Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Polecane nowości - marzec 2014


Dział dla Dzieci I Młodzieży:

 

Paweł Beręsewicz - „Ciumkowie w szkocką kratę"

Kontynuacja książek: „ Co tam u Ciumków?"  (nagroda „Guliwer w krainie Olbrzymów" 2005 r.), „Ciumkowe historie w tym jedna smutna" (Ogólnopolska Nagroda Literacka im. K. Makuszyńskiego 2008 r.), „Wielka Wyprawa Ciumków". Tym razem sympatyczna rodzina podróżuje po Szkocji.



Barbara Ciwoniuk - „Igor"

Nowy rok szkolny, nowy przyjaciel i wychowawczyni - niby wszystko powinno ulec  zmianie. Jednak Igor wciąż nękany jest przez bande Różyczki, musi toczyc boje z Aldona o swoja mamę, nie poddawac się dysleksji i nie myśleć o ojcu, który ich zostawił. Życie gimnazjalisty bywa trudne. Ale gdy ma się przy boku Selmę, Bzika i Aleksa - ze wszystkimi kłopotami można sobie poradzić.

Powieść została nominowana przez polską Sekcję IBBY do programu „Outstanding Books for Young with Disabilities 2007".



Małgorzata Węgrzecka - „Akademia detektywów"  (Seria z … dreszczykiem)

Żółty Smok  i Żółty Smok znowu wkraczają do akcji! To dwaj detektywi. Jeden jest żółty, ale nie jest smokiem, Drugi jest smokiem, ale nie jest żółty. Proste! Jednak sprawy, które rozwiązują, nie są już tak wcale proste. Zwłaszcza że o pomoc proszą ich miedzy innymi prawie całkiem niewidzialny rycerz, Czarodziej Powages i dyrektor wymyślatywny z Ministerstwa Duchów Czasu. Na szczęście detektywi mają bardzo zdolnych uczniów - Szperucha, Mamlasa i Mariolkę. No i nowego przyjaciela - królika Gustawa. Bardzo z niego romantyczny uszaty…



Dział dla Dorosłych:


Filip Springer - „Miedzianka. Historia znikania"

Kupferberg - Miedzianka, niewielkie miasteczko nieopodal Jeleniej Góry, którego nie ma. Filip Springer przez ponad dwa lata szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego miasteczko z siedmiowiekową tradycją zniknęłó z powierzchni ziemi. Czy stało się tak na skutek zniszczeń spowodowanych rabunkowym wydobyciem uranu przez Rosjan prowadzonym tutaj w latach 1948-1952? Czy też opowieści o szkodach górniczych zostały wymyślone przez władzę jako pretekst do wyburzenia miasta i ukrycia tajemnicy z przeszłości?



Filip Springer (1982) - reporter i fotoreporter, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2013 r. uhonorowany Medalem Młodej Sztuki.  Jego debiut literacki „Miedzianka. Historia znikania" znalazł się w finale Nagrody im. R.  Kapuścińskiego w 2011 r. oraz został nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2012.


Mariusz Urbanek - „Tuwim. Wylękniony bluźnierca"

Nazywano go księciem poetów, debiut porównywano do debiutu Adama Mickiewicza, a dzieło jego życia „Kwiaty polskie" zestawiano z „Panem Tadeuszem". Napisał wiele wierszy i piosenek, które przeszły do legendy:  „Miłość ci wszystko wybaczy" śpiewana przez Hankę Ordonównę, „Grande Valse Brillante" w wykonaniu Ewy Demarczyk, „Wspomnienie" z muzyka Czesława Niemena . Jego „Ptasie radio" i „Lokomotywa" do dziś nie mają sobie równych w polskiej literaturze dziecięcej. „Bal w Operze" wciąż na nowo i z tą samą precyzją opisuje rzeczywistość Polski. A muzycy  punkowi odkryli Tuwima anarchistę i alterglobalistę. Książka M. Urbanka przybliża meandry losu i kulisy twórczości Juliana Tuwima - poety, autora tekstów kabaretowych, tłumacza, bibliofila, kolekcjonera.


Z Mariuszem Urbankiem, autorem książki, publicystą i pisarzem, 27 marca o godz.16.00 w naszej bibliotece odbędzie się spotkanie, na które serdecznie zapraszamy.


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki