Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Dział dla Dzieci i Młodzieży:

 

Agnieszka Fraczek - "Banialuki do zabawy i nauki"

Kociokwik? Fiksum-dyrdum? Androny? Przecież takich słów nie ma! Jak więc można o nich pisać wiersze? A jednak można...  W zbiorze, oprócz słów powszechnie znanych i stosowanych, znajdują się też te trochę mniej popularne i pewnie nie dla wszystkich zrozumiałe. Przy Banialukach można więc, całkiem niechcący, sporo się nauczyć.

Agnieszka Frączek - germanistka i leksykograf, doktor nauk humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy "Wielkiego Słownika polsko-niemieckiego, niemiecko-polskiego" PWN. Autorka wierszy i opowiadań dla dzieci. Laureatka Nagrody Edukacja XXI (2008), wyróżnienia IBBY Dziecięcy Bestseller Roku (za" Kanapkę i innych wierszy kapkę"), Nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.

 

Dział dla Dorosłych:

 

Małgorzata Szejnert - „Dom żółwia. Zanzibar"                                                                                               

Opowieść o  mitycznym miejscu, w którym splata się historia Afryki, Orientu i Europy. Po Śląsku i Ellis Island Małgorzata Szejnert zabiera nas na kolejną  „wyspę klucz". Tym razem jest to Zanzibar - miejsce przyciągające turystów zachodami słońca, rafami koralowymi, uznawanymi za najwspanialsze na świecie, i śladami po odważnych podróżnikach.

Małgorzata   Szejnert - dziennikarka, współtworzyła „Gazetę Wyborcza" i prawie 15 lat prowadziła  w niej dział reportażu. Jest autorką m.in. książek   „Czarny ogród", „Wyspa klucz" - nominowanych do nagrody literackiej Nike.

 

Marta Sztokfisz - „Jerzy Hoffman: Gorące serce"                                                                                       

Malarz szerokiego kadru. Generał kina. Reżyser od dziecka.  Spośród wielu swoich zasług wymienia tylko: Członek Rzeczywisty Akademii Sztuki Ukrainy, Doktor Honoris Causa Instytutu Filmowego w Moskwie, Zasłużony dla Kultury Narodowej, oraz odznaczenia: Wielki Krzyż Orderu Odrodzenia Polski, 6 nagród Ministerstwa Kultury i Sztuki, 7 Złotych Kaczek, nominacja do Oscara.

Aktorzy i przyjaciele stawiają Hoffmanowi pomnik za życia piórem Marty Sztokfisz, dziennikarki i pisarki. Przeprowadziła ponad 300 rozmów z ludźmi świata kultury, show-biznesu i mediów. Jest autorką pięciu książek i cyklu scenariuszy filmów dokumentalnych.

 

Przemysław Wiater - „Walonowie u Ducha Gór: podziemne skarby Karkonoszy i Gór Izerskich"              

Opracowanie poświęcone Walończykom, ich historii i obecności w Karkonoszach oraz Górach Izerskich, które są pod względem geologicznym jednym z najbardziej zasobnych obszarów Europy. Dużą rolę w odkrywaniu tych bogactw odegrali Walonowie - dawni poszukiwacze skarbów, minerałów i kamieni szlachetnych.

Przemysław Wiater - historyk, historyk sztuki, kustosz dyplomowany, pracownik Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, wykładowca Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy, członek Kapituły Sudeckiego Bractwa Walońskiego. Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu historii Dolnego Śląska, a szczególnie dziejów Karkonoszy i Gór Izerskich.


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki