Wygląda dobrze
To pole jest wymagane



                                                    POLECANE NOWOŚCI - październik 2016 r.



Dział dla Dorosłych



Książki



Marcia DeSantctis - „100 miejsc we Francji, które każda kobieta powinna odwiedzić"

Wydawnictwo Literackie, 2016


100 pomysłów na wakacje we Francji. Bestseller dziennika „The New York Times"

Od ekskluzywnych butików po pchle targi, flagowych zabytków z topu listy UNESCO po ukryte, nielicznym tylko znane muzea, kameralnych koncertów w starych paryskich kościołach po gwarne świąteczne jarmarki w Alzacji, talasoterapii w Saint-Malo po kursy gotowania w Lyonie, samotnych spacerów wzdłuż klifów Étretat po wycieczki rowerowe wokół zamków nad Loarą...

Pośród setek przewodników o Francji ten jest absolutnie wyjątkowy. Z myślą o kobietach przygotowała go zakochana we Francji, zapalona globtroterka Marcia DeSanctis. To 100 oryginalnych pomysłów na zwiedzanie, zakupy, edukację i relaks. Zapierający dech w piersiach rajd po miejscach pamięci, winnicach, najpiękniejszych ogrodach, lawendowych polach, kawiarniach i restauracjach, dużych miastach i najdalszych zakątkach. Francja jest taka piękna, a każda pora roku oferuje coraz to nowe atrakcje. 365 dni w roku to za mało, by odkryć wszystkie jej powaby i uroki, ale już jeden dzień wystarczy, by stracić dla niej głowę. Bon voyage!


Źródło: http://www.wydawnictwoliterackie.pl



Szymon Nowak - „Bitwy wyklętych"

Wydawca Fronda Pl, 2016


Major "Kotwicz" pozostaje do końca w okrążonych przez NKWD Surkontach. Młodzi żołnierze z Szarych Szeregów bez jednego wystrzału uwalniają swego kolegę z komunistycznego więzienia w Łowiczu, wypuszczając na wolność kilkudziesięciu innych więźniów. Młodzi podchorążacy pod Kuryłówką roznoszą w ataku na bagnety sowieckich frontowych weteranów.

15 największych bitew Żołnierzy Wyklętych. Rozbijane komunistyczne więzienia, ataki na bagnety i inne spektakularne akcje. Niezłomność, odwaga, braterstwo broni, miłość do Ojczyzny.
Unikatowe mapy z planami dyslokacji wojsk i kierunków uderzeń. Archiwalne dokumenty i niepublikowane wcześniej zdjęcia uczestników walk.
Kulisy ubeckich operacji. Przełomowe momenty walk. Powojenne, najczęściej tragiczne losy uczestników walk.


Szymon Nowak to historyk, absolwent Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu. Pasjonat historii - szczególnie XX wieku oraz militariów. Regularnie publikuje między innymi dla magazynów takich, jak "Militaria XX wieku", "Aero" czy "BIuletyn IPN. Pamięć.pl". Jest autorem kilku opracowań historycznych dotyczących historii II wojny światowej, w szczególności powstania warszawskiego - m. in. "Przyczółek Czerniakowski 1944", "Puszcza Kampinoska-Jaktorów" czy "Ostatni szturm. Ze Starówki do Śródmieścia 1944", a także "Odziały wyklętych".


Źródło: http://www.empik.com



Marcin Kydryński - „Biel. Notatki z Afryki"

Edipresse Polska, 2016


Opowieści Marcina Kydryńskiego o Afryce to zapis wielu podróży, które autor odbywał przez ponad dwadzieścia lat.

Opis wrażeń i wspomnień białego człowieka na Czarnym Lądzie uzupełniają wyjątkowe zdjęcia pokazujące Afrykę oczami autora.


Jeśli poczują się Państwo poirytowani, że jest to książka zbyt osobista, intymna, że nie przypomina niczego, co już znacie, to może dobrze. Tylko tak mogło być.
Jeżeli ktoś nazwie ją albumem fotograficznym, sprawi mi przyjemność. Gdy uzna, że to książka o Afryce, nie będę się spierał. Na nieprzyjemny zarzut, że jest w istocie autobiografią, nie będę umiał odpowiedzieć, zażenowany, przyłapany na gorącym uczynku. Sam myślę o „Bieli" jak o notatkach na marginesach książek, które zawsze mam ze sobą w podróży, bo lubię rozmawiać ze znacznie mądrzejszymi od siebie".


Źródło: http://hitsalonik.pl



Lidia Sadkowska-Mokkas - „Warszawa Skamandrytów"

Bellona, 2016


Debiutowali u progu Drugiej Rzeczypospolitej. Tworzyli najbardziej znaną i reprezentatywną grupę poetycką okresu międzywojennego. Kiedy niecałe trzy tygodnie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wtargnęli na literacką scenę w kawiarni Pod Pikadorem, byli nie tylko młodzi i zdolni, ale przede wszystkim niecierpliwi, ambitni, spragnieni natychmiastowego sukcesu. W Traktacie poetyckim Czesław Miłosz nazwał ich piękną plejadą. Gombrowicz zazdrościł im sławy i dowodził, że „ci chłopcy" skutecznie „sterroryzowali" warszawską ulicę i prasę. Warszawa była nie tylko miastem ich młodości, lecz przede wszystkim przestrzenią spełniania twórczych marzeń, miejscem odnoszenia spektakularnych sukcesów oraz budowania życiowej stabilizacji. Warszawa skamandrytów to pierwsza na rynku wydawniczym obszerna publikacja obrazująca związki „wielkiej piątki" (Tuwima, Słonimskiego, Lechonia, Wierzyńskiego, Iwaszkiewicza) z miastem, „gdzie wszystko się zaczęło". Niezwykle barwna galeria postaci ukazanych na tle przedwojennej stolicy, miasta dynamicznie przeobrażającego się z zapóźnionego zakątka na styku Wschodu i Zachodu w prawdziwie kosmopolityczną europejską metropolię.


Źródło: https://ksiegarnia.bellona.pl



Randy Singer - „Adwokat"

Święty Wojciech Dom Medialny Wydawnictwo, 2016


Na procesie Jezusa z Nazaretu Teofil, błyskotliwy młody assessor pochodzący z wyższych sfer Rzymu, stoi za Poncjuszem Piłatem i podszeptuje mu, by zaproponował uwolnienie Barabasza. Ta strategia obraca się przeciwko podsądnemu. Teofil na zawsze zapamiętuje widok niewinnego człowieka, niesprawiedliwie skazanego na mękę najgorszej z możliwych kar śmierci - ukrzyżowania.

Gdy Teofil wraca do Rzymu, musi się sprawdzić jako jeden z prawników Cesarstwa Rzymskiego. Przetrzymuje niebezpieczne knowania procesów o zdradę i podjętą przez okrutnego tyrana próbę pogrążenia kobiety, którą kocha. Jednak jego dążenie do zemsty pozostawia zmazę zarówno na imperium, jak i na jego niespokojnej duszy.

W końcu musi się zmierzyć z najbardziej osławionym z cezarów, broniąc Pawła sądzonego przez niepoczytalnego Nerona. Czy Teofil będzie umiał przeprowadzić obronę i uchronić przed egzekucją kolejnego niewinnego człowieka?

Książka ukazuje się w ramach serii NA OSI CZASU


Źródło: https://www.swietywojciech.pl



Jerzy Strzelczyk - „Mieszko Pierwszy. Chrzest i początki Polski"

Wydawnictwo Poznańskie, 2016


Aktem chrztu w 966 roku Mieszko I wprowadził młode, kształtujące się państwo polskie w obręb cywilizacji europejskiej. Uznawany za pierwszego historycznego władcę Polski był postacią wybitną: znacznie rozszerzył granice oraz nawiązał kontakty z czołowymi przedstawicielami świata zachodniego - cesarzem i papieżem. Swoim następcom przekazał silny, dobrze zarządzany kraj, czego świadectwo mamy w dokumencie Dagome iudex odnalezionym w papieskiej kancelarii.


Jerzy Strzelczyk, historyk europejskiego formatu, w przystępny i ciekawy sposób odsłania początki budowy organizacji kościelnej, sojusz z cesarstwem niemieckim, a także podbój kolejnych terytoriów. Na koniec odkrywamy tajemnicę słynnego testamentu Mieszka I, by móc stwierdzić, jak „wielki i godny pamięci" był ten władca.


Źródło: http://www.wydawnictwopoznanskie.com



Dział dla Dzieci



Książki



Elena Kedros - „Legenda Robinii

Akapit Press, 2016


Na swe piętnaste urodziny Robinia dostaje od rodziców i brata Philipa wspaniały łuk, zrobiony specjalnie dla niej. Wkrótce potem osada na obrzeżach lasu, w której mieszkają, zostaje napadnięta i spalona przez okrutnych rycerzy. Rodzice Robinii giną, a Philip zostaje uwięziony.

Cudem ocalała Robinia przysięga, że pomści śmierć rodziców. Ukrywa się w lesie, gdzie znajduje schronienie w klanie młodych złodziei. Poznaje ich wodza, Willa, niechętnego Robinii, oraz Roberta, najbardziej tajemniczego z całej grupy. Aby dołączyć do klanu, trzeba przejść przez trudną próbę. Czy Robinia sobie poradzi? Może użyć tylko jednej strzały.


Źródło: http://www.akapit-press.com.pl



Miranda Kenneally - „Dziewczyna z drużyny"

Wydawnictwo Pascal, 2016


Jordan Woods nie jest taka jak inne dziewczyny. Nie interesują jej przelotne związki, a facetów traktuje wyłącznie jak kumpli. Liczy się tylko futbol. Do czasu, gdy w szkole i drużynie pojawia się nowy uczeń.

Tyler Green jest świetnym zawodnikiem. Lepszym niż Jordan. W dodatku na jego widok po prostu miękną jej kolana. Czuje się podwójnie zagrożona - chłopak nie tylko może odebrać jej funkcję kapitana i szansę na prestiżowe stypendium, ale też… złamać serce.

Fantastyczna powieść o pogoni za marzeniami i stawianiu czoła rzeczywistości. Jak mówi Jordan: „Czasem musisz sobie coś odpuścić, by dojść do czegoś większego".


Źródło: http://pascal.pl



Rose Lagercrantz,  Eva Eriksson -  "Do zobaczenia następnym razem"

Wydawnictwo Zakamarki, 2016


Po wakacjach Dunia rozpoczyna drugą klasę. Z początkiem roku szkolnego jej klasa udaje się na wycieczkę. Zwiedzają Skansen - mnóstwo tu ciekawych zwierząt i starych domów. I byłoby bardzo fajnie, gdyby nie Wiki i Mika, które wykorzystują każdą okazję, by powiedzieć Duni coś niemiłego. W końcu Dunia ma dość i ucieka. Biegnie przed siebie, byle dalej od nich! Nagle zdaje sobie sprawę, że się zgubiła. Och, gdyby tylko była przy niej Frida!


Książki o Duni to historie o uczuciach i przeżyciach bliskich dziecku opowiedziane z jego perspektywy. Przeznaczone są dla początkujących czytelników nie tylko ze względu na treść, ale i formę. Czytanie ułatwiają: prosty język, duża czcionka, przejrzysty układ strony i świetne rysunki Evy Eriksson.


Źródło: http://www.zakamarki.pl



Agata Loth-Ignaciak, Bartek Ignaciak - „Draka w muzeum"

Druganoga, 2016


"- Mogę wejść, gdzie chcę, nawet do skarbca.

Albo do Muzeum. Nocą. Jeśli tylko będę miał ochotę! - przechwala się Janek."

…i od tego wszystko się zaczęło.

Muzeum Narodowe w Warszawie staje się scenerią sensacyjnych przygód Stefka, Janka i ich dziadka. Bracia zaintrygowani przeczytaną w gazecie historią włamywaczy postanawiają pójść w ich ślady. Zakładają się z kolegami, że zdołają zakraść się do Muzeum, wyniosą z niego dzieło sztuki, a całą aferę opiszą gazety.

Sensacyjna akcja Draki w Muzeum przeplata się

z fascynującą opowieścią o sztuce. Wszystkich zaskoczą zdarzenia, których nie przewidzieli.


Książka wydana we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie.


Źródło: http://druganoga.com



Antoni Ferdynand Ossendowski - „Czao-Ra. Opowieść północna"

Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2016


Biały szpic Czao-Ra to odważny pies łowiecki, który wspólnie ze swoim panem Maruszem wędruje przez piękną, ale i niebezpieczną tajgę. Razem przemierzają okoliczne lasy, wypatrując łosi, zajęcy, kun i lisów, których futra myśliwy mógłby sprzedać kupcom.

Pewnego razu Czao-Ra i Marusz spotykają niedźwiedzia. W nierównym starciu potężne zwierzę łamię nogę myśliwego. Co będzie dalej? Czy odważny pies będzie w stanie pomóc swojemu panu? Czy uda im się bezpiecznie dotrzeć do domu?
Czao Ra. Opowieść północna" to piękna historia o sile przyjaźni człowieka i psa, a także o trudach życia ludzi Północy zmagających się z surową zimą, która trwa tam przez osiem miesięcy w roku.

Antoni Ferdynand Ossendowski (1878-1945) - pisarz i publicysta, którego porównywano z Rudyardem Kiplingiem, Jackiem Londonem czy Karolem Mayem. Należał do najchętniej czytanych w Polsce autorów dzieł podróżniczych. Jego książki doczekały się blisko 150 przekładów na 20 języków obcych, dzięki czemu jest drugim po Henryku Sienkiewiczu najbardziej znanym polskim pisarzem na świecie. Po II wojnie światowej skazany na zapomnienie za krytykę rewolucji sowieckiej.


Źródło: http://www.sklep.zysk.com.pl



Anna Stryjewska - „Głowa do góry, Matyldo!"

Wydawnictwo Jedność, 2016


Nazywam się Matylda Wróbel. Z dwojga złego dobrze, że nie Szpak czy Wrona. W końcu wróbel to niepozorny szarobrązowy ptaszek - taki jak ja. Ani ładna, ani brzydka, ani gruba, ani chuda, ani mądra, ani głupia - po prostu nijaka. Tylko że ja nie lubię swojej nijakości, a jedyne co mnie wyróżnia z tłumu to lewa noga krótsza od prawej o niemal pięć centymetrów…"


Tak zaczyna się historia zwykłej i zarazem niezwykłej nastolatki, której życie zdaje się przynosić więcej smutnych niż radosnych chwil. To optymistyczna opowieść o tym, że „inny" może znaczyć wyjątkowy, a także o tym, że zawsze trzeba mieć nadzieję i wierzyć w siebie. Po stracie ukochanego taty Matylda zamyka się na muzykę, która wcześniej była jej pasją, i jeszcze bardziej traci wiarę w siebie. Wkrótce jednak jej życie odmieniają przeprowadzka do domu odziedziczonego po tajemniczej ciotce Wandzie, mieszkający w nim sympatyczny szczurek o imieniu Eustachy, pierwsza w życiu prawdziwa przyjaźń i dotąd nieznane uczucie, powodujące „bardzo przyjemne łaskotanie w brzuchu"…


Źródło: http://jednosc.com.pl



Audiobooki



Wanda Markowska - „Mity greckie" (czyta Roch Siemianowski)

Biblioteka Akustyczna, 2016


Zbiór pięknych podań i baśni, wyrosłych z kultury i wierzeń starożytnych Greków. Są tu historie bogów, herosów i tytanów, ale także zwykłych śmiertelników z antycznego świata.

W książce znalazły się najbardziej znane mity.

Opowiadania Wandy Markowskiej należą do klasyki gatunku.


Mity greckie:


Prometeusz

Deukalion i Pyrra

Demeter i Kora

Faeton

Perseusz i Andromeda

Syzyf

Bellerofont

Herakles

Wyprawa Argonautów

Dedal I Ikar

Tezeusz

Tantal

Król Midas

Orfeusz i Eurydyka


Źródło: http:// www.bibliotekaakustyczna.pl



Petra Maria Schmitt, Christian Dreller - „Skąd się biorą dziury w serze?" (czyta Anna Rusiecka)

Prószyński i S-ka ; Biblioteka Akustyczna, 2016


Historyjki dla ciekawskich dzieci.


Dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej! Ta książka daje zaskakujące odpowiedzi na najrozmaitsze dziecięce pytania. Uczy - bawiąc, bawi - ucząc. Dziecko dowie się z niej: Dlaczego banany są krzywe? Dlaczego świecą gwiazdy? Gdzie podziewa się wiatr, kiedy nie wieje? Dokąd słońce udaje się na nocny spoczynek? Skąd się bierze sól w morzu? Dlaczego wypadają mleczne zęby? Dziewiętnaście wesołych historyjek rozbawi każdego małego odkrywcę i dostarczy mu pasjonującej wiedzy o świecie. Nie tylko dzieci wiele się z niej nauczą!


PETRA MARIA SCHMITT zainspirowana przez trójkę dzieci zaczęła pisać historie dla najmłodszych czytelników. Odniosła sukces i stała się znaną i cenioną autorką. Obecnie pisze nie tylko książki, ale również audycje dla rozgłośni radiowych i scenariusze do programów telewizyjnych.

CHRISTIAN DRELLER studiował slawistykę i historię. Pracował w wydawnictwach publikujących książki dla dzieci i komiksy. Od 2005 roku zajmuje się tłumaczeniem i pisaniem książek oraz nauczaniem.


Źródło: https://ksiegarnia.proszynski.pl











Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki