3 października 2023 r. odbyło się spotkanie ze Stanisławem Obertańcem - autorem książki ”Jak to ze mną i radiem było”, dziennikarzem, założycielem trzech stacji radiowych: 1991 - Radio eL Legnica (obecnie Radio Plus Legnica), 1992 - Radio Rodzina ( Wrocław), 1995 - Radio Muzyczna Elka. Spotkanie, które prowadził Jacek Saja z Radio Plus Legnica, rozpoczęło się od przywitania zebranych piękną balladą „Odpowie ci wiatr” w wykonaniu Michała Kowalczyka. Stanisław Obertaniec w książce przybliża m.in. historię swojej rodziny, wspomina lata 70-te i działalność opozycyjną, NSZZ „Solidarność”, czasy stanu wojennego, pracę senatora w parlamencie. Opowiada kulisy powstania prywatnego radia w Polsce - współpracę z kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem, pierwsze kroki radia w 1991 roku i powstanie radia diecezjalnego - Radio el Legnica. Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć, oprócz prezentacji przygotowanej na podstawie książki "Jak to ze mną i radiem było", pamiątki związane z przeżyciami autora.
2023-10-31 23:17
"Piechotą na koniec świata" to tytuł naszego kolejnego spotkania z Tadeuszem Rybczyńskim, założycielem amatorskiego Klubu Psich Zaprzęgów „Sfora Chojnów” i pełnym pasji podróżnikiem. Na spotkaniu, które odbyło się 28.09.2023 r., tym razem opowiadał o swojej tegorocznej wędrówce portugalskim szlakiem Świętego Jakuba (port. Caminho Português) - z Porto do katedry w Santiago de Compostela. Uczestnicy spotkania z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o drodze, która prowadziła pielgrzyma przez, ukazane na fotografiach, piękne krajobrazy Portugalii oraz Hiszpanii, takie jak wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, liczne winnice, urocze miasteczka i wioski ze średniowiecznymi zabudowaniami oraz malownicze góry. Pan Tadeusz wspominał o zwyczajach panujących na szlaku, m.in. o komunikacji z innymi pielgrzymami, kuchni krajów Półwyspu Iberyjskiego, kulturze i gościnności Portugalczyków i Hiszpanów, a także o trudach wędrówki w upale i w deszczu oraz nocowaniu w namiocie pod gołym niebem. Po dotarciu do katedry św. Jakuba w Santiago, wyruszył jeszcze do Finisterra, czyli na tzw. „koniec świata”, uważany od średniowiecza za kraniec ziemi. W tym właśnie miejscu zakończył swoją kilkunastodniową, liczącą ok. 400 km, wędrówkę.
2023-10-18 21:58
Kolejną edycję ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie realizowaliśmy w Chojnowie, tradycyjnie już, wspólnie ze szkołami - Szkołą Podstawową nr 3, Szkołą Podstawową nr 4 i Powiatowym Zespołem Szkół w Chojnowie - oraz Warsztatem Terapii Zajęciowej, który ostatnio aktywnie przyłączył się do naszego przedsięwzięcia. Spotkanie finałowe Narodowe Czytanie – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” odbyło się 12 września na scenie w Rynku. Do publicznego czytania zaprosiliśmy uczniów PZS oraz osoby dorosłe, ludzi z pasją, aktywnych w naszym mieście. Oprawę muzyczną imprezy powierzyliśmy Michałowi Sawickiemu, śpiewającemu akordeoniście z Łomży. W czasy bohaterów lektury wprowadzała scenografia oraz akcenty w strojach lektorów i organizatorów. Wszystko sprzyjało nam tego dnia, poczynając od prawdziwie letniej pogody. Wspaniale czytali lektorzy, wspaniale zagrał i zaśpiewał Pan Michał, dopisała publiczność. Do czytanych tekstów została odpowiednio dobrana muzyka - w tym pieśni z powieści „Nad Niemnem” - w wykonaniu naszego artysty. Spotkanie zakończyło się podziękowaniami dla wszystkich zaangażowanych w chojnowskie obchody Narodowego Czytania oraz minirecitalem Michała Sawickiego z repertuarem nawiązującym do tematu uroczystości, głównie z piosenkami ludowymi.
2023-09-22 23:14
Drugi etap naszych Wakacji z Biblioteką trwał od 16 do 22 sierpnia. Tym razem w podroż zabraliśmy serię książek Świat dla Dociekliwych. W pierwszy dzień wyruszyliśmy na wędrówkę po Polsce z książką „Dobra nasza! Polska. Przewodnik dla dzieci”. Uczestnicy spotkania, po wysłuchaniu krótkich opowieści dotyczących naszych pięknych pałaców i zamków, z wielką ochotą zabrali się do tworzenia prac plastycznych. Powstały wzory „wydrapane” metodą sgraffito. Kolejny dzień to podróż po Ukrainie „Owwa. Ukraina dla dociekliwych”. Tym razem, po lekturze, wyklejaliśmy wyszywanki, czyli hafty (po ukraińsku wyszywki), które noszą ludzie w całej Ukrainie. Zadaniem dzieci było wykonanie różnych wzorów według własnego uznania, które potem połączyliśmy w całość. Następna ciekawa podróż to Włochy - „Mamma mia. Włochy dla dociekliwych”. Każdy lubi pizze, potrawę kuchni włoskiej. Poznaliśmy historie tego kulinarnego przysmaku, a każde dziecko stworzyło swoją własną smaczną pizzę. „Man Zou. Chiny dla dociekliwych” to była ciekawa podróż do Państwa Środka, gdzie na każdym kroku widzi się smoki, symbol potęgi i powodzenia. I one właśnie stały się tematem plastycznych dokonań uczestników bibliotecznych zajęć. Japonia to ostatni przystanek naszych wakacyjnych podróży. Z książki ”Banzai. Japonia dla dociekliwych” dzieci dowiedziały się, że Dzień Dziecka w Japonii obchodzi się oddzielnie dla dziewczynek – 3 marca Hina Matsuri i oddzielnie dla chłopców - 5 maja Tango no Sekku. Dziewczynki otrzymują w prezencie lalki przedstawiające cesarza i cesarzową, a chłopcy symboliczne karpie z papieru lub materiału. Spróbowaliśmy wykonać japońskie laleczki i karpie. Prace plastyczne, które powstały na wszystkich wakacyjnych zajęciach zaprezentowaliśmy na wystawie w bibliotece.
2023-09-18 14:33
Pierwszy etap Wakacji z Biblioteką 2023, który trwał od 10 do 14 lipca. Najpierw trzeba było się spakować, pomocny był „Bagażnik. Czyli rzecz o pakowaniu”. Potem wyruszyliśmy rowerem w podróż do Afryki z Kazimierzem Nowakiem - korespondentem i fotografem, który samotnie przemierzył kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem. Obejrzeliśmy przedstawienie teatralne „Podróże Pippi Langstrumpf” w wykonaniu aktorów z teatru Blaszany Bębenek i poznaliśmy wszędobylską dziewczynkę, która statkiem pirackim wybrała się w podróż dookoła świata. Z książką „Kefir w Kairze” zwiedziliśmy także wiele stolic świata. Dzieci próbowały uczyć się pisać tuszem cyfry do dziesięciu i słowo Pekin po chińsku. A na warsztatach australijskich poprowadzonych przez Roberta Maciąga -podróżnika i pisarza - poznały kulturę Aborygenów, faunę i florę Australii oraz historię odkrycia kontynentu przez Europejczyków. Pan Robert zaproponował również aborygeńską grę Birguu Matya, grę na instrumencie Didgeridoo oraz technikę kropkowania obrazów wykorzystywaną przez Aborygenów. Udało nam się nawet ciekawie wykropkować drewniane jaszczurki. Ostatni dzień to spotkanie z Mikołajem Kopernikiem, z okazji 550 rocznicy urodzin naszego wielkiego astronoma. Dzieci wykonywały leporello - kreatywne książki w formie harmonijki. Małe, kolorowe książeczki dotyczyły oczywiście Mikołaja Kopernika i Układu Słonecznego. Prace plastyczne, które powstały na wakacyjnych zajęciach, zaprezentowaliśmy na wystawie w bibliotece.
2023-07-21 14:43