Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
                                                                             POLECANE NOWOŚCI - październik  2014


Dział dla Dorosłych


Książki



Gordon Corera - „MI6 : tajna historia wywiadu Jej Królewskiej Mości"


Ta historia zaczyna się wśród krętych brukowanych uliczek powojennego Wiednia, gdy służba pretorianów Jej Królewskiej Mości z MI6 nie różniła się od akcji agenta 007. Bo choć nie dostawali oficjalnej licencji na zabijanie - mogli zabijać, kraść, łamać prawo i obalać rządy.

To opowieść o odwadze i prawości, ale też o miłości i zdradzie ludzi mających wielki wpływ na losy świata. I o dojrzewaniu MI6, które z na wpół amatorskiego klubu snobów i ryzykantów przekształciło się w profesjonalną służbę godną swej legendy.


Gordon Corera, dziennikarz BBC, jest autorem książek i audycji radiowych poświęconych tajnym służbom i operacjom wywiadowczym. Rzecz o MI6 oparł na setkach dokumentów i rozmów ze świadkami zdarzeń, które opisuje.



Liliana Fabisińska - „Z jednej gliny"


Lena, Gośka, Marta... i Nora, która organizuje zajęcia z ceramiki, choć właściwie za bardzo się na tym nie zna. Ma tylko w pełni wyposażony warsztat, w którym pracował jej zaginiony w tajemniczych okolicznościach mąż. A przecież musi jakoś zarobić na utrzymanie pięciorga dzieci po tym, jak została zupełnie sama...

Pierwsze spotkanie czterech kobiet nie należy do najbardziej udanych. Czy może być początkiem czegoś naprawdę wartościowego i trwałego?

„Z jednej gliny" to powieść o przyjaźni zrodzonej w trudnych okolicznościach, ale przez to zdolnej przezwyciężyć wszelkie przeszkody.



Barbara Kosmowska - "Samotni.pl"


Joanna ma burzę rudych loków, zielone bojówki, imponującą kolekcję rockowych płyt i poważny wyraz twarzy. Ma też głęboko ukryte pudełko listów do mamy, których nigdy nie wyśle.

Znak rozpoznawczy Wiktora to znoszony angielski sweter, jedyna pamiątka po matce, która w poszukiwaniu szczęścia wyjechała za granicę. Chłopak został sam z babcią, musi się nią opiekować.

Co wyniknie z przypadkowego spotkania tych dwojga?

Barbara Kosmowska po raz kolejny udowadnia , że o rzeczach smutnych można i należy pisać z wielką pogodą ducha i niesłabnącym optymizmem. I że samotność to choroba, którą da się wyleczyć! 



Piotr Pogorzelski - „Barszcz ukraiński"


Ukraina to często temat numer jeden polskich programów informacyjnych. Z naszym wschodnim sąsiadem łączą nas wieki wspólnej, trudnej historii, interesy gospodarcze, cele polityczne. Lwów, Kołomyja, Stanisławów - wielu Polaków traktuje te miejsca z sentymentem, podróżuje po Ukrainie śladami polskości, poszukuje rodzinnych korzeni. Lubimy myśleć o Ukrainie jak o „prawie Polsce". Tymczasem jest to odrębny kraj, z własną tożsamością, kulturą i specyfiką. Z bogatą historią, językiem, oryginalnym stylem i odmiennym od naszego podejściem do najważniejszych spraw. O tym wszystkim, także o relacjach z Polską i Polakami, w Barszczu ukraińskim opowiada Piotr Pogorzelski, korespondent Polskiego Radia w Kijowie. Wydanie drugie rozszerzone zawiera dodatkowy rozdział: Rewolucja godności.




Maria Wiernikowska - „Widziałam : opowieści wojenne"


Wyjątkowe reportaże o wojnie. I o życiu w jej cieniu.

Maria Wiernikowska relacjonowała najgroźniejsze konflikty, m. in. z rozpadającego się z hukiem Związku Radzieckiego, Jugosławii, Iraku i Afganistanu. Nie lubi jednak, gdy mówi się o niej „korespondentka wojenna" - jej opowieści są bowiem nie tyle o wojnie, co o życiu toczącym się w jej cieniu.


Maria Wiernikowska karierę rozpoczęła w roku 1982 w Radio France Internationale, współpracując jednocześnie z BBC. Po 1989 roku wróciła do Polski, gdzie nawiązała współpracę z Polski Radiem, a następnie z Radiem Zet i „Gazetą Wyborczą". Przez wiele lat była korespondentem Telewizji Polskiej. Laureatka wielu nagród, m. in. Kryształowego Zwierciadła, Wiktora oraz nagrody im. Dariusza Fikusa.



Małgorzata Thiele - „Trzy panie w samochodzie czyli Sekta olimpijska"


Marta czuje się zagubiona po rozwodzie. Gdy jednak za sprawą przypadku odnawia przyjaźń z koleżankami z liceum, jej szary świat, dotąd ograniczony do wnętrza osiedlowej biblioteki, zupełnie staje na głowie. Trzy przedsiębiorcze (i nieco postrzelone) przyjaciółki zaczynają organizować wyprawy samochodowe, a Marta odkrywa ze zdziwieniem, że życie wcale nie kończy się po czterdziestce. Trzy panie w samochodzie to powieść, która pokazuje, że zawsze warto sprawdzić, co kryje się za zakrętem.

Książka wyróżniona w konkursie literackim Wydawnictwa Nasza Księgarnia!



Stefan Zweig - „Dziewczyna z poczty"


Ostatnia niedokończona powieść Zweiga, po raz pierwszy opublikowana czterdzieści lat po jego samobójczej śmierci. Lato 1926. Austria pogrążona w powojennym kryzysie. Christine pracuje na wiejskiej poczcie, opiekuje się chorą matką, ledwie wiąże koniec z końcem. Choć jest jeszcze młoda, ma wrażenie, że jej życie już się skończyło. Pewnego dnia dostaje od bogatej ciotki zaproszenie na wakacje w szwajcarskim kurorcie. Zaskakująco szybko odnajduje się w niedostępnym dotąd świecie. Tylko czy będzie umiała stamtąd wrócić?

Dziewczyna z poczty to znakomity portret psychiki zdominowanej przez niepokój, niepewność i melancholię.




Dział dla dzieci



Książki



Wanda Chotomska - „ Miotła i ptak" (z serii Perełki Mili)


Bajka opowiada o niezwykłej przyjaźni Miotły i Ptaka. Jest pełna humoru, radości i optymizmu.

Czy może być inaczej, skoro autorką jest Wanda Chotomska?

A może nad Twoim podwórkiem też przelecą Baby Jagi i zaśpiewają zieloną piosenkę?


Seria „Perełki Mili" została wyróżniona w Przeglądzie Nowości Wydawniczych „Wiosna 2011".



Agnieszka Frączek - „ Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą"


„Rany Julek!" to napisana ze swadą historia dzieciństwa Juliana Tuwima. Znajdziecie tu wiele historii z jego życia poprzeplatanych wierszami i żartami. A wszystkie tak barwne i wybuchowe, jak mikstury chemiczne małego Juliana. To opowieść o Julku - niezłym ziółku. O budowaniu bardzo skomplikowanych, do niczego niesłużących maszyn i urządzeń, o hodowli zaskrońców w pudełku, zaklinaniu kamieni …


Agnieszka Frączek - doktor habilitowana językoznawstwa, germanistka i leksykograf. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jest redaktorem naukowym „Wielkiego słownika niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego PWN. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie.



Ulf Stark - „Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy'ego"


Kiedy do klasy dołącza nowy kolega, życie Ulfa nabiera tempa. Percy od razu zwraca na siebie uwagę. Ma niewyparzony język, potrafi się bić, jest mistrzem w chodzeniu po równoważni i co najdziwniejsze, chce się przyjaźnić z Ulfem! Ulf z zazdrością podziwia wyczyny Percy'ego. W końcu Percy zdradza mu swoją tajemnicę - jego siła tkwi w starych znoszonych tenisówkach, które ma na nogach.


Pierwsza część trylogii opartej na wspomnieniach Ulfa Starka z dzieciństwa spędzonego w dzielnicy Stureby na przedmieściach Sztokholmu. Autor doskonale przeplata humor z powagą, wywołując u czytelnika zarówno uśmiech, jak i wzruszenie.



Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki