O tym, kim był profesor Jan Czochralski mogliśmy się dowiedzieć 9 stycznia 2014 r. na wykładzie dra Pawła Tomaszewskiego z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu. Nasz gość, od trzydziestu lat zbierający materiały o tym wybitnym, choć przez dziesięciolecia przemilczanym chemiku i metaloznawcy, przyjechał do Chojnowa na zaproszenie miejscowego koła Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Podczas spotkania – zorganizowanego w ramach obchodów Roku Jana Czochralskiego - dr Tomaszewski przedstawił życie i dokonania znanego na całym świecie uczonego, twórcy tzw. metody Czochralskiego otrzymywania monokryształów, dzięki której możliwy był burzliwy rozwój elektroniki.
2014-01-21 13:37
Na zaproszenie młodzieży z Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie, 6 grudnia 2013 r. przyjechała do naszej biblioteki Agnieszka Tyszka, autorka pisząca dla dzieci i dla młodzieży. Jej najbardziej znaną serią książek jest „Zosia z ulicy Kociej". Czy to spotkanie, mikołajkowa niespodzianka Młodzieżowego DKK, spodobała się młodszym kolegom? Z pewnością tak, ponieważ następnego dnia wielu jej uczestników przyszło do biblioteki, aby wypożyczyć książki właśnie tej pisarki.
2013-12-19 12:21
W całej Polsce 28 listopada o godz. 18.00 rozpoczęła się II Ogólnopolska Dyskusja Literacka, zorganizowana przez Instytut Książki w Krakowie i Wydawnictwo MUZA. Do Dyskusji zakwalifikowało się tylko 50 Dyskusyjnych Klubów Książki, wśród nich znalazł się i chojnowski DKK ŁGARZ. Tegoroczną lekturą, nad którą debatowaliśmy, była powieść japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa".
2013-12-09 12:51
W zabytkowym Domu Schrama, z udziałem licznie przybyłych gości, 26.11.2013 r. odbyła się promocja nowej książki Stanisława Horodeckiego „Stare i nowe gawędy o Ziemi Chojnowskiej”. Publikacja zawiera zarówno wszystkie wcześniejsze, wydane w 2003 r. - czasem nieco zmodyfikowane – opowieści, jak też nowe, nigdzie dotąd nie publikowane. Ilustracje zamieszczone w tym wydawnictwie to efekt współpracy autora z chojnowianami: Andrzejem Bobikiem, Edmundem Chamerą, Zbigniewem Halikowskim, Moniką Krzywdą, Andrzejem Sobczakiem, Anną Tarkowską i Mirosławem Zatorskim. Podczas spotkania nasz pisarz opowiedział, jak powstała jego książka. Mogliśmy też obejrzeć inscenizację opracowaną na podstawie jednej z gawęd ”Belladonna”. Wystąpiła w niej grupa teatralna przygotowana przez Elwirę Kądziołkę, instruktora Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie. Fragment innej opowieści, "Śladami Amora", zaprezentował nam także Andrzej Sobczak, który ją w książce zilustrował. Były też podziękowania i gratulacje - specjalne dla Stanisława Horodeckiego za twórcze popularyzowanie dziejów naszego miasta i regionu oraz dla wydawcy gawęd i lokalnego animatora kultury Andrzeja Bobika, właściciela Wydawnictwa i Drukarni UNIFOT. Ponadto docenione zostały inne osoby zaangażowane w to bardzo ważne chojnowskie wydarzenie: ilustratorzy (większość z nich działa w Gildii Artystów Chojnowa), sponsorzy oraz członkowie grupy teatralnej z MOKSiR-u.
2013-12-01 21:10
Spotkanie z Dionisiosem Sturisem, autorem książki "Grecja. Gorzkie pomarańcze". Młody pisarz (rocznik 1983) jest synem Greka i Polki, wychowanym w Chojnowie. W latach 2009-2010 był stypendystą Fundacji Rządu Greckiego i pracował jako obserwator sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju. Relacjonował dla polskich mediów demonstracje i wydarzenia polityczne w Grecji. W roku 2012 otrzymał nominację do Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii reportaż prasowy. Dionisios Sturis jest dziennikarzem radia TOK FM. Autor w swojej debiutanckiej książce zawarł dwie perspektywy: kryzys społeczno-polityczny współczesnej Grecji oraz poszukiwanie polsko-greckiej tożsamości w opowieściach z historii swojej rodziny.
2013-10-31 12:14