oraz pieśni w wykonaniu uczestników Pracowni Wokalnej Agnieszki Justyny Szumiło - „Pejzaże polskie głosem i muzyką malowane”. Oprawa muzyczna: utwory kompozytorów polskich – Mateusz Bojda (saksofon), Piotr Gościniak (akordeon/instr. klawiszowe). Na spotkaniu będzie można otrzymać na własnych egzemplarzach nowel stempel okolicznościowej pieczęci przysłanej z Kancelarii Prezydenta RP. Mile widziane są przebrania uczestników w stroje nawiązujące do czasów, w których toczy się akcja tegorocznych lektur. W ramach obchodów Narodowe Czytanie w Chojnowie odbędzie się również czytanie nowel w szkołach oraz 7 września happening, z udziałem członków Dyskusyjnego Klubu Książki ŁGARZ, zapraszający mieszkańców do uczestnictwa w finałowym spotkaniu. Organizatorzy: MBP w Chojnowie, MOKSiR w Chojnowie. Partnerzy: SP 3, SP 4, PZS w Chojnowie. Osoby, które chcą wziąć udział w czytaniu „Katarynki” na spotkaniu w Rynku prosimy o zgłoszenie się do MBP w terminie do 30.08.2019 r.

2019-08-19 15:21

Warto przeczytać w sierpniu!

Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Phil Collins – „Jeszcze nie umarłem. Autobiografia”; Rafał Fonia – „Anatomia góry. Osiem tysięcy ponad marzeniami ” ; Scott Jurek, Jenny Jurek – „ Północ. Jak odnalazłem siebie na Szlaku Appalachów”; Aleksandra Klonowska-Szałek – „Odetchnij od miasta. Warmia i Mazury” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Giles Andreae, Guy Parker-Rees – „Bądź dzielny pingwinku”; Helen Dochtery, Thomas Dochtery – „Bajkołapek na dobranoc”; Agnieszka Stelmaszczyk – „Mazurscy w podróży. Bunia kontra fakir”; Tomasz Szurawski - „Abecadło rymy skradło”; Małgorzata Ruszkowska, Marta Ruszkowska - Warszawiacy”. Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.

2019-08-13 16:05

IBUK Libra: bezpłatny dostęp do 2500 e-booków

Od 2013 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie uczestniczy w projekcie "Ibuki na Dolnym Śląsku" polegającym na wspólnym wykupieniu e-booków na platformie libra.ibuk.pl przez kilkadziesiąt dolnośląskich bibliotek publicznych. Oznacza to, że każdy czytelnik, zapisany do którejkolwiek z nich, może swobodnie i zupełnie za darmo przeglądać katalog wszystkich wykupionych publikacji i czytać je on-line bez żadnych ograniczeń czasowych - i to nie tylko na terenie biblioteki, ale w dowolnym miejscu. Czytelnicy, którzy zgłoszą się do biblioteki, otrzymują indywidualne kody aktywacyjne - PIN - umożliwiające im bezpłatny dostęp do e-booków. W edycji 2019 roku czytelnicy mają dostęp do ponad 2500 elektronicznych publikacji z oferty Wydawnictwa Naukowego PWN oraz innych wydawnictw. Są to pozycje obejmujące literaturę z prawa, medycyny, nauk społecznych, nauk ekonomicznych, humanistycznych, technicznych, jak również wiele tytułów dla dzieci i młodzieży, sporo literatury faktu, literatury pięknej i kobiecej. Szczegółowe informacje, w tym ranking najpopularniejszych książek wśród naszych czytelników, w zakładce IBUK Libra:

2019-08-08 13:59


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki