Katalog on-line

Tajemnicze ścieżki w Zaczarowanym Lesie Toma Bombadila


                                                                                                                                             zobacz zdjęcia
Witajcie moi przyjaciele: mae govannen i mellyn nin!Tajemnice, zagadki, niewiadome towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Prowadziły do poznania nowego, odkrywania nieznanego. Nieustannie podsycały ciekawość świata, bo każdy z nas, choć raz w życiu, zadał sobie pytanie „co takiego tajemniczego znajduje się za tym rogiem?"

W tym roku mottem ogłoszonym przez The Tolkien Society na Światowy Dzień Czytania Tolkiena, obchodzony 25 marca, jest – Tolkien and the mysterious (Tolkien i jego tajemnice). Tego dnia wielbiciele twórczości J. R. R. Tolkiena na całym świecie organizują różnego rodzaju imprezy.


Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie wraz z Młodzieżowym Dyskusyjnym Klubem Książki już po raz piąty przyłączyła się do tej akcji. Organizatorami wydarzenia były: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Gimnazjum nr 1 i MBP w Chojnowie.

26 marca chojnowska biblioteka zamieniła się tajemnicze i zagadkowe miejsce zwane Zaczarowanym Lasem Toma Bombadila. Przybyło do niego, z całego Chojnowa, siedem drużyn: trzy ze Szkoły Podstawowej nr 3 i cztery ze Szkoły Podstawowej nr 4, aby zawalczyć o zaszczytne miano Drużyny Pierścienia.


Gdy słoneczny zegar wskazał godzinę dziesiątą rozpoczęła się zacięta rywalizacja pomiędzy siedmioma drużynami. Bez lęku i strachu odważni podróżnicy wraz z elfami przewodnikami wkroczyli na magiczne ścieżki Zaczarowanego Lasu, gdzie czaiło się na nich wiele niebezpieczeństw i wiele błędnych dróżek prowadzących donikąd.

Zadaniem każdej z drużyn było odnalezienie pięciu tajemnych miejsc. Tam na wędrowców czekały próby sprawdzające ich umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczość oraz wiele innych. Życzliwość okazana w tej baśniowej krainie, przypadkowo spotkanemu nieznajomemu, także mogła okazać się próbą. Każda z drużyn wystawiała również śmiałka, który miał samotnie przemierzać Zaczarowany Las w poszukiwaniu dwóch zagadek. A jeśli znalazł sekretne miejsce i znał odpowiedź, to jego drużyna otrzymywała dodatkowe punkty.

Z wielkim zapałem i skupieniem grupy wypełniały powierzone im zadania. Nie straszne im były niebezpieczeństwa, jakie na nich czyhały.

Kiedy już podróżnicy szczęśliwie wrócili do Imladris, zostały podliczone punkty jakie zdobyli w czasie tej wyprawy. Na ten moment wszystkie drużyny - Elfowie, Hobbici, Ludzie, Krasnoludy, Entowie, Beorningowie i Roarkowie - oczekiwały z wypiekami na twarzy. Podekscytowanie rosło wraz z pojawianiem się na tablicy kolejnych punktów. W pewnym momencie wydałoby się, że będzie dogrywka pomiędzy Entami, Krasnoludami a Roarkami. Lecz ostatni, przychodzący do Imladris elf poprosił o dodatkowy punkt dla Roarków, którzy okazali mu wyjątkową uprzejmość w czasie swojej podróży.

I tak niedoceniana czasami grzeczność, stała się języczkiem na szali zwycięstwa - pierwsze miejsce i zaszczytny tytuł Drużyny Pierścienia otrzymali Roarkowie, czyli uczniowie klasy V B ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie.  Wszyscy uczestnicy tych zaciętych zmagań zostali uhonorowani dyplomami oraz nagrodami.

Na zakończenie imprezy elfy wraz z drużynami udały się do Urzędu Miejskiego i wręczyły pani Brygidzie Mytkowskiej, Sekretarz Miasta Chojnowa, zakładkę upamiętniającą nasz chojnowski Dzień Czytania Tolkiena.


Wszystkim, którzy wzięli udział w tych obchodach, bardzo dziękujemy.


Z elfickim pozdrowieniem: Nai elen siluva lvenna. Tenna' ento lye omenta! (Niech gwiazda oświetla Wasze drogi. Do następnego spotkania!)


Anna Idreneth Kopyra

moderator DKK i MDKK

przy MBP w Chojnowie


Dział dla Dorosłych nieczynny: 02.03 - ok. 14.03.2020 r. *** Prelekcja dr. Wojciecha Drzewickiego "Meksyk. W krainie Majów": 21.02.2020, godz. 18.00 *** Wystawa "Malujemy samodzielnie i z pomocą": styczeń - luty 2020 

Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki