Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria

Spotkanie autorskie z Dionisiosem Sturisem - "Kalimera. Grecka kuchnia radości": 21.09.2021

21 września br., w sali kinowej MOKSiR w Chojnowie, ponownie w tym roku gościliśmy Dionisiosa Sturisa, uznanego dziennikarza i pisarza, wychowanego w naszym mieście. Przyjechał do nas ze swoją najnowszą książką, inną od dotychczasowych - książką kucharską „Kalimera. Grecka kuchnia radości”. Przygoda z grecką kuchnią, którą znał już wcześniej, zaczęła się dla niego od pobytu na rocznym stypendium w tym kraju, podczas którego nie tylko uczył się języka greckiego, lecz i poznawał tamtejszą kulturę. Im dłużej przebywał w Grecji kosztując różnych specjałów, tym jego miłość do potraw tego kraju rosła. Książka „Kalimera. Grecka kuchnia radości” jest nie tylko wyrazem jego uczuć, ale i chęcią spopularyzowania w Polsce prostych i smacznych greckich dań. Wszystkie przepisy zamieszczone w tej bogato ilustrowanej publikacji zostały osobiście wybrane i przetestowane przez autora. Dla uczestników spotkania Dionis przygotował także niespodziankę – ciasteczka kurabiedies, które sam upiekł.

2021-10-08 16:12

Spotkanie autorskie z Andrzejem Ochałem - "Orla Straż. Kiedy świat udaje, że nie widzi": 15.09.2021

Trzeba pomagać tym, o których świat nie chce pamiętać. Tak można podsumować spotkanie z Andrzejem Ochałem, autorem książki i publikacji opowiadających o losie ofiar zbrodniczej działalności tzw. Państwa Islamskiego, które odbyło się w 15.09.2021 r. W pierwszej części spotkania Andrzej Ochał opowiedział o motywach napisania książki „ Orla Straż. Kiedy świat udaje, że nie widzi”, przedstawił tło historyczne wydarzeń na Bliskim Wschodzie i genezę powstania ISIS - Państwa Islamskiego, sytuację chrześcijan w Iraku, zbrodnie terrorystów i postawę wielkich mediów wobec wydarzeń w tym regionie. Szeroko omówił działalność Fundacji Orla Straż pomagającej ofiarom terroryzmu na Bliskim Wschodzie, wspierającej ich w odbudowie domów i miejsc pracy, edukacji i powrocie do normalności. W drugiej części spotkania zaprezentował zdjęcia ze swojego pobytu w Iraku i odpowiadał na pytania uczestników.

2021-10-04 21:22

Narodowe Czytanie 2021 – Gabriela Zapolska „Moralność pani Dulskiej”: 09.09.2021

W Chojnowie dziesiątą, jubileuszową odsłonę Narodowego Czytania - z „Moralnością pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej - świętowaliśmy 9 września 2021 roku. Od rana czytano dramat w szkołach: Szkole Podstawowej nr 3, Szkole Podstawowej nr 4 i Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie. A po południu, na spotkaniu w Rynku, kilkanaście fragmentów „Moralności pani Dulskiej" z podziałem na role zaprezentowali mieszkańcy miasta. Wśród czytających znalazły się osoby znane, angażujące się w różne przedsięwzięcia o charakterze kulturalno-edukacyjnym i społecznym oraz młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół. Podczas spotkania przeprowadziliśmy także quiz - Co wiesz o "Moralności pani Dulskiej"? - skierowany do publiczności. Muzycznym zwieńczeniem imprezy był minirecital piosenki satyrycznej Tadeusza Olchowskiego, uznanego legnickiego artysty.

2021-09-29 22:43

Wakacje z Wyobraźnią - spotkanie autorskie z Arturem Guzickim "Podróże Misia Wojtka": 04.08.2021

Miś Wojtek został przygarnięty przez polskich żołnierzy z 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, walczącymi w II wojny światowej. Historia niezwykłego niedźwiadka zainspirowała Artura Guzickiego - dziennikarza, publicystę i pisarza - do napisania książki ”Podróże Misia Wojtka”. Opowiadał o niej dzieciom na spotkaniach w naszej bibliotece i Przedszkolu nr 1. Razem z Misiem Wojtkiem i jego wehikułem czasu możemy wyruszyć w fascynującą podróż – podróż do przeszłości i poznawać czasy odzyskiwania przez Polskę niepodległości.

2021-08-13 12:17

Wakacje z Wyobraźnią - spotkanie autorskie i warsztaty z Karoliną Grabarczyk " I Ty możesz zmienić świat - poczuj w sobie tą moc!": 21.07.2021

Karolina Grabarczyk, reprezentująca grupę artystyczną 2wilki, przeprowadziła warsztaty literacko-plastyczne. Po przeczytaniu przez autorkę fragmentów książki „I ty możesz zmienić świat. 42 inspirujące historie o niezwykłych dzieciach”, uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytanie czym są marzenia i w jaki sposób można je spełniać. Na zakończenie warsztatów dzieci wykonywały prace plastyczne w formie tzw. „paszczaka”. Powstały ciekawe autoportrety wykonane w konwencji satyrycznej z wypisaną lub narysowaną cechą ich charakteru, którą uważają za ważną i pomocną w realizacji marzeń.

2021-07-30 15:41


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki