Wygląda dobrze
To pole jest wymagane


                                                                            NOWOŚCI - maj 2015 r.


Dział dla Dorosłych



Książki



Isabel Allende - „Ripper : gra o życie"


Amanda, jej ukochany dziadek i czwórka przyjaciół z różnych stron świata grają w sieci w Rippera, grę fabularną, w której poszukują seryjnego mordercy. W pewnym momencie Amanda, córka szefa Wydziału Zabójstw, znudzona Ripperem opartym na fikcyjnej fabule, zaczyna analizować z przyjaciółmi morderstwa popełnione ostatnio w San Francisco. Stopniowo niewinna gra przekształca się w prawdziwe, wielowątkowe śledztwo, równoległe do dochodzenia prowadzonego przez policję. Kiedy w tajemniczych okolicznościach znika matka Amandy, intelektualna zagadka nabiera zupełnie innego charakteru. Szóstka graczy i ich przyjaciele rozpoczynają dramatyczny wyścig z czasem, by wyprzedzić zabójcę.


Isabel Allende (ur. 1942 r. w Peru), bratanica prezydenta Salvadora Allende, pisarka i dziennikarka. 

W latach 1945-1975 mieszkała w Chile, potem w Wenezueli, a od 1988 roku w Kalifornii.

W 1982 roku wydała swoją pierwszą powieść „Dom duchów", która wkrótce stała się jedną z kultowych pozycji literatury latynoamerykańskiej. Autorka należy do grona najpopularniejszych współczesnych pisarzy hiszpańskojęzycznych. Jest laureatką najbardziej prestiżowych nagród literackich oraz założycielką fundacji wspierającej programy poświęcone ochronie praw kobiet i dzieci.



Hanna Cygler - „Czas zamknięty"


Opowieść o burzliwych losach gdańszczan w przededniu wojennej zawieruchy.

Kwiecień 1939 roku - napięta sytuacja w Wolnym Mieście Gdańsku zmusza Helen Hallmann do wyjazdu z całą rodziną do Anglii.  Włodek, jej pasierb, choć marzy o przygodach i podróżach, nie chce porzucać domu i swej pierwszej miłości. 

Powieść o poszukiwaniu i utracie, o burzliwych losach ludzkich i wyborach dokonywanych w wojennej codzienności.


Czas zamknięty" stanowi początek sagi, której kontynuację będzie można poznać w następnej powieści „Pokonani".



Joanna Jurgała-Jureczka - „Kobiety Kossaków"


Piękne, ambitne, nieodgadnione. Kobiety Kossaków żyły w cieniu artystów malarzy, chociaż to one były majętne i dobrze urodzone i to za ich posag Kossakowie kupowali swoje siedziby. Dostojne matrony i matki, które same siebie nazywały kurami domowymi; buntowniczki, malarki i literatki, chcące za wszelką cenę wyjść z cienia by pokazać swój własny talent.

Głównymi bohaterkami opowieści są kobiety związane z Kossakami:

  • Aniela z Kurnatowskich Gałczyńska - teściowaa Juliusza

  • Zofia z Gałczyńskich Kossakowa - żona Juliusza i seniorka rodu

  • Zofia z Kossaków Romańska i Jadwiga z Kossaków Unrużyna - córki Zofii i Juliusza

  • Maria z Kisielnickich Kossakowa - żona Wojciecha, synowa Juliusza

  • Anna z Kisielnickich Kossakowa - żona Tadeusza, synowa Juliusza

  • oraz najmłodsze pokolenie: Jadwiga Witkiewiczowa, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Magdalena Samozwaniec i Zofia Kossak - wnuczki Juliusza



  • Lynn H. Nicholas - „Grabież Europy: Losy dzieł sztuki w Trzeciej Rzeszy i podczas II wojny światowej"


    Książka szczegółowo przedstawia losy najsłynniejszych dzieł sztuki zrabowanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej, a także ich poszukiwanie na terenie Niemiec przez pięćdziesiąt lat po zakończeniu wojny. Autorka z doskonałą znajomością rzeczy opisuje organizację metodycznej grabieży we Francji, Polsce, Związku Radzieckim i Holandii, kulisy wojennego „rynku sztuki" i obrotu dziełami w skorumpowanej Trzeciej Rzeszy, ale również grabieże i destrukcyjne instynkty po każdej ze stron uwikłanych w wojnę. Żywy język, bogactwo szczegółów i niezwykle interesujące opowieści o losach poszczególnych arcydzieł, takich jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci, ołtarz Wita Stwosza czy Autoportret Dürera, sprawiają, że od książki wręcz trudno się oderwać. Znakomite połączenie sensacji historycznej z bogato udokumentowaną pracą zawodowego muzealnika.




    Audiobooki



    Jane Austen - „Emma" czyta Anna Dereszowska


    „Emma" - komedia, w której mnożą się pomyłki i intrygi, odróżnia się od pozostałych książek Jane Austen właśnie owym humorystycznym rysem i konstrukcją postaci głównej bohaterki. Wścibska, przemądrzała i humorzasta Emma to bohaterka, nad polubieniem której czytelnik musi się trochę natrudzić. Po raz pierwszy Austen nie każe swojej bohaterce troszczyć się o własne zamążpójście. Emma Woodhouse, osóbka przystojna, inteligentna i bogata, posiadająca wygodnie urządzony dom i obdarzona szczęśliwym usposobieniem przeżyła blisko dwadzieścia jeden lat na świecie bez większych powodów do zmartwień i niezadowolenia. Była młodszą z dwóch córek najczulszego ojca, kiedy zaś starsza siostra wyszła za mąż, Emma bardzo wcześnie została panią domu. Matka umarła zbyt dawno, by sierota zachowała coś więcej niż mgliste wspomnienie jej pieszczot. Emma przekonana, że nigdy nie wyjdzie za mąż, nabiera wiary, że ma umiejętności kojarzenia par i postanawia zrobić z nich użytek, szukając męża dla swojej nowej przyjaciółki.



    Martί Gironell - „Archeolog" czyta Jacek Rozenek


    Rewelacyjna powieść przygodowa, której bohaterem jest twórca tzw. Biblii z Montserrat. Jego wyprawa do Mezopotamii i Akaby zamienia się w odyseję pełną przygód i niebezpieczeństw. Karawana, z którą podróżuje, będzie zmuszona stawić czoło burzom piaskowym, biblijnym plagom, bandytom, okrutnym szejkom, złodziejom i wszystkim chcącym uniemożliwić spełnienie misji. Pasjonująca rozgrywka mnicha z Montserrat z sektą Strażników i Biczem Pustyni. Poszukiwania śladów Biblii kluczem do jeszcze większej zagadki.



    Peter Robinson - „Ukryte w mroku" czyta Dariusz Wnuk


    Morderstwo w szeregach policji i afera korupcyjna w tle. Kolejne pasjonujące śledztwo inspektora Banksa. Tym razem sprawa wymaga wyjątkowej ostrożności i dyskrecji. W morderstwo emerytowanego detektywa, Billa Quinna, mogą być zamieszani skorumpowani funkcjonariusze policji. Banks szybko orientuje się, że chcąc rozwikłać zagadkę śmierci Quinna, musi najpierw udać się do Estonii, by doprowadzić do końca sprawę zaginięcia młodej Angielki, nad którą pracował zamordowany policjant.




    Dział dla Dzieci



    Książki




    "12 ważnych opowieści : polscy autorzy o wartościach"


    Niebanalna, napisana bez nadęcia i patosu, niezwykle ciepła książka dla dzieci o ważnych sprawach. Dzięki zabawnym opowieściom trudne tematy stają się proste i zrozumiałe.

    Ważne słowa: miłość, odpowiedzialność, uczciwość, szczęście, samodyscyplina, piękno, sprawiedliwość, przyjaźń, odwaga, dobroć, szacunek, mądrość.

    Doskonała pomoc dla rodziców i nauczycieli, którzy na co dzień spotykają się z mnóstwem pytań swoich podopiecznych.



    Grażyna Bąkiewicz - „Ale kino!"


    Konstancja wygrała konkurs na opowiadanie. Nie sądziła, że nagroda będzie tak fascynująca. Opowiadanie posłuży jako scenariusz do nowego odcinka o przygodach nieustraszonej wojowniczki Xymeny. W dodatku film będzie kręcony w szkole Konstancji, a ona i jej koledzy dostaną role do zagrania. To się nazywa szczęście! A najważniejsze, że zobaczą prawdziwą Xymenę.



    Louise Booth - „Billy : kot, który ocalił moje dziecko"


    Prawdziwa historia przyjaźni autystycznego dziecka i niezwykłego kota. Piękna opowieść o więzi człowieka i zwierzęcia. Fraser od urodzenia miał skłonność do nagłych wybuchów złości, często wywołanych pozornie błahymi przyczynami. Codzienność rodziny Boothów była więc męcząca. Wtedy Fraser poznał Billy'ego: wyjątkowego szaro-białego kocura, który natychmiast pokochał nowego opiekuna. Ta przyjaźń odmieniła wszystkich Boothów. Żywiołowy, lecz cierpliwy Billy wniósł radość do domu, w którym nikt się od dawna nie śmiał. A co bardziej zaskakujące - wkrótce się okazało, że kot świadomie zachęca Frasera do pokonywania kolejnych przeszkód i podejmowania wyzwań. To dzięki Billy'emu doszło do wielkiego przełomu w rozwoju chłopca. Przełomu, który bliscy Frasera nazywają cudem.



    Éva Janikovszky - „Gdybym był dorosły"


    Dorośli ciągle czegoś dzieciom zabraniają, zwracają uwagę i każą się słuchać. A sami przecież mogą robić wszystko, na co mają ochotę! 

    Bycie dorosłym jest wspaniałe!

    Przezabawna i mądra książka, która w przewrotny sposób tłumaczy, czego pragną dzieci i dlaczego dorośli są tacy dziwni.







    Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
    i Dziedzictwa Narodowego


    Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki