Wygląda dobrze
To pole jest wymagane




POLECANE NOWOŚCI - sierpień 2015 r.


Dział dla Dorosłych



Książki



Jerzy Bralczyk - „500 zdań polskich"


Najbardziej błyskotliwy specjalista od polszczyzny o pięciuset najważniejszych polskich zdaniach.


A świstak siedzi i zawija je w sreberka...

Bo to zła kobieta była

Ciemność widzę, ciemność!

Jestem za, a nawet przeciw

Kończ waść! Wstydu oszczędź!

Momenty były?


Jerzy Bralczyk nie tylko zebrał najsłynniejsze polskie zdania, ale także stworzył niezwykłą opowieść o polskiej mentalności, która odbija się w tym, jak mówimy na co dzień i od święta. Są tu literackie cytaty, zdania wielkich Polaków, codzienne powiedzenia, toasty, przekleństwa, zawołania kibiców i hasła reklamowe, które zrobiły zawrotną karierę w języku polskim.



Ałbena Grabowska - „Stulecie Winnych"


Poruszająca opowieść o rodzinie Winnych z podwarszawskiego Brwinowa rozpoczyna się tuż przed wybuchem I wojny światowej, a kończy po stu latach - w czasach współczesnych.



T. 1 : Ci, którzy przeżyli

Długie lata I wojny światowej i epidemia grypy hiszpanki boleśnie doświadczają ród Winnych. Tym bardziej cenią oni pokój i dobrobyt, które niesie ze sobą dwudziestolecie międzywojenne, chociaż los nadal nie szczędzi Winnym życiowych doświadczeń. Z rosnącym niepokojem obserwują, jak wielkimi krokami nadchodzi kolejna wojenna zawierucha.


T. 2 : Ci, którzy walczyli

Podczas II wojny światowej ród Winnych przeżywa to samo, co setki tysięcy polskich rodzin. Niektórzy Winni walczą z bronią w ręku, inni zmagają się z okupacyjną codziennością. Nadchodzi koniec wojny, ale upragniona wolność niewiele ma wspólnego z tym, o czym marzyli przez lata nazistowskiego terroru. Inwigilacja i represje ze strony komunistycznych rządów to chleb powszedni powojennych dni.


T. 3 : Ci, którzy wierzyli

W trudnych czasach kryzysu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Winni dzielą losy wielu polskich rodzin - dążenia niepodległościowe, represje władz skierowane przeciw opozycji, a także wprowadzenie stanu wojennego. Razem z Winnymi przeżyjemy euforię pierwszych wolnych wyborów i poznamy kulisy narodzin mafii, z którą Pruszków, położony nieopodal Brwinowa, już zawsze będzie się kojarzył. Dowiemy się też, jak Winni poradzą sobie w nowej, kapitalistycznej rzeczywistości.



Sławomir Koper - „ Zachłanne na życie"


Kalina Jędrusik - czy tylko wyrafinowana kobiecość, czy może też wrażliwość i serdeczność dla wielu ludzi? Na co Agnieszka Osiecka nigdy nie żałowała pieniędzy? Dlaczego Małgorzata Braunek zrezygnowała z aktorstwa u szczytu sławy? Czy kariera Elżbiety Czyżewskiej mogła potoczyć się inaczej?

W Złotej kolekcji Sławomira Kopra, najpoczytniejszego polskiego autora biografii, znajdziemy nowe, nieznane dotąd szczegóły z życia bohaterek. To fascynująca lektura i dla fanów twórczości tego autora, i dla tych, którzy po raz pierwszy sięgną po jego książkę.



Donna Tartt - „Szczygieł"


Jak daleko można się posunąć, by oszukać los?

Szczygieł to epicka powieść, która łączy w sobie elementy zagadki kryminalnej i Bildungsroman.

To klasyczna opowieść o utracie i obsesji, przetrwaniu i tworzeniu siebie od nowa, i o bezlitosnych kolejach losu.


Szczygieł to największe wydarzenie literackie ostatnich lat - powieść zdobyła Nagrodę Pulitzera i Carnegie Medal, była nominowana do National Book Critics Circle Award i Baileys Women's Prize, znalazła się na listach najlepszych powieści roku wielu opiniotwórczych mediów. Była bestsellerem w wielu krajach.




Dział dla Dzieci i Młodzieży



Książki



Clare Compton - „Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami" (seria "Mistrzowie Ilustracji")


Tata jedenastoletniej Ani i sześcioletniej Kici wyjeżdża służbowo do Australii. Dziewczynki muszą zamieszkać u ciotecznej babci, w Londynie. Czy znajdą z nią wspólny język? Jak zniosą tęsknotę za tatą? Co je czeka w obcym miejscu?

Wzruszająca i pełna ciepła opowieść o zaufaniu, odpowiedzialności i przyjaźni.


Clare Compton - pseudonim Hildy Hewett, urodzonej ponad 100 lat temu brytyjskiej autorki powieści dla dzieci i dorosłych.

Ilustracje: Maria Orłowska-Gabryś (1925-1988) - ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Była znakomita graficzką i ilustratorką. Jej rysunki są realistyczne, a jednocześnie pełne baśniowości i sentymentalizmu. Zilustrowała ponad 100 książek.



Philippe Nessmann - „Układ słoneczny, wszechświat, grawitacja, planeta" (seria „Co to jest?")


Na niebie nad naszymi głowami krążą tysiące gwiazd, planet i komet. Gigantyczne teleskopy astronomów umożliwiają nam dziś przeniknięcie wielu tajemnic wszechświata. Jak narodziła się Ziemia? Czy Marsa można zobaczyć gołym okiem? Czy Słońce kiedyś zgaśnie? Czy w przestrzeni kosmicznej istnieje życie?


Seria „Co to jest?" wprowadza dzieci w świat nauki poprzez zabawę i proste doświadczenia, dzięki którym mogą łatwiej zrozumieć zjawiska zachodzące w świecie i zaobserwować ich zastosowanie w życiu codziennym. „Co to jest?" obudzi w dziecku ciekawość świata i uczyni z niego prawdziwego odkrywcę.



Renata Piątkowska - „Oko w oko ze zwierzakiem"


Opowiadania o niezwykłych zwierzętach. O gwarku, który zamiast dziadka oświadczył się babci. O małpce, która pilnowała stada kóz. O psach, które podróżowały moskiewskim metrem. O gołębiu pełniącym służbę wojskową. O delfinach, które uratowały człowieka przed rekinem. O słoniach, które przeżywały żałobę po śmierci swego opiekuna. O małym koniku, który był przewodnikiem niewidomego. O śwince wietnamskiej, która potrafiła udawać groźnego dzika. O wydrze na królewskim dworze.

Te historie cię zadziwią!



Maja Popielarska - „Mania mała ogrodniczka"


Ta książka to fascynująca wycieczka po ogrodzie - pełnym roślin, zwierząt i tajemniczych zakamarków.

Autorka w inspirujący sposób zachęca do poznawania natury oraz uprawiania roślin, choćby we własnym ogródku, na balkonie, w doniczce na parapecie.


Dlaczego tulipany sadzi się jesienią?

Co na obiad je zaskroniec?

Ile lat żyje ropucha?

Skąd pochodzi rabarbar?

Kiedy dojrzewają morele i co można z nich zrobić?

Jak to się dzieje, że mały, różowy kwiatek zmienia się w soczyste jabłko?


Mała Mania i jej braciszek szukają odpowiedzi na te i inne pytania. Pokazują, jak ciekawym zajęciem jest pielęgnowanie roślin i obserwowanie codziennych zmian świata natury. Przygody, które przeżywają mali ogrodnicy, mogą się stać udziałem każdego dziecka. Wystarczy wyjść z domu.
















Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki