Katalog on-line

XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek


          Tydzień Bibliotek, obchodzony corocznie od 8 do 15 maja, to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa i bibliotek. Została zainicjowana w 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tegoroczne hasło - „Wybieram bibliotekę" - dała możliwość zaprezentowania tych cech, które sprawiają, że biblioteka ze swoją ofertą jest w nauce, kulturze i edukacji nie tylko instytucją nieodzowną, ale także atrakcyjną.

Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie, po raz kolejny, przyłączyła się do tego przedsięwzięcia.


 Obchody XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy 8 maja otwarciem wystawy kolaży Urszuli Kwiatkowskiej - Sznerch „HOLONY II". Artystka bierze udział w różnorodnych inicjatywach o charakterze plastycznym, m.in. aktywnie uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez Otwartą Pracownię przy Galerii Sztuki w Legnicy. W ramach wystaw zbiorowych miała możliwość przedstawienia swoich prac plastycznych mieszkańcom Legnicy.

„HOLONY II" to jej druga indywidualna wystawa - w 2010 r. zadebiutowała w Legnickiej Bibliotece Publicznej wystawą „HOLONY". Na wernisażu, licznie przybyli goście, mogli podziwiać 23 kolaże w pięciu cyklach: Czarne anioły, Koniec świata, Płonący raj, Kim jest kobieta?, Bibliotekarki.

Specjalnym gościem była Janina Stasiak, historyk sztuki, która opowiedziała o historii i technice kolażu oraz dokonała analizy zaprezentowanych prac. W drugiej części spotkania wszyscy mogli skorzystać z porad legnickiej artystki i stworzyć własny kolaż na małych warsztatach artystycznych. Zaproszenie do twórczej zabawy przyjęli i młodsi, i starsi uczestnicy wernisażu. Kolaże wykonywane były indywidualnie i zbiorowo, ciekawych pomysłów było bardzo dużo.Wystawę „HOLONY II" można obejrzeć w Galerii Młodych do 15 czerwca.

zobacz zdjęcia


Kolejną propozycją biblioteki, skierowaną zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, był cykl spotkań zatytułowany „Na tropach smoków" - wszystkie spotkania odbyły się13 maja.

Najpierw, z samego rana, w Bibliotecznej Akademii Malucha pojawił się legendarny smok, tytułowy bohater książki Urszuli Kozłowskiej „Smok wawelski". Pojawiły się również kolorowe pacynki, które zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy. Po przeczytaniu opowieści o wawelskim smoku, dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania dotyczące bohaterów oraz wydarzeń przedstawionych w książce. Plastycznym zadaniem najmłodszych uczestników BAM i ich rodziców było złożenie smoka z rozsypanych figur geometrycznych. Dużo emocji i radości sprawiły maluchom także zabawy „Smocze minki" i „Smok goni swój ogon".

zobacz zdjęcia


Potem z chojnowianami spotkał się dr Marek Sikorski, historyk sztuki i autor m.in. książek popularnonaukowych o smokach. Podczas prelekcji z ilustracjami „Na tropach smoka wawelskiego. Rozwiązanie zagadki historycznej", przeprowadzonej dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 i Szkoły Podstawowej Nr 4, opowiedział o losach smoka wawelskiego. Miłym akcentem było przygotowanie przez uczestników spotkania rysunków smoka. Natomiast na wykładzie dla dorosłych „Smoki i smokobójstwo. Mit walki ze złem" dr Sikorski omówił mit walki ze złem ucieleśnionym w wizerunku smoka. Po spotkaniach nasz gość przekazał bibliotece specjalny Dyplom Pogromcy Smoka.

A oto kilka informacji dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w prelekcji i wykładzie - może zachęcą one do sięgnięcia po książki Marka Sikorskiego.

Wyobrażenie o smokach przedstawione w literaturze i sztuce ma swoją historię. Dawniej używano słowa: potwór, olophag, całożerca. Na przykład Wincenty Kadłubek w Kronice polskiej zapisał „Był bowiem w załomach pewnej skały okrutnie srogi potwór, którego niektórzy zwać zwykli całożercą." Legendę o smoku rozpowszechnił Józef Ignacy Kraszewski w utworze „O Kraku, smoku wawelskim i królewnie Wandzie" oraz w „Starej baśni". Smokobójstwo uznawane było za czyn chwalebny, rycerski. Liczne przykłady pojawienia się smoka w ikonografii, literaturze znajdziemy w książkach Marka Sikorskiego „Smok wawelski: w kręgu mitu i historii" oraz „Smoki i smokobójstwo", które można wypożyczyć w bibliotece.

zobacz zdjęcia


Obchody Tygodnia Bibliotek zakończyliśmy 15 maja spotkaniem „Grenlandia - zielona (czy biała) wyspa?". Naszym gościem był dr hab. prof. Henryk Marszałek, dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Z wielkim entuzjazmem opowiadał o wyprawie naukowej na Grenlandię, która odbyła się w 2012 roku. Kilkutygodniowa ekspedycja wrocławskich naukowców pod kierunkiem profesora Henryka Marszałka miała na celu badanie wód termalnych w zachodniej części Grenlandii, w rejonie wyspy i Zatoki Disko. W skład wyprawy wchodzili także dr Lech Poprawski, mgr Michał Rysiukiewicz - doktorant oraz Michał Adamski - student ostatniego roku geologii. Wyprawa organizowana była przy współudziale Wrocławskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Profesjonalnie przygotowana prezentacja przeniosła nas na największą wyspę świata - Grenlandię. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem słuchali ciekawej opowieści o wyprawie, badaniach i codziennym życiu mieszkańców wyspy. Spotkanie prowadził dr Wojciech Drzewicki, chojnowski podróżnik, który wielokrotnie gościł w naszej bibliotece.

zobacz zdjęcia


  Wystawa Rafała Wyciszkiewicza "FOLKOWE DZIEWCZYNY ŚWIATA": czerwiec - lipiec 2019, wernisaż: 13 czerwca 2019, godz. 18.00, wstęp wolny *** Wakacje z Biblioteką : 2019-07-01 do 2019-07-05, godz.11.00 - 13.00 *** Biblioteczna Akademia Malucha: Lato, lato, co ty na to: 26 czerwca, godz.11.00Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki