Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

NOWOŚCI    -   kwiecień  2024 r.

 

Dział dla Dorosłych

Książki

Hannah Jane Parkinson  - „Drobne przyjemności czyli z czego się cieszyć, gdy życie nie rozpieszcza” 
Wydawnictwo Znak, 2022

Świeża pościel. Parujący kubek herbaty. Ulice miasta opustoszałe w długi weekend. Przeczekiwanie deszczu. Pocałunki. Szelest jesiennych liści. Ustawianie statusu „poza biurem“.
A tobie co sprawia przyjemność?
Hannah Jane Parkinson, felietonistka „Guardiana“, to ekspertka od smakowania życia. Jej zbiór krótkich, błyskotliwych tekstów jest jak pudełko czekoladek – a każda z nich okazuje się cudowną, bezpretensjonalną lekcja tego, jak czerpać przyjemność z najzwyklejszych rzeczy.
"Cała radość życia to suma drobnych przyjemności. Każda kolejna strona tej książki odkryje przed wami cuda, które są na wyciągnięcie ręki." Marzena Rogalska
"Jedyne na co możemy stawiać w trudnych czasach, to drobne przyjemności, a ta książka pomaga wyostrzyć na nie zmysły, odnotować je i docenić. Niezależnie od tego czy uniwersalne, czy skrajnie indywidualne, czy bliskie wam, czy zupełnie obce, przypomnicie sobie, że szczęście tkwi w błahostkach i tam trzeba go poszukać." Aleksandra Kwaśniewska
"Ta książka jest jak balsam dla duszy – pięknie napisana, czuła, mądra, zabawna i pełna ciepła. Miejcie ją zawsze przy sobie, by sięgać po nią, gdy tylko będziecie potrzebowali poczuć, że świat jest lepszym miejscem."
Nigella Lawson
"Uwielbiam to, jak pisze Parkinson – zawsze zabawnie, szczerze i z dużą wnikliwością." David Nicholls
"Parkinson ma dar patrzenia na codzienne sprawy zupełnie świeżym okiem. Jej książka to idealna lektura na każdy dzień." Jojo Moyes

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło : https://www.empik.com/drobne-przyjemnosci-czyli-z-czego-sie-cieszyc-gdy-zycie-nie-rozpieszcza-hannah-jane-parkinson,p1318934234,ksiazka-p

Robert Thorogood – „Klub miłośniczek zbrodni”
Wydawnictwo Znak, 2024

Czy miłość do łamigłówek może być niebezpieczna?
Marlow to spokojne, senne angielskie miasteczko. Do czasu.
Wiadomość o zamordowaniu jednego z mieszkańców elektryzuje lokalną społeczność. Gdy policja bezskutecznie łamie sobie głowę nad rozwiązaniem nietypowej zbrodni, do akcji postanawia wkroczyć Judith Potts. Ekscentrycznej starszej pani w rozszyfrowaniu zagadki pomoże spostrzegawczość, poczucie humoru i wierne przyjaciółki. Wraz z nimi stworzy klub miłośniczek zbrodni.
Krzyżujące się tropy, podejrzani mówiący szyfrem oraz wielopiętrowa intryga okażą się sporym wyzwaniem nawet dla wytrawnej pasjonatki zagadek.
Czy Judith uda się znaleźć rozwiązanie czy będzie to ostatnia łamigłówka w jej życiu?
Poznajcie Judith Potts. Ma 77 lat i talent detektywistyczny godny Sherlocka Holmesa. No, prawie… Skrywa też pewną tajemnicę, której nigdy nikomu nie zamierza wyjawić. Znakomity kryminał, od którego nie sposób się oderwać. Polecam – Alek Rogoziński!
Spędź wieczór w towarzystwie niebanalnych detektywek, które udowadniają, że wiek to tylko liczba, a pasja i determinacja mogą przynieść niesamowite rezultaty.
Pełen humoru, zwrotów akcji i zaskakujących rozwiązań "Klub miłośniczek zbrodni" to idealna lektura dla fanów kryminalnych zagadek, którzy szukają czegoś oryginalnego i wciągającego. Marcel Moss

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło:   https://www.znak.com.pl/ksiazka/klub-milosniczek-zbrodni-robert-thorogood-265304

Szczepan Twardoch – „Sternberg”
Wydawnictwo Literackie, 2024

Wojna i pokój, rewolucja i kontrrewolucja. Stary porządek i narodziny nowego świata.
Druga odsłona serii młodzieńczych powieści i opowiadań Szczepana Twardocha!

Wiedeń, koniec XVIII wieku. Rewolucja czyha tuż za rogiem. Do walki z nieokiełznanym tłumem ramię w ramię stają dwaj arystokraci z rodu Sternbergów, bracia Carl i Alexander. I choć odnoszą triumf, zwycięstwo łączy się dla nich z gorzkim smakiem porażki. Cesarz zostaje obalony, arystokracja wymordowana, Polacy nieustępliwie się buntują, a Austria pogrąża się w zaciętych walkach z Rosjanami…
Sternberg to nie tylko odważna i ambitna powieść, ale przede wszystkim kolaż wszystkich europejskich rewolucji. Po wspólnej walce rozchodzą się drogi braci Sternbergów. Carl zaczyna obracać się w politycznych sferach, podczas gdy Alexander zostaje partyzantem. W tle epokowych wydarzeń rozgrywają się ludzkie dramaty, będące małymi opowieściami w Wielkiej Historii. Ze starego porządku rodzi się nowy świat.
„Sternberg to debiutancka powieść Szczepana Twardocha. Dopatrzyć się w niej można zapowiedzi dbałości Autora o tzw. research, choćby w opisach broni. Czy jednak znajdzie się tu frazę pisarza, który już za parę lat stworzy swe najgłośniejsze powieści? Zdania są podzielone — ja skłaniam się ku opinii Łukasza Orbitowskiego, który właśnie o Sternbergu napisał, że widać w nim, iż «Twardoch organicznie czuje historię. Nikt tak jak on nie potrafi rozpisać jej na nowo, a jego fraza przypomina różdżkę czarodzieja, dającą życie postaciom i wydarzeniom»”. Krzysztof Łęcki (fragment posłowia)

Źródło:  https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/5267/sternberg/double

Andrzej Ziemiański – „Virion. Krew” 
Wydawnictwo Fabryka Słów, 2024

- Ani broń ani sposób w jaki ją trzymasz, nie są ważne.
- A co jest ważne?
- Pasja.
Starość nie radość, wiadomo. Ale jak cię znajdują pod stosem trupów, bez pamięci, za to z ogromnym bukłakiem pełnym wódki, który tulisz do siebie niczym troskliwa matka niemowlę, to wiadomy znak, że żarty się skończyły. 
Tak oto rozpoczyna się zupełnie nowy rozdział w życiu Viriona.
Pamięć: brak.
Umiejętności: ponadprzeciętne.
Cierpliwość: mocno ograniczona.
Dodając do tego trzy pary oczu wpatrzonych w niego z uwielbieniem i trzy pary ust szpecące nabożnie "Mistrzu, prowadź!" dostajemy najlepszą ekipę ze spalonego teatru i reżysera na skraju załamania nerwowego. Ale jaka to będzie piękna katastrofa!

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło:  https://www.empik.com/legenda-miecza-virion-krew-tom-1-ziemianski-andrzej,p1434933250,ksiazka

 

Dział dla Dzieci

Książki

Rachel Ignotofsky – „Co się kryje w kokonie? Fascynujące ciekawostki o ćmach i motylach”
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2024

Jajo, gąsienica, poczwarka… i wreszcie dorosły owad! W kokonach i poczwarkach zachodzi zupełnie wyjątkowa przemiana. Ale co tak naprawdę wiemy o ćmach i motylach?
W tej bogato ilustrowanej książce Rachel Ignotofsky tłumaczy, jak działa natura. Już dziś odkryj, co motyle jedzą, czym się różnią od ciem i dlaczego są nam tak bardzo potrzebne.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło:  https://www.empik.com/co-sie-kryje-w-kokonie-fascynujace-ciekawostki-o-cmach-i-motylach-ignotofsky-rachel,p1433874668,ksiazka-p

Susanna Isern – „Mój pierwszy uczuciometr”  
Wydawnictwo Dwukropek, 2023

Inspektor Krokodyl i Emoludki pomagają nam identyfikować emocje za pomocą słynnego wynalazku inspektora Krokodyla: uczuciometru. Tym razem w wersji książeczki dla nieco młodszych czytelników (krótsze teksty i kartonowe kartki). Zakręć kółkiem, aby zidentyfikować swoje emocje i ich intensywność.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Źródło:  https://www.empik.com/moj-pierwszy-uczuciometr-isern-susanna,p1288621549,ksiazka-p

Cynthia Murphy – „Zabójcza gra”
Wydawnictwo Zielona Sowa, 2023

Czy wszyscy przeżyją tę noc?

Kiedy grupka fanów miejskich legend umawia się w realu, żeby zagrać w grę o północy, mają tylko jeden plan – wezwać przerażającego Midnight Mana. Zasady gry są proste: nie włączaj światła, nie idź spać, nie wychodź z budynku. Jedna noc. Szóstka nieznajomych. Czy upiorna zjawa naprawdę istnieje? A może mordercą jest jedno z nich?
Trzecia powieść królowej młodzieżowego horroru, Cynthii Murphy, autorki „Czeka cię śmierć” oraz „Wygraj, przegraj, zabij, zgiń”, trzyma czytelnika w niepewności aż do ostatniej strony. Narracja, prowadzona po kolei z punktu widzenia każdego z bohaterów, jest przeplatana postami z forów internetowych, fragmentami czatów oraz artykułami z gazet, które rzucają nowe światło na opisywane wydarzenia.
„Zabójcza gra” to horror dla pokolenia mediów społecznościowych.

Źródło: https://www.zielonasowa.pl/zabojcza-gra-30893.html

Agnieszka Nożyńska-Demianiuk – „Marzenia mają moc! 28 historii niezwykłych marzycieli”
Wydawnictwo Books, 2024

Marzenia mają moc, o czym doskonale wiedzą bohaterowie tej książki. To historie młodych ludzi, którzy marzyli o tym, by zmienić świat na lepsze. Determinacja, odwaga, pracowitość, wytrwałość, chęć ciągłego rozwoju i doskonalenia się – to cechy, które łączą tych niezwykłych marzycieli.
Sięgając po tę książkę, poznasz m.in. historię Piotra Lazarka, który skonstruował urządzenie do kontrolnej analizy stanu gleby na obszarach rolniczych, Julii Stankiewicz – Polki, która miała szczęście dostać się do elitarnej Narodowej Agencji Aerodynamiki i Przestrzeni Kosmicznej NASA, Karola Steckiewicza – trzeciej osoby w Polsce, która uzyskała stopień doktora medycyny jeszcze przed ukończeniem studiów, a jego pasją i pracą jest nowatorska droga leczenia… Marzenia mają moc! to 28 niezwykłych historii młodych ludzi, którzy udowadniają, że w życiu wszystko jest możliwe!

Źródło:  https://www.znak.com.pl/ksiazka/marzenia-maja-moc-28-historii-niezwyklych-marzycieli-agnieszka-nozynska-demianiuk-271200

Anna Paszkiewicz  – „Idea”
Wydawnictwo Widnokrąg, 2023

Nikt nie wiedział, skąd dokładnie pochodziła myśl. Opowiadano potem, że nadleciała wraz ze wschodnim wiatrem, który rozpędził burzowe chmury. Krążyła nad archipelagiem, szukając miejsca, gdzie mogłaby odpocząć i zostać na dłużej. Wyspy przykuły jej uwagę, bo w pierwszej chwili wydały jej się bezludne.
Kiedy nad archipelagiem pojawia się myśl, żadne z mieszkających tam dzieci nie spodziewa się, że to początek zmian. Samotne i oddalone od siebie, czekają na coś, co da im nadzieję. Widząc ich smutek i zagubienie, myśl postanawia przyjrzeć się im z bliska. Niespodziewanie staje się ideą, a potem marzeniem...
Opowieść o tym, że choć wiele nas różni, to i wiele łączy. I o tym, że warto budować mosty, bo nic nie zastąpi czasu spędzonego z drugim człowiekiem. Jesteśmy jak krople wody – oddaleni od siebie pozostajemy jedynie małymi kroplami. Dopiero razem tworzymy ocean.

Książka wydana jest w formie leporello. Po rozwinięciu – z jednej strony czytelnik widzi całą opowieść. Druga strona jest mapą, która pozwala podróżować od wyspy do wyspy, obserwując je i dzieci, które je zamieszkują.

Źródło: https://wydawnictwo-widnokrag.pl/idea
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                    


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki