Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Na zielonej tablicy widać napis: Dzień poezji.

Odkrywanie mocy poezji

Niektórzy lubią poezję. Niektórzy, bo trudna w odbiorze. Lubią, jak lubi się wiele rzeczy. Poezję. Ale co to poezja? Te stwierdzenia i pytania próbowali odszyfrować młodzi literaci, poeci, twórcy ze Szkoły Podstawowej nr 3 podczas kreatywnych warsztatów literackich zorganizowanych w ramach obchodów Światowego Dnia Poezji.
Powstały fantastyczne poetyckie kolaże świadczące o poetyckim zacięciu ich autorów oraz ich wrażliwości na siłę słowa.

2025-04-15 13:59

Niezwykła Drużyna Krasnoludów zwyciężyła!

Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie wraz z Młodzieżowym Dyskusyjnym Klubem Książki „Książkociastkożercy” już po raz dziewiąty przyłączyła się do Światowego Dnia Czytania Tolkiena, który  został ustanowiony w 2003 roku przez  The Tolkien Society na dzień 25 marca. 
Jubileuszowi Upadku Saurona i zakończenia wojny o Pierścień zawsze towarzyszy hasło. W tym roku brzmiało bardzo poważnie - Przyjaźń i Społeczeństwo. W państwach Śródziemia najważniejszymi wartościami są właśnie przyjaźń i wspólnota. Wystarczy wspomnieć Drużynę Pierścienia - bardzo różnych bohaterów, którzy połączeni wspólnym celem, stali się niepokonani. Tak jest w prawdziwym życiu. Każdy z nas jest inny, ale razem tworzymy jedno, a wspólnie możemy osiągnąć wiele wspaniałych rzeczy.
Chojnowskie obchody rozpoczęliśmy tradycyjnie od przeczytania fragmentu „Hobbita”. Potem nastąpiła podniosła chwila uroczystego pasowania na Strażnika Ksiąg Ardy. A nie jest łatwo otrzymać te zaszczytne miano należy przejść szereg prób i spełnić wiele trudnych warunków.
Gdy słoneczny zegar wskazał godzinę jedenastą rozpoczęła się zacięta rywalizacja pomiędzy pięcioma drużynami. Bez lęku i strachu odważni podróżnicy wraz z elfami przewodnikami wkroczyli na magiczne ścieżki Zaczarowanego Lasu Toma Bombadila, gdzie czaiło się na nich wiele niebezpieczeństw i wiele błędnych dróżek prowadzących donikąd.

2025-04-14 11:40

Światowy Dzień Czytania Tolkiena w Chojnowie już po raz dziewiąty !


Witajcie: Mae govannen!
Światowy Dzień Czytania Tolkiena został ustanowiony w 2003 roku przez The Tolkien Society na dzień 25 marca. Data zostałą wybrana nieprzypadkowo, bowiem tego dnia runęły bramy Mordoru, a Jedyny Pierścień spłonął w ogniu Góry Przeznaczenia.
Rokrocznie – Towarzystwo Tolkienowskie ogłasza temat przewodni, który przyświeca dorocznym obchodom. W 2025 roku motyw przewodni to „Przyjaźń i społeczeństwo” A najważniejszymi wartościami w społeczeństwie Śródziemia była właśnie przyjaźń i wspólnota.
W Chojnowie, już po raz dziewiąty, 26 marca Tolkien stanie się bohaterem działań edukacyjnych zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz chojnowskie szkoły podstawowe. Zapraszamy!

2025-03-21 16:03

Wiosenne spotkanie DKK

Zapraszamy na wiosenne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki ŁGARZ (także wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do DKK) – 21 marca o godz. 17.00, Sala Edukacyjna MBP w Chojnowie. Kontakt Anna Kopyra, tel. 76 818 83 46. W tym miesiącu naszą lekturą jest powieść Joanny Bator „Ucieczka niedźwiedzicy”. To wielowarstwowa historia o nierzadko dramatycznym uwalnianiu się z dotychczasowego życia, o poszukiwaniach w mrokach niepamięci wydarzeń – bolesnych i świetlistych – które mogą stać się bramą do wolności, nowym otwarciem.
Kobieta szukająca idealnego domu dla swojej rodziny, anglojęzyczny żółw we wrocławskim ogródku, zapomniane piętro wałbrzyskiego hotelu Sudety, nawiedzające na pozór zwyczajną rodzinę jednookie licho, małżeństwo szukające drogi do siebie na greckiej wyspie, japoński kochanek idealny – gęsta sieć tej niezwykłej opowieści oplątuje czytelnika, on zaś musi znaleźć najważniejszy dla siebie wątek, za którym będzie podążał w tej fascynującej, pełnej pułapek i niespodzianek podróży.

2025-03-18 10:27

Warto przeczytać w marcu!

Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Norman Davies – „Plus ultra. Sięgaj dalej. Wyprawa na horyzonty historii”; Garrett M. Graff – „UFO. Rząd USA, CIA i Pentagon. NASA i SETI. Archiwalne, odtajnione dokumenty. Historia i teraźniejszość”; Magdalena Grzebałkowska – „Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej”; Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk – „To twoje życie pokochaj je” ; Haruki Murakami - „Miasto i jego nieuchwytny Mur” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Róża Hajkuś – „Co się zdarza u lekarza”; Smriti Halls – „Najlepszy przytulas”; Emily Hawkins – „Przetrwać w dżungli. Książka i gra w jednym”; Filip Ilukowicz – „Kryształowe królestwo”; Simona Kossak – „Serce i pazur. Opowieść o uczuciach zwierząt”; Katherine Rundell – „Niesamowite stworzenia”
Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.

2025-03-10 16:28


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki