Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria

Narodowe Czytanie 2019 - Nowele polskie: 12.09.2019

Podczas tegorocznej akcji Narodowe Czytanie było inaczej niż zwykle. Para Prezydencka zaproponowała bowiem nie jedną lekturę, ale osiem nowel na ósme Narodowe Czytanie. W Chojnowie czytaliśmy wszystkie lektury. Czytaliśmy je na happeningu przeprowadzonym 7 września w centrum miasta przez Dyskusyjny Klub Książki ŁGARZ oraz 12 września w różnorodnych formach w szkołach: w SP 3, SP 4, PZS oraz na spotkaniu finałowym. Na spotkaniu „Narodowe Czytanie 2019 – Nowele polskie", które odbyło się na Rynku, zaprezentowaliśmy „Katarynkę” B. Prusa. Po refleksjach wokół wyborów narodowych lektur, którymi podzielił się dyr. MOKSiR-u Stanisław Horodecki, „Katarynkę” wspaniale czytali chojnowianie. Niezwykle nastrojowym akcentem spotkania były pieśni wykonane profesjonalnie przez uczestników Pracowni Wokalnej Agnieszki Justyny Szumiło i pod jej kierownictwem. Muzyczną oprawę imprezy wypełniły utwory kompozytorów polskich, specjalnie wybrane do czytanych fragmentów i wykonane przez Mateusza Bojdę (saksofon) i Piotra Gościniaka (akordeon/instr. klawiszowe). Na zakończenie burmistrz Chojnowa Jan Serkies wręczył wszystkim lektorom, muzycznym wykonawcom i uczestnikom happeningu pamiątkowe upominki książkowe, w których nie zabrakło i „Katarynki”.

2019-10-22 12:49

Narodowe Czytanie 2019 - happening: 07.09.2019

Narodowe Czytanie 2019 rozpoczęliśmy w Chojnowie, już tradycyjnie, happeningiem. W sobotę 7 września członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki ŁGARZ, działającego przy miejskiej bibliotece, zachęcali mieszkańców do uczestnictwa w tej ogólnopolskiej akcji. Klubowicze, nie zrażeni deszczową aurą, przeszli od biblioteki przez Rynek do Targowiska Miejskiego. Rozdawali ulotki i czytali fragmenty tegorocznych lektur – wszystkich nowel oprócz „Katarynki”, która miała być zaprezentowana 12 września na spotkaniu finałowym na chojnowskim Rynku. W happeningu uczestniczyli członkowie DKK: Krystyna Czapska, Jarosław Domański, Jolanta Giza-Gawron, Anna Kopyra, Barbara Kułacz, Jadwiga Stachowicz, Elżbieta Świerczek oraz dyrektor MBP Barbara Landzberg

2019-10-17 12:38

Wakacje z Biblioteką 2019: 05 - 09.08.2019

Druga część wakacyjnych spotkań odbywała się pod hasłem : Takich bajek jeszcze nie czytaliście! „b@jki” Marcina Pałasza. I tak zagościła w bibliotece „Złota rybka”, „Królewna Śmieszka”, „Zielony kapturek”, „Smok(pod)wawelski” i „Baba Dżaga”. Dzieci chętnie słuchały bajek, aby potem ochoczo zabrać się do wspólnej pracy w grupach. Każdego dnia powstawały kolorowe wyklejanki i postacie z papierowych rolek przedstawiające bohaterów przeczytanej lektury. Część tych prac została pokazana na wystawie w Galerii Młodych oraz Dziale dla Dzieci i Młodzieży. Na koniec bajkowego tygodnia zabawiliśmy się w teatr. Dzieci w zespołach tworzyły scenariusze „pomieszanych bajek” i każdy zespół wystąpił w miniteatrze ze swoim przedstawieniem.

2019-08-21 14:54

Bajki pod Słoneczkiem: "Bajki z piasku": 06.08.2019

Tym razem spotkaliśmy się w Żłobku Miejskim Słoneczko po raz ostatni z dziećmi z grupy Tygrysków, które od września będą uczęszczały już do przedszkoli. Zajęcia były bardzo wakacyjne. Czytaliśmy wiersze o lecie z antologii twórczości dla dzieci „Wędrówka przez słówka” oraz z antologii literatury dla najmłodszych „...patataj, patataj, pojedziemy w cudny kraj” Anny Ożyńskiej – Zborowskiej. O babkach z piasku, o morskich muszelkach, o tym co się robi na plaży, a także o letnim deszczu. A na podstawie pięknie ilustrowanej książki „Wakacje u dziadków” dzieci opowiadały co się robi na wakacjach. Po przeczytaniu wierszy i krótkiej pogawędce, Tygryski wykonywały zakładki do swoich bajeczek, które będą dla nich pamiątką po naszych żłobkowych spotkaniach z książką. Na koniec wspólnie bawiliśmy się w zabawy ruchowe.

2019-08-21 14:31

Wakacje z Biblioteką 2019: 01- 05.07.2019

Pierwszy tydzień Wakacji z Biblioteką - pod hasłem "Moja przyjaciółka Książka" - rozpoczęliśmy od warsztatach drukarstwa prowadzonych przez Andrzeja Bobika, właściciela chojnowskiej drukarni UNIFOT. Na zajęciach pokazał dzieciom wiele akcesoriów wykorzystywanych podczas pracy drukarza. Drukować nie jest wcale łatwo, o czym uczestnicy mogli sami się przekonać drukując swoje imię. Pan Andrzej zaprezentował także film pokazujący, w jaki sposób powstaje „Gazeta Chojnowska”. Drugi dzień zajęć to wizyta Teatru Blaszany Bębenek z przedstawieniem Przygody Baltazara Gąbki. Potem odbyły się warsztaty rzemiosł dawnych poprowadzone przez Tomasza Sokołowskiego. Rozpoczął od przedstawienia - w bardzo przystępny sposób - obyczajów, kultury, strojów i uzbrojenia epoki średniowiecza. Dzieci uczestniczyły w warsztacie czerpania papieru oraz wyplatały sznurki za pomocą powroźnicy. Ostatnie spotkania to zajęcia czytelnicze i plastyczne. Na podstawie książki „Od pióra trzcinowego do edytora tekstu. Historia pisma i druku” autorstwa Anity Ganeri dzieci wykonywały własnego pomysłu książki oraz własne inicjały.

2019-07-25 10:51


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki