Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Na Weselu w Chojnowie:

Narodowe Czytanie 2017


zobacz zdjęcia


zaproście tu na Wesele

wszystkie dziwy, kwiaty, krzewy,

pioruny, brzęczenia, śpiewy..."



     W tym roku wybraną lekturą ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie było „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego - dramaturga, poety i malarza. Podobnie jak w latach ubiegłych, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, we współpracy z wszystkimi miejscowymi szkołami, wspólnie realizowali to przedsięwzięcie. Chojnowskie Narodowe Czytanie zostało przeprowadzone w dwóch etapach.


Rozpoczęliśmy 2 września - happeningiem w Rynku. Uczestniczące w nim dzieci śpiewały tradycyjne pieśni, przeczytany został fragment „Wesela" oraz roznoszone były ulotki zapraszające na finałowe spotkanie. Na happeningu zaśpiewali: Agata Dziewałtowska, Alicja Dziewałtowska, Karolina Krzyśków, Igor Marciniec, Miłosz Marciniec, Karolina Olbrych, Piotr Olbrych, Wojciech Olbrych, Anna Parzonka, Natalia Parzonka i Anna Policht. A scenę 38 Aktu I , z podziałem na role, przeczytali: Renata Zwierz (Panna Młoda), Andrzej Podłaszczyk (Pan Młody), Julian Pamuła (Poeta). Pogoda dopisała, było słonecznie, śpiewnie i wesoło.


Za kilka dni, 8 września, najpierw „Wesele" czytali uczniowie w Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 i Powiatowym Zespole Szkół. A potem, na spotkaniu finałowym w Rynku, czytali mieszkańcy miasta.


W kilku scenach z wszystkich trzech aktów dramatu, z podziałem na role, wystąpili: Manuela Baran (Panna Młoda), Andrzej Bobik (Czepiec), Krystyna Czapska (Chochoł), Mariusz Garbera (Jasiek), Bolesław Jakubiak (Dziennikarz), Barbara Karasek (Gospodyni), Marian Karasek (Gospodarz), Dariusz Matys (Wernyhora), Jakub Ostropolski (Pan Młody), Julian Pamuła (Poeta), Lucyna Setla-Bar (Rachel).

Prezentacjom czytelniczym towarzyszyły obrzędowe pieśni weselne w wykonaniu młodzieży z chojnowskich szkół ponadpodstawowych i muzyka ludowa. W nastrój wydarzeń dramatu Stanisława Wyspiańskiego wprowadzała też specjalnie przygotowana scenografia (m. in. stół weselny, stroje krakowskie). Ponadto przedstawione zostały oczepiny, jeden z dawnych obrzędów weselnych - z udziałem Panny Młodej w przepięknym wianku, uplecionym na żywo przez Krzysztofę Giersok. Spotkanie zakończyło się podziękowaniami z książkowymi upominkami opatrzonymi stemplem okolicznościowej pieczęci przysłanej z Kancelarii Prezydenta RP oraz wspólnym tańcem uczestników.


I nie bardzo nam się chciało kończyć tę uroczystość, bo było naprawdę ciekawie i barwnie. Lektorzy, niektórzy ustylizowani na bohaterów „Wesela", przeczytali swoje kwestie bez pomyłek, z aktorskim zacięciem. Śpiewacy, przygotowani do występu na trzydniowych warsztatach, także zaśpiewali wspaniale. Uczestnicy chcieli dalej tańczyć, publiczność biła brawo. Jeszcze trochę pamiątkowych zdjęć, w tym koniecznie z weselnym wiankiem! Jeszcze skosztowanie weselnego kołacza. Jeszcze... uśmiech i radość, że wspólnie nam się udało coś ważnego, że wszyscy się starali. Oj, nie bardzo chciało nam się rozchodzić!


     Chcemy, aby Narodowe Czytanie w Chojnowie było wydarzeniem wyjątkowym.


W tegorocznym przedsięwzięciu bardzo pomogła nam współpraca z Karoliną Rosocką - animatorem kultury, autorką koncepcji spotkania finałowego i realizatorką warsztatów śpiewaczych dla dzieci i młodzieży, również zaangażowaną w przeprowadzeniu happeninngu i finału.

Cenny wkład w niecodzienną dekorację chojnowskiego rynku wniosła Krzysztofa Giersok, emerytowany pracownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego, która podczas spotkania finałowego zajęła się nie tylko pleceniem wianka, ale przyszykowała też niezwykłą, kwietną ekspozycję z darami łąk i ogrodów.

Natomiast zasięg i rozmach Narodowego Czytania w ostatnich latach to efekt współdziałania ze szkołami. W tym roku m. in. oprócz czytania „Wesela" w szkołach ponadpodstawowych, reprezentacje uczniów uczestniczyły w warsztatach śpiewaczych zakończonych występem: z Gimnazjum nr 1 - Natalia Fijał, Weronika Grzanka, Natalia Moskwa, Julia Musiał, Maria Słupińska, Marcelina Szarek, Marcin Szumilas; z Gimnazjum nr 2 - Weronika Hajder, Kacper Rubik, Marceli Sypień, Aleksandra Szpatowska; z Powiatowego Zespołu Szkół - Karolina Brylak, Weronika Godecka, Justyna Kawecka, Klaudia Korniłowicz. Wśród osób czytających gościliśmy też uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół - w rolach Panny Młodej i Pana Młodego.


Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Narodowym Czytaniu 2017, w tym lektorom oraz wykonawcom zaangażowanym w muzyczną oprawę tego przedsięwzięcia.


Dziękujemy za współpracę Państwu - Karolinie Rosockiej, Krzysztofie Giersok, Krystynie Rosockiej, Józefowi Kowalskiemu, Jarosławowi Świadkiewiczowi.


Dziękujemy naszym partnerom - chojnowskim szkołom podstawowym i ponadpodstawowym. Specjalne podziękowanie kierujemy do Dyrekcji, bibliotekarzy i polonistów Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie, m. in. za pomoc w przygotowaniu scenografii.


                                                                                                                       Organizatorzy:


                                                                                                  Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie

                                                                                     Miejski Ośrodek Kultury, Sportu I Rekreacji w Chojnowie


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki