Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

                 NOWOŚCI - czerwiec 2014 r.



Dział dla Dorosłych


Książki



Aleksandra Domańska - „Ulica Pogodna"


Powieść o współczesnej Śpiącej Królewnie, która chce się zbudzić do życia.

Marta tkwi w pułapce dobrych wyborów. Ledwo skończyła trzydzieści lat, a już ma wszystko, na czym jej zależało: wyższe wykształcenie, wyjątkowego partnera i stałą pracę z przyzwoitą pensją. Pewnego dnia przypadkiem trafia na ulicę Pogodną, której próżno szukać na planie miasta. Mieszkają tam skromni, niezwykle oryginalni ludzie.

Czy czegoś się od nich nauczy ?



Paweł Huelle - „Śpiewaj ogrody"


Piękna kobieta, Gdańsk w cieniu wojny i zaginiona opera Wagnera. Magiczna, misternie skonstruowana powieść o wielokulturowym świecie, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. O muzyce w cieniu Hitlera, domu w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny. I o niezwykłej przyjaźni małego chłopca z piękną Gretą.


Paweł Huelle jest zakochanym w Gdańsku i Hrabalu pisarzem, scenarzystą i dramaturgiem. Autorem m.in.

słynnego Weisera Dawidka, Mercedesa-Benza czy Opowieści chłodnego morza. Świat, który już dawno przeminął, w jego utworach nabiera niezwykłego blasku. Tętni życiem, uwodzi i hipnotyzuje.



Alice Munro - "Jawne tajemnice"


Osiem wyjątkowych historii kobiet samotnych, zakochanych, samodzielnych lub bezradnych. Każda z tych opowieści przepełniona jest intensywnymi uczuciami i emocjami, a Munro wydobywa je wszystkie z charakterystyczną dla siebie swobodą i melancholią. Kobieta żyjąca pośród górskich plemion, księżna snująca bajkową narrację w zrujnowanej kamienicy czy młoda wdowa, która z własnej woli udaje się do więzienia. Historia rozpięta między listami, opowiadanie w opowiadaniu i narracja zbudowana wokół lokalnej piosenki - to jedynie niektóre z literackich zabiegów. A wszystko po to, by pokazać głęboko skrywane kobiece sekrety, które już dawno przestały być tajemnicami.


Alice Munro (ur.1931 r.) - wybitna pisarka kanadyjska, laureatka Nagrody Nobla w 2013 r. Wyróżniona w 2009 roku prestiżową Man Booker International Prize za całokształt twórczości.



Zofia Tołstoj - "Pamiętniki"


Zofia Andriejewna nie była idealną partnerką dla geniusza - miała niezależne zdanie, chciała mieć własne życie, nie rozumiała duchowych rozterek Tołstoja, była zazdrosna o jego przeszłość i uwagę poświęcaną innym. Potrafiła zatruwać mężowi życie histerią i wiecznymi pretensjami, ale trwała przy nim niezłomnie i do końca życia wielokrotnie przepisywała jego utwory na maszynie.

Żyli obok siebie prawie pięćdziesiąt lat, w samotności, niezrozumieniu, wzajemnych pretensjach. On - oskarżający Zofię o przyziemność i interesowność, ona - rozgoryczona jego oderwaniem od życia, zaniedbywaniem rodziny i żądzą sławy.

Tymczasem, jak napisałą w pamiętnikach, lubiła spokój w duszy, dzieci - miała ich trzynaścioro, zabawę, święta, blask, piękno, las, prostotę. Nie lubiła jesieni, gospodarstwa - chwilami miała pod swoją pieczą prawie 40 osób zamieszkujących Jasną Polanę, nie licząc służby - sekretów, nieszczerości, zamroczonych winem i nieuczciwych ludzi.



"Wszystko zależy od przyimka : Bralczyk, Miodek, Markowski w rozmowie z Jerzym Sosnowskim"


Jak mówić po ludzku i po polsku w epoce internetu, sms-sów, głupich reklam i bełkotliwych mediów - opowiada profesorskie trio: Jerzy Bralczyk, Jan Miodek i  Andrzej Markowski.

* Czy muzycy z The Beatles to bitelsi, czy bitlesi?

* Dlaczego "wykonuję", a nie "wykonywuję"? 

* Do czego zobowiązuje nas etykieta, a do czego netykieta? 

* Co zrobić, kiedy minister jest ministrą? 

* Dlaczego my Polacy, "imprezujemy", ale nie "sportujemy"? 

* Czy polski przetrwa angielską inwazję? ...

... oraz wszystko, co chcielibyście wiedzieć o współczesnym języku polskim, a nie macie kogo zapytać.




Dział dla Dzieci



Książki



Jean-Philippe Arrou-Vignod - "Jaśki. Repeta"


Brakowało wam już gromady Jaśków?

Wracają trochę wyrośnięci, ale za to z nowymi pomysłami, od których rodzicom włos się na głowach jeży. Jan-A jedzie na kurs językowy za granicę, Jan-B wstępuje do skautów, a młodsi bracia bez przerwy plączą się pod nogami. Dom Jaśków tętni życiem, ale tata jak zwykle ciągle grozi, że wyśle wszystkich do szkoły wojskowej. Wpadnijcie z wizytą!



Beata Majchrzak - "Opowieść o Błękitnym Psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci"


Poruszające historie o dzieciach takich jak ty... i niezwykłym Błękitnym Psie.


"Mój drogi czytelniku, ja wiem, że Błękitny Pies istnieje, ponieważ czasami przychodzi także do mnie. Jestem lekarzem, ale nie od chorego ciałka, lecz od chorej duszy. Pracuję jako psycholog. Moja praca bywa bardzo trudna. Powinnam wiedzieć, jak pomóc innym w ich problemach, ale nie zawsze tak się dzieje. Czasami brakuje mi mądrych słów. Czasami jest mi ciężko i smutno. I wtedy przychodzi do mnie Błękitny Pies, wielki, miękki i włochaty, pachnący gumą balonową, i opowiada mi moje historie."

                                                                                             Beata Majchrzak


Książka nagrodzona w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady Szwecji i patronatem Polskiej Sekcji IBBY.



Katarzyna Majgier - "Nowi sąsiedzi"


Pierwszy tom prześmiesznej serii pt.: "Ula i Urwisy", od której nie będziecie mogli się oderwać!

Poznajcie Ulę, dzięki której zapomnicie, co to nuda! Dziewczynka ma głowę pełną fantastycznych pomysłów (chociaż jej rodzice mają trochę inne zdanie na ten temat). Lubi zwierzęta (zwłaszcza małe), książki (te do czytania, te do oglądania i te do kolorowania), jedzenie, które chrupie w zębach, czekoladę, nawet jeśli nie chrupie, no i oczywiście lubi się bawić. A w wymyślaniu zabaw nie ma sobie równych. Nawet Urwisy z sąsiedztwa będą pod wrażeniem!



Katarzyna Majgier - "Dzieciństwo jest super!"


Ula nie może się doczekać zerówki, bo wreszcie będzie mogła wychodzić za ogrodzenie otaczające jej podwórko. Niecierpliwie odlicza dni, jakie pozostały do końca wakacji. Tylko czy na pewno w szkole jest bezpiecznie? A co jeśli straszaki z wielkimi stopami rozdepczą najmłodszych uczniów? Albo dyrektor, który jest najstraszniejszym z nauczycieli, wezwie ich do swojego gabinetu? Może jednak lepiej w ogóle nie iść do zerówki? Ula i Urwisy mają naprawdę twardy orzech do zgryzienia!



Pernilla Stalfelt - "Mała książka o życiu"


"Nie istnieje dokładna definicja tego, czym jest życie. Życie to po prostu wielka niewiadoma. Poprzez życie możemy rozumieć zbiór cech, 

które odróżniają żywych od zmarłych.


Życie to wszystko co robić się da,

patrzeć na gwiazdy, wyprowadzać psa.

....

I radości, i smutki mogą się w nim dziać,

jednak to co daje i tak warto brać".                     

                                                                                     Pernilla Stalfelt



"Tuwimowo"


Uwaga, uwaga!

Tu stacja Tuwimowo! Na torze MIGA przy peronie POEZJA stoi pociąg do stacji DZIECIŃSTWO RADOSNE. Pociąg odjeżdża w dowolnej chwili, a zatrzymuje się tam gdzie sobie życzą podróżni. Pociąg prowadzi wyłącznie wagony pierwszej klasy z widokami na przeszłość, przyszłość oraz na obłoki. Proszę wsiadać, drzwi zamykać, oczy i uszy otwierać szeroko.

Odjazd!











Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki