Katalog on-line                                                       POLECANE NOWOŚCI - kwiecień 2017 r.
Dział dla Dorosłych
Książki
W. Bruce. Cameron - „Był sobie pies - ten świat jest naprawdę pomerdany!"

Wydawnictwo Kobiece, 2017Bailey to uroczy kundel, który po serii niefortunnych zdarzeń odchodzi z tego świata. Ku swemu zdziwieniu odradza się ponownie jako złotowłosy szczeniaczek i trafia w ręce ośmioletniego Ethana. Wkrótce stają się nierozłącznymi przyjaciółmi a Bailey dożywa szczęśliwej starości u boku chłopca w poczuciu, że spełnił swoje powołanie. Jednak jego misja dopiero się zaczyna…

Był sobie pies" to pokrzepiająca i pomysłowa historia. Doprowadza czytelnika do łez - zarówno tych ze śmiechu, jak i wzruszenia.

Ta książka w piękny sposób pokazuje, że miłość nie zna granic oraz że nasi najbliżsi zawsze są przy nas.


ZANIM ZOBACZYSZ FILM, KONIECZNIE PRZECZYTAJ KSIĄŻKĘ!


Źródło: http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/byl-sobie-pies/#Bartosz Janiszewski - „Grzesiuk. Król życia"

Prószyński Media, 2017


Mówił, że nie jest pisarzem, a napisał trzy książki, które przeczytało kilka milionów Polaków. Mówił, że nie jest muzykiem, a nagrał dziesiątki piosenek, w których ocalił od zapomnienia przedwojenną Warszawę.
Stanisław Grzesiuk był legendarnym bardem stolicy, jego charakterystyczny głos, którym wyśpiewywał szemrane ballady warszawskich przedmieść, zna kilka pokoleń Polaków. W swojej najsłynniejszej książce „Boso, ale w ostrogach" ocalił od zapomnienia świat przedwojennej Warszawy i jej charakternych dzieci. Za życia był kochającym swoje miasto dzieckiem Warszawy, po śmierci został jej symbolem.

Autor dotarł do bliskich Stanisława Grzesiuka, odnalazł niepublikowane nigdzie do tej pory opowiadania i teksty barda Warszawy.
Po latach, wbrew utartym już faktom i opowieściom, poznajemy prawdziwą opowieść o człowieku, który tak kochał życie, że nikomu nie chciał go oddać.


Źródło: http://www.proszynski.pl/Grzesiuk__Krol_zycia-p-33640-.htmlPiotr Kucznir - „Tajny zamek Czocha: od mitów i legend po fakty"

Wydawnictwo Technol, 2016


Czocha to jeden z najpiękniejszych i najbardziej zagadkowych zamków w Polsce. Dla wielu pasjonatów historii otaczająca go mgła tajemnicy łączy się głównie z losami tajnej niemieckiej maszyny deszyfrującej o kryptonimie „Ryba Miecz". Czy słusznie? A może historia przedstawiona w serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów" jest jedynie fikcją literacką? To tylko jedna z wielu zagadek, które w swojej książce „Tajny zamek Czocha" stara się wyjaśnić Piotr Kucznir. Autor - od lat związany z badaniami losów Czochy - w swojej pasjonującej publikacji podejmuje m.in. takie tematy, jak:

Zagadka tajnych przejść w zamku Czocha.

Dokumenty potwierdzające budowę podziemi i ukrytych pomieszczeń.

Historia zagadkowych urządzeń, jakie na początku XX wieku znalazły się na Czosze.

Unikalny system wachtowy.

Nieznana historia ukrycia w rejonie Czochy dzieł sztuki zakazanych w Trzeciej Rzeszy.

Autor rozprawia się też z wieloma mitami i legendami, jakimi po drugiej wojnie światowej obrósł zamek. Jedną z nich jest historia o rzekomym rajdzie czołgów generała Pattona w rejon zamku Czocha w ostatnich dniach drugiej wojny światowej.


Źródło: http://www.technol.anv.pl/?k:73/TAJNY%20ZAMEK%20CZOCHA&lang=plStanisław Sławomir Nicieja - „Kresowa Atlantyda. T. 9"

Wydawnictwo MS, 2017


W IX tomie „Kresowej Atlantydy" autor wyprawia się w trzech kierunkach. Pierwszy - na słoneczne, gorące Pokucie, nad granicę rumuńską, do Śniatyna, do miasta, które Zbigniew Cybulski nazwał najpiękniejszym w II Rzeczypospolitej. Jest tam zapis kilkudziesięciu sag rodzinnych i dzieje „złotego pociągu", którym wywieziono 80 ton polskiego złota, ratując je przed hitlerowską grabieżą. Jest też historia artystów z Wesołej Lwowskiej Fali. Drugi kierunek to wschodnie Podole - Pików, miejsce urodzenia najsławniejszego z rodu Potockich: Jana Potockiego, autora światowego bestselleru „Rękopisu znalezionego w Saragossie". Prof. Nicieja dotarł tam i, pisząc esej o fenomenie artystycznym Jana Potockiego, zdokumentował to, co zostało dziś w legendzie tej okolicy. Trzeci kierunek autorskiej wyprawy to Wołyń - Krzemieniec i okolice, miasto Słowackiego i wspaniałej uczelni nazwanej Atenami Wołyńskimi. Autor ukazuje Wołyń mieszczański, świat bohemy krzemienieckiej i urodę krajobrazowo-architektoniczną tej dzielnicy. Przypomina piękne legendy tworzone od czasów królowej Bony do dnia dzisiejszego. Prof. Nicieja dopełnia w sposób oryginalny i sugestywny obraz Wołynia z filmu Wojciecha Smarzowskiego, dając mu rys nie tylko tragiczny. Tom zawiera 230 zupełnie unikatowych fotografii z precyzyjnymi opisami, kto na nich się znajduje, a rytm narracji wzbogaca licznymi anegdotami.


Źródło: https://ksiaznica.pl/kresowa-atlantyda-tom-9-p-1264.html„Pamiętnik pokoleń"

Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy "Wspólnota Akademicka", 2016


„Pamiętnik Pokoleń" - niezwykła książka o losach zwykłych ludzi

Publikacja wydana przez powiat legnicki powstała z prac nadesłanych na powiatowy konkurs literacki „Nasza ziemia nasz dom - pamiętnik pokoleń", który został ogłoszony z okazji 70 rocznicy przyłączenia Ziem Zachodnich i Północnych do Polski. Jego ideą było: po pierwsze zmobilizowanie młodzieży do poznania, bądź pogłębienia wiedzy o historii własnego pochodzenia, po drugie, zgromadzenia jak największej ilości wspomnień osadników i informacji o losach rodzin przybyłych na Ziemie Odzyskane w latach 40.


Źródło:  http://www.powiat-legnicki.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=2004:pamietnik-pokolen-niezwykla-ksiazka-o-losach-zwyklych-ludzi&catid=15&Itemid=174AudiobookiElżbieta Cherezińska - „Harda"  (czyta Filip Kosior)

Aleksandria, 2016


Świętosława od dziecka była harda. Od najmłodszych lat, wraz z bratem Bolesławem Chrobrym, uczyła się niuansów politycznej gry. Miała stać się pionkiem w układzie sojuszy swego ojca, księcia Mieszka. Jej ambicje sięgały znacznie dalej. Chciała zostać królową.

Los okazał się nieprzewidywalny. W drodze na dwór męża spotkała kogoś, kto zawładnął jej sercem. Czy jest w stanie spełnić swe ambicje i kochać? Stawka jest wysoka - przyjaciele zmieniają się we wrogów, miłość w nienawiść. Sakrament w klątwę.
Harda" to opowieść o kobiecie niezwykłej, której losy nierozerwalnie wplatają się w dzieje Polski, Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Namiętności, walka o tron, krwawe bitwy oraz zniewalające historie to królestwo, po którym Elżbieta Cherezińska porusza się z lekkością i drapieżnością sokoła.


Elżbieta Cherezińska- teatrolog, autorka bestsellerowej powieści „Korona śniegu i krwi". Jako pisarka postawiła sobie za zadanie ożywienie polskiej historii i wypełnia je konsekwentnie, budząc ze snu dynastię piastowską. Jest wielbicielką skandynawskiego średniowiecza, któremu poświęciła, cieszący się popularnością wśród Czytelników, cykl "Północna Droga". Swoimi powieściami udowadnia, że nie boi się opowiadać historii, które skazane były na zapomnienie.


Źródło: http://www.aleksandria.net.pl/index.php/nasze-audiobooki/historyczne/item/106-elzbieta-cherezinska-hardaElżbieta Cherezińska - „Królowa"   (czyta Filip Kosior)

Aleksandria, 2016


Narodził się Knut. Trzecie dziecko Świętosławy, jedyne, które w chwili przyjścia na świat okrzyknięto "synem królowej". Coraz więcej graczy przestawia piony tej historii. Bolesław w sekrecie przed siostrą swata Tyrę z Tryggvasonem, jarl Sigvald, powtarzając: "jomswikingowie nie wtrącają się w sprawy królów", sam zaczyna w nich mieszać. Sven pielęgnuje swą niechęć do Olava, "drugiego wodza". Tyra znika.
Tak kończy się Harda. Teraz nadchodzi czas Królowej. Nowi gracze i nowy wymiar tej historii. Od Roskilde do krainy zórz polarnych. Od Poznania przez Merseburg do Budziszyna, przez wszystkie wielkie wojny Bolesława. Od Pragi po Kijów. Od Gniezna przez tajemniczy Kałdus. I do Anglii, bo przecież nie jest tajemnicą, kim stanie się "syn królowej"...


Źródło: http://www.aleksandria.net.pl/index.php/nasze-audiobooki/historyczne/item/107-elzbieta-cherezinska-krolowaHanna Cygler - „Czas zamknięty"   (Saga Rodziny Hallmanów ; [cz.1] ) (czyta Maciej Więckowski)

Heraclon International - Storybox.pl, [2017]


Początek sagi o polsko-angielskiej rodzinie Hallmanów. W tle wojenna codzienność, tułaczka, miłość i trudne życiowe wybory…
Wolne Miasto Gdańsk, 1939 rok. Nastoletni Włodek Hallman musi szybko dojrzeć. Umiera mu ojciec, sytuacja polityczna jest niestabilna, a najbliżsi odpływają do Anglii bez niego. Chłopak zaczyna swoją walkę o przetrwanie.


Źródło: http://storybox.pl/inne/772-saga-rodziny-hallmanow-tom-1-czas-zamkniety-9788379277513.html?search_query=Saga+rodziny+Hallmanow&results=2Hanna Cygler - „Pokonani"   (Saga Rodziny Hallmanów ; [cz.2] ) (czyta Maciej Więckowski)

Heraclon International - Storybox.pl, [2017]


Trudne wybory, przed którymi staje młody Włodek Hallman w realiach Polski tuż po zakończeniu II wojny światowej. Czy uda mu się ułożyć swoje życie w nowych okolicznościach politycznych? Czy młodzieńcza werwa wygra z własnymi słabościami oraz przeciwnościami losu?

Autorka Hanna Cygler w niezwykle sugestywny i realistyczny sposób przedstawia słuchaczowi świat, w którym zmuszeni byli żyć nasi przodkowie i w którym nie dość, że narażeni byli na zmaganie się z przykrościami wojennej zawieruchy, to jeszcze wielokrotnie doznawali uczucia zdrady i okrucieństwa tym razem ze strony swoich rodaków, którzy opowiedzieli się po stronie nowego okupanta.


Źródło: http://storybox.pl/inne/848-hanna-cygler-saga-rodziny-hallmanow-tom-2-pokonani-audiobook.html?search_query=Saga+rodziny+Hallmanow&results=2Catharina Ingelman-Sundberg - „Seniorzy w natarciu" (czyta Artur Barciś)

Wydawnictwo Sonia Draga, 2016


Co robi grupka emerytów, którzy nudzą się w domu opieki? Którzy nie mogą pogodzić się z jedzeniem bez smaku, z brakiem ruchu, ze złym traktowaniem i z tym, że cały czas się na nich oszczędza. I którzy przypuszczają, że lepiej im będzie w więzieniu. Zakładają Emerycką Szajkę, żeby tak jak Robin Hood zabierać bogatym i rozdawać potrzebującym!
Märtha, Geniusz, Stina, Grabi i Anna-Greta zatrzymują się w luksusowym hotelu, żeby okraść kilkoro zamożnych gości. Sprawy nieco się komplikują i wkrótce Emerycka Szajka zostaje wciągnięta w rozgrywki przestępczego światka. I właśnie wtedy seniorzy zaczynają rozkręcać się na dobre!
Przezabawna opowieść o tym, że prawdziwe życia zaczyna się około osiemdziesiątki!


Źródło: http://www.soniadraga.pl/produkt/1753/audiobooki.htmlVincent V. Severski - „Niepokorni"   (czyta Krzysztof Gosztyła)

Czarna Owca, 2016


Kontynuacja bestsellerowych powieści szpiegowskich: "Nielegalni", "Niewierni", "Nieśmiertelni".

Vincent V. Severski wraca z kontynuacją trylogii o Wydziale Q.
Po udanej operacji wywiezienia Michaiła Popowskiego z Rosji, Sara i Konrad wracają do Polski. Okazuje się, że podczas ich nieobecności Wydział Q zostaje rozwiązany. Tymczasem nad Europą zawisa widmo politycznego kataklizmu - ktoś planuje na nowo zbudować hierarchię wpływów na świecie.
Sara i Konrad świadomi zagrożenia wiszącego nad Polską, nielegalnie zbierają Wydział Q do ostatniej akcji. Ta potyczka rozegra się poza prawem. I będzie wyjątkowo brutalna.
Niepokorni" to tytuł podwójnie ekscytujący. To zarówno zakończenie serii, ale i jedna z najmroczniejszych i najbardziej wciągających powieści autora. Na takie zakończenie warto było czekać!


Źródło: http://www.audiobook.pl/sensacja/12401-niepokorni.html
Dział dla Dzieci
KsiążkiGeorgia Cherry, Martin Haake - „Atlas miast"

„Nasza Księgarnia", 2017

Przeżyj międzynarodową przygodę z tym ilustrowanym atlasem 30 MIAST z całego świata.
Poznaj słynnych ludzi, znane budynki, ośrodki kultury oraz miejsca przyjazne dzieciom

dzięki temu szczegółowemu przewodnikowi, który zapewni wiele godzin dobrej zabawy zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Odwiedź z książką następujące miasta: Lizbona, Barcelona, Londyn, Amsterdam, Paryż, Rzym, Berlin, Helsinki, Oslo, Kopenhaga, Sztokholm, Ateny, Stambuł, Praga, Budapeszt, Moskwa, Montreal, Toronto, Chicago, Nowy Jork, San Francisco, Meksyk, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Warszawa, Hongkong, Tokio, Seul, Mumbaj oraz Sydney.


Źródło: http://nk.com.pl/atlas-miast/2389/ksiazka.html#.WMv7l4E1-aEAnita Głowińska - „Dziura w gazecie"

Wydawnictwo Amanda, 2017


Czy surowe śledzie chronią przed szkołą? Dlaczego dwa stare kapsle mogą doprowadzić do wojny? Czy babcia może zostać kulinarną szantażystką? Jak katapultą nauczyć ludzi sprzątania po czworonogach? 

I co takiego widać przez dziurę w gazecie?
Kiedy ma się głowę pełną szalonych pomysłów, łatwo wpaść w niezłe tarapaty. Kajetan i jego kumple coś o tym wiedzą.
Druga część bestsellerowej książki „Do czego służy kotlet?", a w niej kolejne zwariowane przygody szkolnej paczki urwisów, którzy nigdy się nie nudzą.

Źródło: http://www.adamada.pl/dziura-w-gazecie.htmlMarcin Kozioł - „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka: dla młodych odkrywców i podróżników"

Edipresse Polska, 2016


Przyjaciele mówią do mnie Maks. A to dlatego, że wszystko robię na maksa, najlepiej jak umiem. No, czasami zdarza mi się trochę przedobrzyć. Wykopałem tunel tak długi, że o dłuższym nie słyszały najstarsze wombaty. I tak głęboki, że bez moczenia futerka pokonałem ocean. Wyszedłem w Himalajach, najwyższych górach świata. W samym sercu Królestwa Grzmiącego Smoka, nazywanego Bhutanem. Ale to nie był koniec wielkiej podróży i niesamowitych przygód. Oj, nie. To był dopiero początek.

Marcin Kozioł urodził się w 1977 roku. Kiedy miał 16 lat zdobył magiczne stypendium i wyjechał do Szkocji, by uczyć się w Gordonstoun. Jak się okazało, trafił do miejsca, które było pierwowzorem Hogwartu, szkoły Harrego Pottera. Poznał wiele niezwykłych osób. Choć nie potrafi tego robić, tańczył na kameralnym pokazie przed samą Królową Elżbietą II i o mały włos nie wpadł wprost w objęcia Jej Królewskiej Mości, wywołując przerażenie na twarzach agentów specjalnych. Na festiwalu teatralnym w Edynburgu prezentował swoją farsę i wystąpił w niej w roli... królika. Zapalony podróżnik. Zwiedził ponad 40 krajów.


Źródło: http://www.wombatmaksymilian.pl/Katarzyna Majgier - „Konserwator z Warszawy"

„Nasza Księgarnia", 2017


Trzeci tom znakomitej serii przygodowej!
Czereśniakowie boją się, że ich dzieciom może grozić niebezpieczeństwo, starają się więc - z pomocą ochroniarza - kontrolować każdy ich ruch. W tej sytuacji trudno szukać odpowiedzi na nurtujące Magdę pytania, bo wymaga to śledztwa w terenie. Jeszcze trudniej utrzymać w sekrecie dotychczasowe odkrycia. Zwłaszcza, że nie wiadomo komu z otoczenia można zaufać. Na dodatek na horyzoncie pojawia się nowa postać - tajemnicza guwernantka z Paryża…
Czy wszystkie tajemnice pałacu w Niewiadomicach zostaną wreszcie wyjaśnione?


Źródło: http://nk.com.pl/tajemnice-starego-palacu-3-konserwator-z-warszawy/2376/ksiazka.html#.WMwAZIHhCaETaro Miura - „CO2 - pojazdy CO2 - mały przewodnik"

Wydawnictwo TAKO, 2016


Ile CO2 emituje samochód? A ile autobus, samolot czy superszybki japoński pociąg shinkansen?
Taro Miura zwraca uwagę na problem emisji dwutlenku węgla, bawiąc małego czytelnika ciekawym zestawieniem pojazdów.


Źródło: http://tako.biz.pl/k,135,co2-pojazdy-co2.html"Poczytaj mi, mamo.  Księga siódma"

„Nasza Księgarnia", 2016


Kolekcja "Poczytaj mi, mamo"   to niezwykły upominek dla paru pokoleń czytelników z okazji dziewięćdziesiątych urodzin "Naszej Księgarni". Najpiękniejsze książeczki, które przez lata ukazywały się w tej serii, publikujemy w niezmienionej szacie graficznej, aby bajkom i wierszom znakomitych pisarzy znów mogły towarzyszyć prace wybitnych ilustratorów.
W "Poczytaj mi, mamo. Księdze siódmej" po raz kolejny otwieramy drzwi do pełnego magii i nostalgii królestwa naszego dzieciństwa…

W tym tomie znajdziecie następujące poczytajki:

Ten dziwny Eryk

Dlaczego nagle pada deszcz

Pałac, którego nie było

Bracia miesiące

Gorąca skorupa

Legenda o Złotej Kaczce

Poczytaj mi…

Legenda o tarczy i mieczu

Samo się…

Tygrys na osiem pięter


Źródło: http://nk.com.pl/poczytaj-mi-mamo-ksiega-siodma/2367/ksiazka.html#.WMwCZIHhCaEWakacje z Biblioteką on-line: lipiec - sierpień 2020 (www.biblioteka.chojnow.eu) *** Wystawa Tadeusza Rybczyńskiego "Podążając za marzeniami": lipiec - sierpień 2020

Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki