Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Na wiosennej łące słychać głosów koncert…

Choć za oknem jeszcze zimno, w Bibliotecznej Akademii Malucha zakwitły kolorowe kwiaty, przyleciały motyle i pszczółki. W środowe przedpołudnie, 27 kwietnia, nasi najmłodsi czytelnicy spotkali się na wiosennej łące. Po przywitaniu ulubioną chustą Klanzy, dzieci wysłuchały wierszy i opowiadały co słychać na łące – jak kumkają żabki, jak klekocze bocian i bzyczą pszczółki. Potem bawiliśmy się kolorowymi kwiatkami, które dzieci dmuchały oraz udając pszczółki, fruwały pomiędzy nimi w rytm muzyki. Oprócz ulubionych tańców były też znane zabawy :”Baloniku nasz malutki”, „Jawor, jawor” czy „Stary niedźwiedź”. Dzieci z radością uczestniczyły we wszystkich zabawach, a najwięcej emocji wzbudziło celowanie piłeczką do kolorowych pudełeczek oraz taniec z „wietrzykami” z bibuły. Oprócz zabaw, i dorośli, i najmłodsi chętnie włączyli się także w pracę plastyczną, która polegała na stworzeniu własnej łąki, malując do rytmu muzyki.

2016-05-02 13:15

Przyjęcie dla Królowej Książki: Wrocław Światową Stolicą Książki UNESCO

23 kwietnia 2016 r. , w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, Wrocław rozpoczął roczną kadencję jako Światowa Stolica Książki UNESCO. W tym czasie podjęte były liczne inicjatywy związane z promocją książki i czytelnictwa. Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu zaprosiła wszystkie dolnośląskie biblioteki publiczne do uczestnictwa w „PRZYJĘCIU DLA KRÓLOWEJ KSIĄŻKI”. Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie przyłączyła się do tej akcji. Przyjęcie - dla młodych czytelników i ich rodzin - odbyło się w naszej bibliotece 23 kwietnia. O godz. 11.00 przeprowadzone zostały zajęcia plastyczno-literackie, podczas których wykonywane były życzenia dla tej wyjątkowej królowej, na specjalnie przygotowanych kartonach w kształcie książki. Finałem spotkania było wyjście małych bohaterów bajkowych o godzinie 12.00 przed budynek biblioteki i złożenie życzeń Królowej Książce. Tym samym młodzi, młodsi i najmłodsi Dolnoślązacy wspólnie i o tej samej porze przywitali Światową Stolicę Książki UNESCO. Po powrocie do biblioteki odśpiewaliśmy wszystkim książkom „100 lat” oraz jeszcze - przy małym co nieco - wspólnie spędziliśmy miło czas.

2016-05-02 11:51

Prelekcja Jarosława Mirosławskiego "Maroko"

22 kwietnia 2016 r. odbyło się spotkanie z podróżnikiem Jarosławem Mirosławskim, który z wielką pasją opowiedział chojnowianom o swojej ubiegłorocznej wyprawie do Maroka i zaprezentował wiele zdjęć. Poznawanie tego kraju, razem z towarzyszącym mu od lat w podróżach kolegą, zaczęło się od Marrakeszu i zwiedzania jego zabytków, podziwiania mozaik i ornamentów. Następnym etapem był port w Essaouirii z imponującymi murami obronnymi. A potem Meknes i Fez. W każdym z tych miejsc, oprócz architektury, zachwycała przyroda - gaje oliwne, ogrody z cudownymi kwiatami i drzewami. Nasz gość z wielkim zainteresowaniem obserwował też życie codzienne w tych miejscach: place i targowiska, warsztaty rzemieślnicze, garbarnię skór, miejscową kuchnię z bardzo popularną tutaj słodką herbatą i tadżinem. Ta marokańska wyprawa to nie tylko miasta, ale też górska wędrówka po Atlasie Wysokim i zdobycie najwyższego szczytu Toubkal. Za kilka miesięcy, w połowie sierpnia, pan Jarosław wybiera się do Kirgizji – to dobra okazja na kolejne, ciekawe spotkanie w naszej bibliotece. Dla zainteresowanych: w czasie wyjazdów podróżnik zamieszcza swoje relacje na blogu zagubionedrogi.blogspot.com

2016-04-29 12:36

Bajki bez barier: „Kkkora”, „Ślimak"

„Kkkora” i „Ślimak” to następne bajki psychoedukacyjne wydane przez Stowarzyszenie „Światełko”, z którymi w kwietniu zapoznali się w naszej bibliotece uczniowie wybranych klas z chojnowskich szkół podstawowych. Spotkania te pozwoliły wprowadzić dzieci w świat jąkającego i niedosłyszącego rówieśnika. Kora pierwszy raz w życiu jedzie na wakacje. Razem z Kubą, którego poznała u pani logopedy. Kuba się jąka i trochę się boi nowych sytuacji. Czy to będą udane wakacje? Po przeczytaniu bajki bibliotekarze wspólnie z nauczycielami przeprowadzili różne zabawy logopedyczne usprawniające język, policzki czy aparat oddechowy. Głównym bohaterem drugiej bajki jest niedosłyszący chłopiec - Krzyś, który na pierwszy rzut oka wygląda całkiem zwyczajnie. Jednak za uchem ma coś, co przypomina muszlę. Czy to możliwe, że Krzysiek ma w uchu ślimaka? Po przeczytaniu tego opowiadania bawiliśmy się z dziećmi w zabawę „Żabki i bociany”, która może pomagać w kształtowaniu wrażliwości słuchowej.

2016-04-29 10:14

Ranking e-booków - I kw. 2016

Zachęcamy do bezpłatnego korzystania z e-booków dostępnych w bibliotece w ramach IBUK Libra. Obecnie nasza propozycja to około 3000 tytułów. Zainteresowani czytelnicy, którzy zgłoszą się do biblioteki, otrzymają indywidualne kody aktywacyjne - PIN - umożliwiające im dostęp do e-booków. W I kwartale 2016 r. czytelnicy MBP w Chojnowie najchętniej korzystali z następujących tytułów: 1. Samorząd terytorialny, 2. Biochemia. Podręcznik dla studentów medycznych studiów licencjackich, 3. Podstawy biochemii, 4. Podstawy zarządzania organizacjami, 5. Gospodarka samorządu terytorialnego, 6. Rachunkowość finansowa i podatkowa, 7. Przygoda z pierścionkiem, 8. Zarządzanie wiedzą, 9. Gry z tożsamością. Tatuowanie ciała w indywidualizującym się społeczeństwie polskim, 10. Biomedyczne podstawy kształcenia i wychowania

2016-04-26 13:44


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki