Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

 

(szerokość: 95 / wysokość: 47)Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń.

Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 

 

Projekt na dobry początek

 

     Informacje o naszych działaniach w ramach projektu „MŁODZI TWORZĄ  SZTUKĘ", nad którym pracowaliśmy od stycznia do czerwca 2011 r., staraliśmy się na bieżąco  zamieszczać również na naszej stronie internetowej. Obecnie zakończyliśmy realizację projektu i chcielibyśmy przekazać kilka uwag podsumowujących całe przedsięwzięcie. Jest to dla nas ważne m.in. dlatego, że tym projektem chcemy rozpocząć coroczny program edukacyjno-kulturalny „Młodzi Tworzą Sztukę" wspierający rozwijanie zdolności  plastycznych dzieci i młodzieży z chojnowskich szkół.                         .

     Projekt  „MŁODZI  TWORZĄ  SZTUKĘ" zgłosiliśmy w 2010 r. do Konkursu Grantowego „Aktywna Biblioteka" prowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Znaleźliśmy się wśród laureatów konkursu i przyznano nam dofinansowanie, z którego niemal w całości udało nam się sfinansować to zadanie. Główne cele, które zamierzaliśmy osiągnąć podczas realizacji projektu to: twórcza aktywizacja, rozwijanie warsztatu plastycznego oraz pogłębianie wiedzy z zakresu historii i teorii sztuki wśród chojnowskiej młodzieży. W dużym stopniu dzięki ścisłej współpracy z naszymi partnerami - Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Powiatowym Zespołem Szkół oraz Urzędem Miejskim w Chojnowie - udało nam się przeprowadzić  wszystkie zaplanowane działania.                                                                                     

 

(szerokość: 190 / wysokość: 142)Rozpoczęliśmy od  konkursu  na logo corocznego programu  „Młodzi Tworzą Sztukę", w którym mogli uczestniczyć mieszkańcy naszego miasta. I chociaż konkurs szeroko rozpropagowaliśmy, niewielu spośród dorosłych zdecydowało się wziąć w nim udział, ale pomogły nam szkoły, które zaktywizowały swoich uczniów. Ogółem na konkurs wpłynęło 49 projektów, a zwycięzcą został Aleksander Mazurek z Powiatowego Zespołu Szkół. Bardzo podoba nam się wybrane logo i cieszymy się także z tego, że złożono wiele ciekawych projektów.  Wszystkie prace zaprezentowaliśmy w kwietniu na pokonkursowej wystawie.

    

 

Najszerszym działaniem w ramach projektu były warsztaty plastyczne „CZŁOWIEK"  prowadzone w marcu i kwietniu przez Jadwigę Jędrzejczyk, malarkę i  instruktora plastyki. (szerokość: 190 / wysokość: 142)Podczas ośmiu zajęć, w których uczestniczyli uczniowie z chojnowskich szkół ponadpodstawowych, zrealizowaliśmy następujące tematy: „Wprowadzenie - kolorystyka i inne środki ekspresji", „Postać w ruchu"(ołówek - szkic), „Postać koleżanki/ kolegi" - portret (akwarela), „Postać stojąca" (tusz, patyk), „Postać siedząca" (akwarela), „Postać w ruchu" (ołówek- studium), „Autoportret" (akwarela).

Na wszystkich zajęciach, po wprowadzeniu teoretycznym, młodzież wykonywała prace plastyczne. Powstało wiele interesujących rysunków, ponad 70  z nich wybraliśmy na wystawę finałową projektu. „Dużo się nauczyliśmy" - tak ocenili warsztaty młodzi twórcy.                                                                                  

     W maju uczestnicy warsztatów plastycznych pojechali na wycieczki do Muzeum Miedzi  i Galerii Sztuki w Legnicy oraz Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W Legnicy obejrzeli m.in. cztery wystawy zatytułowane: „Książęca Kolekcja: Skarby ze zbiorów Fundacji XX Czartoryskich w Krakowie" ,„Szkło secesyjne ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze", „Bracia Łopieńscy. Polska sztuka dekoracyjna XIX-XX w.", „Kostiumeria Małgorzaty Słoniowskiej". Natomiast we Wrocławiu uczestniczyli  w specjalnie przygotowanej dla naszego projektu lekcji muzealnej „Portret na przestrzeni wieków".

(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 138)Oprócz działań o charakterze plastycznym przeprowadziliśmy również warsztaty informatyczne. W kwietniu i maju gimnazjaliści w dwóch grupach pod kierunkiem informatyków Arkadiusza Rybczyńskiego i  Dariusza Wołoszyna przygotowywali stronę internetową projektu  oraz  prezentacje multimedialne dokumentujące  nasze przedsięwzięcia. Efekty tych zajęć są naprawdę imponujące, o czym można się przekonać zaglądając na stronę www.mts.chojnow.eu.

 

     (szerokość: 190 / wysokość: 142)8 czerwca  w Galerii Młodych odbył się wernisaż wystawy warsztatowych prac plastycznych „Młodzi Tworzą Sztukę: CZŁOWIEK", podczas którego zaprezentowaliśmy także plon pracy młodych informatyków.

 

     Czy osiągnęliśmy zamierzone cele? Bardzo staraliśmy się - konkurs, warsztaty, wycieczki, wystawy. Dużo pracy, ale też dużo satysfakcji i radości, że robimy coś potrzebnego i ważnego. Uczestnicy warsztatów plastycznych już pytają, co będziemy robić w przyszłym roku.To wszystko przekonuje, że niewątpliwie nasz projekt był dobrym pomysłem na rozpoczęcie cyklicznego programu „Młodzi Tworzą Sztukę".

    

     Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w realizację projektu „MŁODZI  TWORZĄ  SZTUKĘ" , a szczególnie naszym partnerom oraz prowadzącym warsztaty. Specjalne podziękowania - Panu Dariuszowi Wołoszynowi, który jako wolontariusz pomógł nam w przeprowadzeniu zajęć informatycznych.

 

                                                                                              

                                                                                                                Barbara Landzberg

                                                                                                   Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej

                                                                                                                      w Chojnowie

 


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki