Wygląda dobrze
To pole jest wymagane



                                                   POLECANE NOWOŚCI - wrzesień 2015 r.



Dział dla Dorosłych



Książki



Bożena Aksamit - „Batory - gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku"


Był pięknym olbrzymem: miał 160 metrów długości, prawie 22 szerokości, siedem pokładów, kabiny, jadalnie, sale dansingowe, wielką salę balową, czytelnię, trzy bary, basen, a nawet salę gimnastyczną z elektrycznym koniem i wielbłądem. Dekorowali go najwybitniejsi artyści, a pływali na nim - balując, romansując i wywołując skandale - pisarze, politycy, szpiedzy, milionerzy i malarze. Służył pod polską banderą 36 lat. Długo - statki żyją znacznie krócej, „Batory" był wyjątkowy. Lucky Ship, szczęśliwy statek - tak go nazywano. Bo kiedy w czasie wojny pływał w konwojach, torpedy się go nie imały. Dzięki kapitanowi „Batory" stał się jedną z największych legend pięknej, bezpowrotnie minionej epoki transatlantyków.



Jean  des Cars - „Kobiety, które zawładnęły Europą : najpotężniejsze królowe"


Od Katarzyny Medycejskiej do Elżbiety II. Dwanaście wyjątkowych kobiet królowych mających wpływ na losy całych narodów i granice Europy od XVI wieku do współczesności.

Wszystkie fascynujące i niepowtarzalne, a jednocześnie tak różne. Kim były, czym się wsławiły, jak sięgnęły po władzę i dlaczego nie potrafimy o nich zapomnieć?

Jean des Cars ukazuje kobiety postawione na czele państwa, małżonki monarchów lub regentki, które naznaczyły swoje czasy, wykuwając przymierza, knując spiski, stawiając czoło walkom sukcesyjnym, wywołując wojny, poszukując pokoju lub pokój zawierając, oddziałując swoimi czynami, inteligencją lub zwyczajnie osobistym urokiem. Autor przedstawia nowe, często zaskakujące fakty historyczne, szczegółowe obrazy dzieciństwa, prawdziwe oblicza władczyń, pełniących jednocześnie rolę matek, kochanek, żon, ich zalety i wady, a także wiele ciekawostek                                                                     dotyczących mody, urody i strojów typowych dla danej epoki.



Mariusz Urbanek - „Genialni : lwowska szkoła matematyczna"


Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki i wielu innych uczonych tworzyło w latach międzywojennych tzw. lwowską szkołę matematyczną. Współpracując ze sobą, bądź rywalizując, przeciwstawiając matematykom z Warszawy i Krakowa, dokonali wielu odkryć, zdobyli sławę, zaszczyty i zrobili międzynarodowe kariery wykładowców, a Ulm został współtwórcą pierwszej bomby atomowej. Ich burzliwe losy, osiągnięcia, kariery naukowe i pozanaukowe, dramatyczne dzieje kończące się w wielu przypadkach śmiercią od kul hitlerowskich okupantów, opisuje Mariusz Urbanek na tle zmieniającego się życia politycznego i kulturalnego Polski w czasie dwudziestolecia międzywojennego, w trakcie i po wojnie światowej.



Audiobooki



Katarzyna Bonda - „Pochłaniacz" czyta Agata Kulesza


Pierwsza z serii czterech książek o utalentowanej profilerce Saszy Załuskiej, która po siedmiu latach pracy w Instytucie Psychologii Śledczej w Huddersfield postanawia wrócić do Polski. Wkrótce otrzymuje zlecenie od dawnych mocodawców z polskiej policji. Trop w sprawie prowadzi do początku lat dziewięćdziesiątych, a zagadka wydaje się związana z mafią, która w tamtych czasach trzęsła Trójmiastem. Kim teraz są mafioso i jego ludzie? Czy morderstwo dokonane przed laty będzie kluczem do wyjaśnienia współczesnej zbrodni?

Skorumpowani policjanci, młodzieńcze błędy, dramatyczne decyzje, które mają wpływ na całe dalsze życie. Czy naprawdę można odnaleźć zabójcę, gdy zapach jest jedynym dowodem?




Stephen King - „Znalezione nie kradzione" czyta Jan Peszek


Genialny autor i psychofan, który nie cofnie się przed niczym … Detektywi znani z powieści Pan Mercedes znowu ruszają na ratunek!

Peter Saubers, syn jednej z ofiar ataku Pana Mercedesa, przypadkiem znajduje kufer, a w nim gęsto zapisane notesy i … 20000 dolarów. Kiedy wkrótce morderca wychodzi na wolność, Peterowi zaczyna grozić śmiertelne niebezpieczeństwo.

Detektyw Bill Hodges i jego dwoje pomocników muszą znowu stanąć oko w oko z szaleńcem, w dodatku mocno zdesperowanym.



Stefan Wiechecki „Wiech" - „Cafe  Pod Minogą" czyta Zbigniew Buczkowski


Myliłby się, kto by przypuszczał, że na szyldzie zakładu gastronomicznego przy ulicy Zapiecek widniała dorodna minoga. Nazwa powstała, gdy awanturnik Millerek, pogniewawszy się na lokal, zwrócił się do małżonki właściciela z następującą apostrofą: „Ach ty minogo z małym łebkiem, za wieczne ondulacje szarpnięta, ja Cię tu teraz nauczę szaconku dla gości".

Zabawne perypetie wdowy Czarnomordzik i braci Piskorskich poszukujących ukrytego skarbu, opisane barwnym, pełnym humoru językiem Wiecha, przenoszą nas do okupowanej Warszawy i ukazują walczących w specyficzny sposób z wrogiem jej mieszkańców.




Dział dla Dzieci i Młodzieży



Książki



Marta Fox - „Zakochaj się mamo"


To powieść o miłości. O tym, że warto zaczynać życie od nowa i wierzyć, że może być kolorowe, jak na obrazach malowanych przez Jowitę, mamę nastoletniej Sary. To także historia o Tobie, bo i Ty potrafisz pisać mądre listy, które mogą zdziałać cuda. 

Spróbuj...



Dagmara Kiraga, Zasław Adamaszek - „ Modelarstwo i robotyka" 

                                                                    (z cylku „Laboratorium w szufladzie")


„Modelarstwo i robotyka" to książka, w której autorzy pokazują, jak budować i programować modele maszyn. W pierwszej części, poświęconej budowie modeli, poznasz proste i umiarkowanie złożone konstrukcje techniczne. Druga część pomoże Ci odkryć, jak można je wyposażyć w autonomię działania, namiastkę inteligencji i elastyczność reagowania na zmienne środowisko użytkowania. Przekonasz się, że programowanie wymaga mniej wysiłku fizycznego niż klasyczne modelarstwo, ale niezwykle silnie pobudza intelektualnie.

Zachęcamy więc do twórczej zabawy!


Laboratorium w szufladzie to cykl książek przeznaczonych dla osób ciekawych świata, pasjonatów, hobbystów, a przede wszystkim praktyków. Czytelnicy znajdą w nich wiele inspiracji do prowadzenia własnych doświadczeń i eksperymentów. Wszystkie książki z tej serii są bogato ilustrowane materiałami graficznymi i zdjęciami. Każdy poruszony temat zawiera wyczerpujący, praktyczny opis zjawiska, doświadczenia, przyrządu czy aktywności.



Philippe Nessmann - „Dźwięk, światło, elektryczność, magnes" 

                                                                   (seria „Co to jest? sprawdź czy wiesz")


Czy dźwięk rozchodzi się w wodzie?

W jaki sposób nasze oczy widzą światła i kolory?

Co się kryje we wnętrzu baterii elektrycznej?

Dlaczego magnes nie przyciąga szklanych przedmiotów?


Z serią „Co to jest?" naukowe odkrycia to zabawa. Wykonaj 38 prostych doświadczeń z tej książki, a wkrótce zjawiska fizyczne nie będą miały przed Tobą tajemnic.




Audiobooki



Joe Alex - „Czarne Okręty" czyta Jacek Kiss


Czarne okręty to cykl czterech fascynujących powieści o przygodach młodego Trojańczyka Białowłosego. Dzięki nadzwyczaj realistycznym opisom autor przenosi nas w historyczny, starożytny czas gdzie poznajemy świat bogów, życie Fenicjan i przodków Wikingów. Przygody walecznego Białowłosego to fantastyczna edukacyjna wyprawa po terenach Egiptu, Grecji i dalekiej północy. Dynamiczna akcja i nietuzinkowa fabuła nie pozwolą oderwać się od lektury.


Cykl Czarne okręty składa się z części :


Ofiarujmy bogom krew jego

Cień nienawiści królewskiej

Kraina umarłych liści

Sam bądź księciem



Śpiewająca lipka : bajki Słowian Zachodnich" czyta Jerzy Sthur


Dzięki współpracy literaturoznawców oraz folklorystów czterech narodów: polskiego, słowackiego, czeskiego i serbołużyckiego mamy szansę poznać Śpiewającą lipkę, czyli wybór najciekawszych ludowych bajek Słowian Zachodnich. Znajdziemy wśród nich między innymi nieśmiertelną opowieść o rybaku i złotej rybce czy też znaną historię o dwunastu miesiącach. Bajki te, z racji swojego gawędowego charakteru, aż prosiły się o interpretatora, który potrafiłby nadać im prawdziwie swojski charakter. Gdy zabrał się za to Jerzy Sthur, efekt jest jak zawsze znakomity!



Wojciech Witkowski - „Burzliwe dzieje pirata Rabarbara" czyta Modest Ruciński


Niepokorny marynarz Rabarbar zbuntował się przeciw kapitanowi Octowi, uciekł ze statku „Kaczy Kuper" i postanowił zostać piratem. Pokonując niebezpieczeństwa, powrócił do swej żony Barbary, wkrótce doczekał się synka, Krztynka, i najchętniej spędzałby czas na spaniu, paleniu fajki nabitej grochowinami z pieprzem oraz jedzeniu ukochanej grochówki, jednak - jak przystało na pirata - musiał od czasu do czasu wyprawić się w rejs, a każda taka wyprawa obfitowała w barwne przygody, które zapewnią czytelnikom wiele śmiechu.



Wojciech Witkowski - „Dalsze burzliwe dzieje pirata Rabarbara" czyta Modest Ruciński


Rabarbar staje się piratem coraz bardziej udomowionym - szybko wraca z morskich wypraw do swojej żony Barbary i synka Krztynka, zajmuje się domem, chodzi na bale, a jego rodzina powiększa się o córeczkę oraz parę papużek. Jego burzliwe przygody mogą jednak niezmiennie rozśmieszyć czytelnika do łez.




Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki