Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

POLECANE   NOWOŚCI    -   marzec   2019 r.

 


Dział dla Dorosłych

 

Książki:


Anna Arno  – „Ten kraj"

Wydawnictwo Literackie,  2018


Anna Arno zabiera nas w podróż przez ulice wielkich miast, szare blokowiska i przydrożne kapliczki. Z wnikliwością historyka sztuki ogląda narodowe zabytki i własne miejsca, łącząc ogólnoludzkie ze swoim. Z poetyckim wyczuciem opowiada o wiosnach smakujących truskawkami i zapachu szkolnej szatni, przeplatając symboliczne z rzeczywistym. Jak każdy z nas ma własną historię, wpisującą się w losy pokolenia i współczesnego społeczeństwa — z jego kompleksami, osiągnięciami i nadal niespełnionymi marzeniami.

Arno nie idealizuje, nie ironizuje, nie dokumentuje. Dostrzega piękno, jest w pełni świadoma niedoskonałości, ale nade wszystko nie boi się wyznania: „w moim kraju lubię nawet to, czego nie lubię".

 

Źródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4828/Ten-kraj---Anna-Arno

 

Jeffrey Archer – „I tak wygrasz"

Dom wydawniczy REBIS, 2018

Powieść niczym Kane i Abel, trzyma czytelnika w szachu od pierwszej do ostatniej strony!

Jeffrey Archer zakończył sagę o rodzinie Cliftonów i zabrał czytelnika w niezwykłą podróż w poszukiwania przeznaczenia i przeszłości

Leningrad 1968. Aleksandr i Władimir marzą o wielkiej przyszłości – każdy na swoją miarę. Kiedy ojciec tego pierwszego zostaje zgładzony przez KGB za to, że próbował utworzyć niezależny związek zawodowy, wszystkie marzenia chłopca wydają się stracone. A jednak wraz z matką podejmuje desperacką próbę ucieczki z ZSRR. Czy powinni wsiąść na statek płynący do Stanów Zjednoczonych czy do Wielkiej Brytanii? O tym decyduje rzut monetą... 
W tej niezwykłej opowieści przemierzamy dwa kontynenty, podążając za porażkami i zwycięstwami Aleksandra, który próbuje podbić swój nowy świat. I musi upłynąć trzydzieści lat, by on sam odkrył, gdzie leży jego przeznaczenie, i stawił czoło przeszłości, którą pozostawił w Rosji.

 

Źródło:  https://www.rebis.com.pl/pl/book-i-tak-wygrasz-jeffrey-archer,HCHB09006.html

 

Jakub Porada – „Porada na Europę 2. Tanie podróżowanie "

Wydawnictwo Burda National Geographic Polska , 2018


Brakuje ci czasu na dłuższy urlop? Proponuję citybreaki, czyli mikropodróże.
A dokładnie 10 wypadów: kilkudniowych, weekendowych oraz krótkich jednodniówek. Możesz je zaplanować w dowolnym momencie i bez dużego budżetu. Podpowiem ci, jak to zrobić, bo dobry plan to podstawa udanej podróży. 
Tym razem zwiedzanie łączę z rekreacją: biegam wzdłuż hiszpańskiej plaży, uprawiam trekking w Szkocji i kąpię się w basenach w Reykjaviku. W każdej podróży znajduję czas na zabytki i konsumpcję, na muzykę i ruch. Udowadniam, że można doświadczać wspaniałości świata niezależnie od wieku, pory roku i grubości portfela. 
Odwiedź ze mną:
* Reykyavik * Szpindlerowy Młyn * Edynburg * Gorlitz * Bukareszt * Santander * Stralsund * Luton * Praga * Wiedeń *


Źródło:  https://www.swiatksiazki.pl/porada-na-europe-2-tanie-podrozowanie-6422632-ksiazka.html

 

Marek Perzyński – „Tajemnice dolnośląskich zamków. Przewodnik dla dociekliwych"

Wrocławski Dom Wydawniczy, 2017

    "Tajemnice dolnośląskich zamków" Marka Perzyńskiego to zbeletryzowany przewodnik z jego autorskiej serii "dla dociekliwych". Autor dowodzi, że nawet tak znany obiekt, jak zamek Książ, czeka dopiero na badaczy. Co zadziwiające, na odkrywców czekają też nie mniej znane turystom zamki: Bolków, Grodziec, Grodno, Kliczków. Braki w wiedzy o historii tych obiektów to konsekwencja m.in. przerwania nici historycznej spowodowana całkowitą wymianą ludności Dolnego Śląska po II wojnie światowej.

     Dolny Śląsk jest regionem, w którym owianym niesamowitą aurą tajemniczości zamków, dworów i pałaców jest najwięcej w Polsce. Przy tym ilość idzie w parze z jakością. Marek Perzyński opowiada o dolnośląskich warowniach i rezydencjach szlacheckich przez pryzmat związanych z nimi ludzkich losów. Każdy obiekt jest więc bohaterem odrębnej opowieści, często zaskakującej. Autor podaje szczegółowo literaturę przedmiotu, co jego narrację uwiarygadnia. 


Źródło:  http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl/tajemnice-dolnoslaskich-zamkow.html

 


Romuald M. Łuczyński –  „Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach Polskich. Sudety Środkowe"

Wydawnictwo Eko-Graf, 2017


Zawarte w niniejszym tomie opisy 42 rezydencji szlacheckich i arystokratycznych w Sudetach Środkowych oparte są na wnikliwych studiach autora, historyka z wykształcenia i krajoznawcy z zamiłowania, korzystającego z bogatych źródłowych opracowań niemieckich, czeskich i polskich, opartych także na własnych, stale czynionych obserwacjach w czasie wizji lokalnych, dokumentowanych własnymi, znakomitymi fotografiami.

 Opisywane tu rezydencje, to zarówno stare, średniowieczne zamki, renesansowe dwory, barokowe pałace, także, a może przede wszystkim późniejsze, głównie XIX-wieczne rezydencje właścicieli majątków ziemskich: nie zawsze nobilitowanych bankierów, kupców, przemysłowców, oficerów i wysokich rzędników państwowych Austrii, Czech, Prus i Niemiec. Wśród nich pojawiają się także osoby o polskich nazwiskach, korzeniach i koligacjach. 

 Miejscowości ujęte w opracowaniu: Bolków, Bożków, Bronów, Cisy, Dobromierz, Gorzanów, Grodno, Grodztwo, Idzików, Jedlinka, Jeleniów, Krosnowice, Książ, Międzylesie, Mokrzeszów, Nowa Ruda, Pietrzyków, Pisarzowice, Pławnica, Podzamek, Rościszów, Roztoki, Sady Dolne, Sady Górne, Słupiec, Stara Łomnica, Stary Lesieniec, Szalejów Górny, Szarocin, Szczytna, Szczytnik, Ścinawka Dolna, Ścinawka Górna Sarny, Ścinawka Średnia, Świny, Wałbrzych, Wilkanów, Witoszów Górny, Wolany, Zagórze Śląskie, Żelazno wieża, Żelazno dwór.


Źródło:  http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl/szlacheckie-i-arystokratyczne-rezydencje-w-sudetach-polskich-sudety-srodkowe.html

 


Romuald M. Łuczyński – „Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach Polskich. Sudety Zachodnie"

Wydawnictwo Eko-Graf, 2017


 Romuald M. Łuczyński, dociekliwy historyk z zamiłowania i krajoznawca z powołania, od lat śledzi i dokumentuje losy (zwłaszcza powojenne) dawnych rezydencji rodów szlacheckich i arystokratycznych w Sudetach, po obu stronach dzisiejszej granicy polsko-czeskiej, a także na całym Dolnym Śląsku. Efektem tych studiów są liczne opublikowane, naukowe i popularno-naukowe opracowania. Wśród nich znalazły się drukowane wcześniej prace, poświęcone sudeckim zamkom, dworom i pałacom" „Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach czeskich. Sudety Zachodnie i Środkowe" oraz „Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach czeskich. Sudety Wschodnie".

Prezentowany tu tom swą narracją, układem graficznym i sposobem prezentowania treści, także stroną ilustracyjną nawiązuje do wspomnianych uprzednio wydawnictw, koncentrując uwagę Czytelnika tym razem na godnych szczególnego zainteresowania obiektach w Sudetach polskich. (…) Zawarte w książce opisy dziejów prezentowanych w nich obiektów, oparte są nie tylko na własnej obserwacji oraz starszej i współczesnej dokumentacji fotograficznej, ale także na wykorzystanych licznych archiwaliach. (…) Daje to gwarancję rzetelności opracowania, a zamieszczone przy okazji informacje o dostępności opisywanych obiektów dla zwiedzających i sposobach zwiedzania, czynią „Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach polskich" swoistym, godnym polecenia przewodnikiem.


Źródło:  http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl/szlacheckie-i-arystokratyczne-rezydencje-w-sudetach-polskich-sudety-zachodnie.html

 

 

Romuald M. Łuczyński – „Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach Polskich. Sudety Wschodnie i Przedgórze Sudeckie"

Wydawnictwo Eko-Graf, 2018


Niniejsza książka jest ostatnią z pięciu tomów poświęconych dziejom szlacheckich i arystokratycznych rezydencji w Sudetach, na ich pogórzu i przedgórzu, tak po ich czeskiej jak i polskiej stronie. Autor, historyk z wykształcenia i krajoznawca z powołania, opisuje tu dzieje, także te najnowsze, 46 wybranych zamków, pałaców i dworów na terenie polskich Sudetów Wschodnich, zwłaszcza na obszarze ich północnego Przedgórza, charakteryzującego się bogactwem tego rodzaju obiektów. Historia niektórych z nich znalazła się, co prawda, w licznych, wcześniejszych opracowaniach autora (Zamki, dwory i pałace w Sudetach, Losy rezydencji dolnośląskich w latach 1945-1991 i in.), ale w niniejszym tomie historia ta została wzbogacona nowymi informacjami pozyskanymi m.in. z nowszych opracowań, w tym ze źródeł archiwalnych, a także zilustrowana nowymi fotografiami, wykonanymi w roku wydania książki. (...)

Interesujące są powojenne dzieje wspomnianych w książce obiektów, a także przypomnienie działań władz polskich w celu zabezpieczenia opuszczonych przez Niemców obiektów zabytkowych, ich wyposażenia, a także różnego rodzaju pozostawionych zabytków ruchomych i archiwaliów. Autor przypomina tu m.in. dotyczącą tego tematu instrukcję dla formacji Wojska Polskiego wkraczających na przywrócone Polsce tereny. Interesujące są także informacje o pertraktacjach władz polskich z dowódcami oddziałów radzieckich, kwaterujących w przejętych przez nich obiektach, o niszczonych lub wywożonych do ZSRR przedmiotach, jak to miało miejsce chociażby w opisywanych w książce Bobolicach.

Czytelnika zainteresuje z pewnością dzisiejszy stan i wykorzystanie opisywanych obiektów. Wiele z nich niestety, z różnych względów popadło lub popada w ruinę i z pewnością nie zostanie odbudowanych. Niektóre z nich, pozbawione pierwotnego, zabytkowego charakteru są nadal wykorzystywane, jako budynki mieszkalne lub służą jako różne obiekty publiczne. Pozytywnym przykładem może tu być dwór (zamek) w Goli Dzierżoniowskiej. Renesansowy dwór, zbudowany ok. 1580 r. przez Leonarda von Ronau, opuszczony w 1945 i:, zwolna chylił się ku ruinie, zanim w 2000 r. prywatny inwestor podjął się jego kosztownej odbudowy, zakończonej w 2009 r. Już w 2013 r. powstał w nim czterogwiazdkowy hotel (Uroczysko Siedmiu Stawów) z restauracją i SPA. Obiekt został w 2014 r. wyróżniony w organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego konkursie „Zabytek Zadbany". Takich pozytywnych przykładów znajdziemy w książkach Romualda Łuczyńskiego więcej. 
Doceniając rozliczne, zwłaszcza poznawcze walory książki, zachęcam do jej lektury, podobnie jak do lektury innych publikacji tej serii.


Źródło:  http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl/szlacheckie-i-arystokratyczne-rezydencje-w-sudetach-polskich-sudety-wschodnie-i-przedgorze-sudeckie.html

 

Dział dla Dzieci

 

Audiobooki:


 Justyna Bednarek  – „Babcocha"

Wydawnictwo Poradnia K, 2018


Nowa książka utytułowanej autorki Justyny Bednarek z mistrzowskimi ilustracjami Daniela de Latoura - ich wspólne "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" otrzymały nagrodę dla Najlepszej Książki Dziecięcej "Przecinek i Kropka" oraz Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. Zdobyły też nominację do tytułu Książka Roku IBBY i do Najpiękniejszej Książki Roku.

Teraz utalentowany duet stworzył opowieść o Babcosze - zabawnej i przyjaznej ludziom czarownicy, która umie cofnąć czas, zamienić żołędzie w złote dukaty, a siebie - w muchę. Babcocha zaprzyjaźnia się z Bernardettą i wspólnie podróżują na chmurze, a także okiełznują orzechowe Licho. Przygody Babcochy spodobają się wszystkim czytelnikom od lat 6 do 100! 


Źródło: https://www.empik.com/babcocha-bednarek-justyna,p1184386951,ksiazka-p

 


Grzegorz Kasdepke – „Serce i inne podroby"

Wydawnictwo Biblioteka Akustyczna, 2017


Książka dla chłopaków nie może być romansem? A to niby dlaczego? Grzegorz Kasdepke potrafi udowodnić, że jest inaczej.

Romans przecież wcale nie musi być „dziewczyński", a zamiast stokrotek w tle mogą być… podroby. Jeżeli macie apetyt na flaczki i inne kulinarne paskudztwa, a do tego mocne nerwy, to ten prawdziwy romansik z pazurem jest właśnie dla Was! Posłuchajcie o dalszych perypetiach Felka, dobrze już nam znanego z książki „Romans palce lizać", którego kulinarna inwencja na pewno nieźle zaskoczy i rozbawi.


Źródło:  https://www.empik.com/serce-i-inne-podroby-kasdepke-grzegorz,p1178475087,ebooki-i-mp3-p

 


Dimiter Inkiow – „Najsłynniejsze legendy europejskie

Wydawnictwo Media Rodzina, 2015


Każdy naród ma swoje legendy. Należą. do niego jak kraj, jak góry i doliny, w których żyje. Kiedyś legendy nie były zapisywane, przetrwały dzięki temu, że z pokolenia na pokolenie były opowiadane. Często rzeczywistość wydawała się gawędziarzom nudna, dlatego ubarwiali swoje opowieści, a bohaterom przypisywali niesamowite siły. Tyle już pokoleń chętnie słucha opowieści o Robin Hoodzie, Wilhelmie Tellu, o Rolandzie czy o założeniu Rymu.

Książka czytana w pięknej interpretacji głosowej przez Jerzego Stuhra.

 

Źródło:  https://www.empik.com/najslynniejsze-legendy-europejskie-inkiowdimiter,p1107787414,ebooki-i-mp3-p

 


Dariusz Rekosz – „Tajemnica starej dzwonnicy

Wydawnictwo Heraclon , 2018


Radek za kilka miesięcy skończy podstawówkę. Ostatnie, czego by sobie życzył, to weekend bez kolegów i gier komputerowych. Ale jednak – stało się. Perspektywa dwóch dni spędzonych u babci – i to w dodatku w towarzystwie koleżanki z klasy, Magdy – nie napawa go optymizmem. Szybko okazuje się, że pobyt w Środzie Śląskiej jest daleki od nudy, gdy podczas historycznego festynu znajdują podejrzaną gotówkę. A później? Później jest jeszcze lepiej! Porwanie, pościg, tajemnicze tunele i uliczna strzelanina to tylko niektóre z atrakcji, jakie fundują sobie młodzi bohaterowie w czasie tego weekendu.
Książka Dariusza Rekosza łączy w sobie walory edukacyjne z rozrywkowymi. To idealny kryminał dla młodych!
Czyta Wojciech Chorąży


Źródło : https://ksiegarnia.pwn.pl/Tajemnica-starej-dzwonnicy,751271065,p.html

 

Marcin Przybyłek – „Kalina i Kaj. Książka teoretycznie dla dzieci"

Wydawnictwo StoryBox.pl, 2015


Dwójka gimnazjalistów dziwnym zbiegiem okoliczności trafia do świata gier komputerowych. 
Przemierzają tę dziwną krainę, podzieloną na różne kategorie. Okazuje się, że w każdej z nich panują 
osobliwe prawa i idee. Kalina i Kaj, chcąc się wydostać z tej alternatywnej, zrozumiałej tylko dla dorosłych rzeczywistości, muszą stawić czoła wszelkim przeciwnościom. Spotkania z Ideami Zaściankowości, Zakłamania, Nerwic, Biurokracji uświadamiają im, jak wiele traci pokolenie ich rodziców. 
Wartka akcja i misternie skonstruowana fabuła dla młodzieży i dla dorosłych. Trochę dla rozrywki, trochę ku przestrodze!
Czyta: Marcin Popczyński


Źródło: https://ksiegarnia.pwn.pl/Kalina-i-Kaj,84883876,p.htm

 


T. S. Easton – „Chłopaki nie dziergają"

Wydawnictwo Biblioteka Akustyczna, 2018


Robienie na drutach to babskie zajęcie? Ben jest innego zdania! (O ile nikt nie patrzy).
Siedemnastoletni Ben Fletcher na skutek zbiegu okoliczności zostaje objęty nadzorem kuratorskim. W ramach resocjalizacji musi pisać przez rok pamiętnik, chodzić na wybrane zajęcia i pracować na rzecz lokalnej społeczności. Ben jest chłopakiem z porządnej, chociaż lekko niekonwencjonalnej rodziny – ojciec jest mechanikiem samochodowym, matka pracuje w objazdowym show. Wybór zajęć jest niewielki – mechanika samochodowa z tatą Bena, garncarstwo i robienie na drutach. Ben wybiera robótki tylko ze względu na atrakcyjną nauczycielkę, która ma prowadzić zajęcia. Jednak już po pierwszych próbach okazuje się, że Ben ma niesamowity talent do robienia na drutach: zręczne palce i wyobraźnię przestrzenną. Ale jak powiedzieć o tym kumplom, adorowanej dziewczynie, a przede wszystkim tacie, który cały czas ma nadzieję, że Ben wciągnie się w naprawę samochodów i kibicowanie Chelsea Londyn?


Źródło: https://audioteka.com/pl/audiobook/chlopaki-nie-dziergaja


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki