Katalog on-line

Paskuda w Edenie


                                                                                                                                                  zobacz więcej

                   

           Rokrocznie przedwakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki ŁGARZ, działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie, odbywa się w Noc Świętojańską.


W tym roku ponownie miałyśmy się spotkać w pięknym ogrodzie, lecz przeszkodziła nam Paskuda. Z żalem opuściłyśmy świerkowy zakątek i przeniosłyśmy się w cieplejsze strony, zwłaszcza że motywem obchodów tej Nocy był Eden. A jak zapewne wszyscy wiedzą, klimat panuje tam co najmniej tropikalny, dlatego nasze stroje były dostosowane do rajskiej aury. Wśród osób, które uczestniczyły w biesiadzie znalazł się m. in. Wąż, Aniołek, Kupidyn, amerykański Podróżnik, Rusałka, Ewa oraz inni Turyści i Znajomi Łgarzy.


Imprezę rozpoczęłyśmy od sesji zdjęciowej. Oczywiście odbyła się, jak przystało na Arkadię, pod Drzewkiem Szczęścia. A potem zasiadłyśmy do ambrozjańskiej uczty. Co tam nie było i „Anielskie skrzydełka", i sałatka „Daj się skusić" i różnego rodzaju napoje - rajski, wiedźmowy, a nawet boski nektar. Nie zabrakło też owoców, nawet z zakazanego drzewa. Niestety, i tym razem Ewa nie oparła się urokowi Węża, który siedział obok niej i nęcił ją różnymi potrawami i fruktami (czytaj: jabłkiem). Ponownie zjadła, ze smakiem, zakazany owoc.


Jak przystało Łgarzom i ich uwielbieniu literatury, nie obyło się bez rozmów o książce. Czerwcową lekturą była powieść Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe". Zachwytom nie było końca. Choć w opinii klubowiczek nie należała ani do najłatwiejszych w odbiorze, ani do najlżejszych do utrzymania w rękach. Mimo to stała się naszą „Must Read", czyli „musisz koniecznie, absolutnie tę książkę przeczytać".


Niestety Paskuda, gdy tylko chciałyśmy pójść nad chojnowską Skorę, aby odbyć tradycyjny „Wyścig Wianków o Północy", złośliwie się wyszczerzyła i przywołała ulewny deszcz. Poczułyśmy się, jak bogdanki uwięzione w niezdobytej, deszczowej twierdzy. Ale mówi się trudno i bawi się dalej. Ta dewiza przyświecała nam aż do końca Łgarskiej Nocy Świętojańskiej. A o północy w wesołych nastrojach, z kwiatami paproci wróciłyśmy do swoich prywatnych Edenów.


Z łgarskim, wakacyjnym pozdrowieniami - Ahoj!


Anna Kopyra

moderator Młodzieżowego DKK i DKK ŁGARZ

przy MBP w Chojnowie


PS. 1 Tytułowa Paskuda, to pogoda, która była paskudna.

PS. 2 Jeśli po przeczytaniu tego tekstu ktoś będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, odsyłamy do Słownika Języka Polskiego - hasło: łgarz. Możemy tylko podpowiedzieć, że zawarta tam informacja, to szczera prawda.

  Biblioteczna Akademia Malucha - "W zdrowym ciele zdrowy duch": 22 maja, godz.11.00 *** NIE Z TEJ ZIEMI - wystawa z okazji 30-lecia Drukarni UNIFOT Gizeli i Andrzeja Bobików: maj 2019; finisaż: 28 maja 2019Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki