Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Wielkanocne zwijanie – quillingowe pisanki

Wielkanoc to okres odnowy, zwiastuje nam nadejście wiosny. Mamy więcej energii, lepsze samopoczucie, więcej się uśmiechamy. Za oknem zaczynają się zielenić krzewy, kwitną wiosenne kwiaty, słoneczne dni wprawiają nas w dobry humor. Z powodu pandemii koronawirusa nie możemy jeszcze spotkać się w bibliotece na tradycyjnych zajęciach plastycznych „Dekoracje Wielkanocne”, ale zapraszamy dzieci, i nie tylko, do przedświątecznej zabawy w skręcanie, zwijanie i sklejanie. Nasza propozycja to quillingowe pisanki. Quilling to rodzaj papieroplastyki, to technika układania obrazków z rolowanych pasków kolorowego papieru.

2021-03-15 13:42

Warto przeczytać w marcu!

Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Sebastian Frąckiewicz – „Ten łokieć źle się zgina. Rozmowy o ilustracji”; „Polska nieznana: 150 miejsc, o których prawdopodobnie nie słyszałeś” ; Halina Poświatowska – „Opowieść dla przyjaciela ”; Beata Sabała-Zielińska – „Pięć stawów. Dom bez adresu” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Corinne Averiss – „Miłość”; Agata Hącia - „Figlarne słówka. O wędrówkach słów i innych tajemnicach językach”; Mackenzi Lee – „Historia świata na czterech łapach”; Ka Mochi – „Dzieci z Hamamatsu”; Sabine Bohlmann – „Historia małej popielicy, która nie chciała się obudzić” . Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.

2021-03-15 10:41

Kultura w sieci – piosenka Kuby Michalskiego „Śni się lasom las” (Bolesław Leśmian)

Zapraszamy do posłuchania kolejnej piosenki Kuby Michalskiego zrealizowanej w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci. Tym razem jest to zimowy (jeszcze) Leśmian „Śni się lasom las”. Link do piosenki na YouTube: https://youtu.be/Y1z6b8Rob2I *** Kuba Michalski jest autorem, kompozytorem, wokalistą i gitarzystą. Nagrał pięć płyt z zespołem „Cotton Cat” i cztery albumy solowe. Był wielokrotnie nagradzany: m.in. w duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. Występuje solo, akompaniując sobie na gitarze. W Chojnowie gościliśmy artystę dwukrotnie. W 2018 roku wystąpił z koncertem „Herbert i Asnyk: dwa spojrzenia”, a w 2019 zaśpiewał ballady Leonarda Cohena.

2021-03-05 13:37

Warto przeczytać w lutym!

Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Dariusz Kortko, Jerzy Porębski – „Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku”; Radek Rak – „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” ; Anna Rudnicka-Litwinek – „Dziewczyny na skrzydłach. Polskie lotniczki, które zdobyły niebo”; antologia – „Spis lokatorów” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Aleksandra Litwina – „Historia starego mieszkania. Fascynująca podróż po XX-wiecznej Rosji”; Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński - „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych”; Helena Sienkiewicz-Więcław – „Powiedział księżyc”; Katarzyna Wasilkowska – „Świat Mundka”; Mirosław Wlekły – „Przygoda dzika Toniego Halika” . Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.

2021-02-16 12:23

Ferie (i nie tylko) z POLONĄ

Jeszcze zostało kilka dni ferii zimowych, ale nie tylko na feriach zachęcamy do skorzystania z oferty dla dzieci i młodzieży Biblioteki Narodowej, która udostępnia w POLONA.PL w postaci cyfrowej m.in. kolekcje tematyczne, książki dla dzieci wydane przed 1864 rokiem, a także pierwsze wydania książek dla dzieci z lat 1864 - 1918. Korzystając z tej cyfrowej biblioteki można samemu tworzyć kolekcje, przeglądać zasoby biblioteki, czytać książki, a także za darmo większość z nich wykorzystywać w sposób nieograniczony. Biblioteka Narodowa poleca m.in.: *kolekcję wczesnych, przed- i powojennych polskich wydań utworów Hansa Christiana Andersena *podręczniki do arytmetyki, bajki, atlasy historii naturalnej czy poradniki zawierające domowe eksperymenty z fizyki *kolekcję „Ile wam jeszcze wiedzieć potrzeba, czyli publikacje dla dzieci i młodzieży”, są to publikacje z lat 1772 do 1948 – wciąż aktualne źródło inspiracji dla domowej nauki i zabawy *pocztówki z fotografiami i reprodukcjami obrazów, ukazujące np. stroje ludowe górali podhalańskich. Zapraszamy do zapoznania się z tymi ciekawymi i jakże innymi, niż teraźniejsze, propozycjami z dawnych lat. Nie tylko dzieci mogą skorzystać z bogatej oferty POLONY - są tu materiały pomocnicze dla bibliotek, szkół i innych instytucji, które mogą posłużyć np. do prowadzenia zajęć on- line.

2021-01-13 11:51


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki