Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
        O pisaniu, bajkach i fantastycznej cioci Jadzi                                             
                                                                                                                                                              (szerokość: 190 / wysokość: 131)
 
Eliza Piotrowska – autorka i ilustratorka książek dla dzieci, tłumacz języka włoskiego, krytyk sztuki. Członkini ogólnopolskiego zrzeszenia młodych, utalentowanych poetów KLAN. Aktywnie współpracuje z czasopismami dla dzieci „Miś" i „Świerszczyk" oraz pismem „Ryms". Laureatka ogólnopolskich konkursów literackich, plastycznych oraz inicjatyw edukacyjnych, m.in.: 2002 r. – konkurs Ministerstwa Sztuki (Sybilla) na muzealne wydarzenie edukacyjne roku (wyróżnienie za Muzealną Akademię Dziecięcą), konkurs Najpiękniejsze Książki Roku (2006 r. – nominacja „Książeczka-wycieczka po miastach i miasteczkach", 2007 r. – nominacja „Ortografia, czyli heca, którą wszystkim się zaleca!", 2011 r. – wyróżnienie „Paproch"), 2009 r. – konkurs na Dziecięcy Bestseller Roku 2008 (nominacja „Franek, Hela, Bobas i koń trojański"), 2010 r. – Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego (nominacja „Ciocia Jadzia"), 2012 r. – konkurs „Nagroda DONGA" organizowany przez IBBY (wyróżnienie „Żółte kółka. Mam na imię Inna").                                                                                                                               


     W ramach projektu „Od bajki do bajki" 11 lipca 2017 r. w Przedszkolu Miejskim nr 3 w Chojnowie odbyło się spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską.


Przedszkolaki, od samego początku, były bardzo zainteresowane niecodziennym gościem, który przyjechał do nich aż .... z Brazylii. Z miejsca – jak powiedziała  sama pisarka – w którym żyją papugi i kolibry, i w którym wszystko jest inaczej. Uważnie słuchały, jak pisze swoje książki w tym dalekim kraju. Pisze je po polsku, rozmawia z mężem po włosku, a z przyjaciółką po portugalsku. Codziennie jest więc w trzech różnych światach, można powiedzieć też, że w trzech różnych bajkach. Oj, chyba to łatwe nie jest!


Dzieci żywiołowo reagowały nie tylko na ciekawostki dotyczące życia i pracy Elizy Piotrowskiej. Były też bardzo aktywne, gdy rozmawiała z nimi o bajkach. Chętnie odpowiadały na pytania, np. co to jest bajka, czy w bajce może być coś prawdziwego.

Po bajkach, które - jak zdefiniował je jeden z małych uczestników spotkania - są wymyślonymi historiami, przyszedł czas i na inne tematy. O bibliotece, czytaniu  i ulubionych książkach. Okazało się, że przedszkolaki lubią m.in. bajki o księżniczkach, smokach, Czerwonym Kapturku, syrence Arielce, opowiadania o Wesołym Ryjku, „Pana Kuleczkę", ale i Biblię.


Poznaliśmy też bliżej ciocię Jadzię i innych bohaterów serii  Ciocia Jadzia - książek napisanych i zilustrowanych przez Elizę Piotrowską. Kilkoro przedszkolaków spróbowało też, naśladując autorkę, zainscenizować następujący fragment z tych zabawnych i mądrych opowiadań:

Ciocia Jadzia jest siostrą mojego tatusia. Nie wiem, jak jednocześnie można być siostrą i ciocią, ale chyba można. W  każdym razie cioci Jadzi się udaje. Ciocia Jadzia jest taka duża, że nie wiadomo, gdzie się zaczyna, a gdzie kończy. Trochę jak deszczowa chmura. Tylko że deszczowej chmury można się przestraszyć, a cioci Jadzi nie, bo zawsze jest zadowolona i uśmiechnięta."

Zdradźmy jeszcze, że pierwowzorem tytułowej postaci jest  sama pani Eliza.


Spotkaniu towarzyszył kiermasz książek, oczywiście z ciocią Jadzią w roli głównej.

zobacz zdjęcia

(szerokość: 375 / wysokość: 335)

               

                                                                                  (szerokość: 375 / wysokość: 321)


(szerokość: 375 / wysokość: 295)    



Projekt "Od bajki do bajki" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

oraz

Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

(szerokość: 95 / wysokość: 95)

(szerokość: 95 / wysokość: 86)

       

Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki