Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

(szerokość: 190 / wysokość: 283)Tadeusz Sznerch

 

   Ur. w 1941 r. w wielokulturowym miasteczku galicyjskim - Oleszycach  k/Lubaczowa. Od 1946 r. na Dolnym Śląsku, a od 1951 w Legnicy, gdzie kończy szkołę podstawową i średnią  ( Liceum Pedagogiczne ). Po studiach (filologia polska) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podejmuje pracę jako polonista w legnickich szkołach średnich (1965).

   Działa społecznie w TML i TPN-ie, a ostatnio w Stowarzyszeniu Przyjaciół Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Prowadzi dział recenzji książkowych w lokalnych tygodnikach : ,,Wiadomości Legnickie" i ,, Wiadomości" (po przeniesieniu do Wrocławia), jest aktywnym współorganizatorem Legnickich Dni Poezji, Ogólnopolskich Warsztatów Haiku          w Piotrowicach i Chojnowie, Lubińskich Spotkań Literackich z Literaturą Miłosną, inicjatorem, jurorem i konsultantem Młodzieżowych Spotkań Literackich Województwa Legnickiego w l.1978 - 1989. Jako prezes Dolnośląskiego Klubu Literackiego Nauczycieli we Wrocławiu w l. 1978 - 89 opracowywał krytycznie                i wydawał ,,Zeszyty Literackie" prezentujące dorobek twórczy tego środowiska .

   W latach 1974 - 78 szefuje kulturze w mieście i powiecie legnickim, a w trudnym okresie transformacji (1990 - 94) jako radny i przewodniczący Komisji zabiega           o godne miejsce oświaty, kultury, sportu i rekreacji w planach rozwojowych Legnicy. W swojej aktywności zawodowej najwyżej ceni pracę z młodzieżą i dla młodzieży. Prowadzi liczne eksperymenty pedagogiczne i wdraża innowacje (klasy autorskie), swoimi doświadczeniami dzieli się        ze środowiskiem nauczycielskim  jako doradca metodyczny  i kolega. W l.1990 -1994, będąc Dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego, wraz z gronem poszukujących nauczycieli, opracowuje i przystępuje do realizacji nowatorskiej koncepcji edukacyjno-wychowawczej szkoły oraz wprowadza ją do ogólnopolskiego Towarzystwa Szkół Twórczych.

   Równolegle do powyższych działań -Tadeusz Sznerch- uprawia krytykę literacką, publicystykę i twórczość oryginalną - głównie prozę refleksyjną i poezję.

   Swoje publikacje zamieszczał w prasie ogólnopolskiej i  regionalnej: m.in. w ,,Odrze", ,,Poezji", ,,Nowym Wyrazie", ,,Głosie Nauczycielskim", ,,Kulturze Dolnośląskiej", ,,Wersji", ,,Panoramie Legnickiej", ,,Konkretach" oraz w almanachach.

W roku 1990 ukazał się wybór szkiców krytycznoliterackich jego autorstwa zatytułowany ,,Buszując po tematach".

   Jego rozliczne formy aktywności zawodowej, społecznej i literackiej zostały uhonorowane m.in.:

Złotym Krzyżem Zasługi (1990), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1995), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000 r.).                                                                

                                                                         *

   Od młodości zajmuje się czynnie sportem: najpierw zawodniczo ( lekkoatletyka), a od ukończenia studiów do chwili obecnej regularnie pływa, gra w siatkówkę, jeździ na nartach i rowerze, uprawia turystykę. Zajmuje się też fotografią ( wystawy indywidualne i poplenerowe ), dogląda przydomowy ogród i sad, opiekuje się sporym stadkiem zwierzątek domowych i ( zimą ) ptactwem wolno fruwającym . Te ostatnie zajęcia dzieli z żoną Urszulą i córką Dominiką - uczennicą gimnazjum. Cieszą go też sukcesy artystyczne wnuczka Tomka, kończącego studia  nie humanistyczne ( biotechnologia ).

    Od marca 2009 roku jest opiekunem merytorycznym Chojnowskiego Klubu Literackiego działającego przy Bibliotece Publicznej w tym mieście.


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki