Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Finał wystawy „Galeria SP4. Kolorem po oczach”

26 października w Galerii Młodych gościliśmy młodych artystów ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Chojnowie na uroczystym zakończeniu wystawy „Galeria SP4. Kolorem po oczach”. Pomysłowe i barwne prace ozdabiały hol biblioteki od 22 września do końca października 2022 r. To nie pierwsza nasza wystawa przygotowana we współpracy z SP 4. Uczniowie tej szkoły brali udział w wystawach już od roku 2007, m.in. w wystawie rozpoczynającej działalność Galerii. W 2012 roku szkoła eksponowała prace związane ze swoim patronem Januszem Korczakiem na wystawie „Czwórka zaprasza”. Rok później spotkaliśmy się ponownie podziwiając kolorowe mandale przygotowane pod kierunkiem Doroty Chopkowicz i tego samego roku prace na wystawie „Każdy ma prawo do sukcesu” przygotowanej przez Grażynę Kośnik. Uczniowie uczestniczyli także w wystawach i konkursach organizowanych dla chojnowskich szkół, np. przedsięwzięciu „Chojnów – moje miasto” czy czterech edycjach konkursu różańcowego. Tegoroczna wystawa prezentująca plastyczny dorobek szkoły została przygotowana przez Izabelę Giersok - nauczyciela geografii, przyrody i plastyki. Znalazło się na niej 60 prac wykonanych przez ponad czterdziestu autorów z klas 4-7. Jak wskazuje tytuł wystawy, prac wyjątkowo kolorowych i świadczących o niemałym talencie dzieci. Na finisażu były gratulacje i słodkie upominki dla młodych artystów, a także podziękowania dla Dyrekcji i Pani Izabeli. Relacje z tego spotkania, w tym zdjęcia, są zamieszczone m.in. na stronach chojnow.eu - promocja.chojnow.eu/?strona=1578 oraz chojnow.pl - chojnow.pl/news/news/view/id/15465

2022-11-25 23:42

Od 16 listopada biblioteka nieczynna z powodu inwentaryzacji zbiorów

Z powodu inwentaryzacji zbiorów biblioteka będzie nieczynna od 16 listopada do 3 grudnia 2022 r. Planowany termin otwarcia biblioteki może ulec zmianie. Informacja o dokładnym terminie otwarcia będzie zamieszczona w siedzibie biblioteki oraz na stronie www. Termin zwrotu zbiorów, które powinny być zwrócone w okresie zamknięcia biblioteki, jest przedłużony do 31 grudnia 2022 r. Za okres zamknięcia biblioteki z powodu inwentaryzacji nie będzie pobierana opłata za niezwrócenie zbiorów w terminie.

2022-11-16 11:11

Listopadowe spotkanie DKK

Zapraszamy na listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki ŁGARZ (także wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do DKK) – 17 listopada o godz. 17.00, Sala Edukacyjna MBP w Chojnowie. Kontakt Anna Kopyra, tel. 76 818 83 46. W tym miesiącu, naszą lekturą jest powieść mistrza absurdalnego humoru i groteski Władimira Sorokina pt. „Manaraga”. Jest rok 2037, ludzkość drukuje już tylko banknoty, a książki można znaleźć wyłącznie w muzeach. Ale są wybrańcy, którzy wciąż je CZYTAJĄ. Jednak CZYTAĆ oznacza teraz palić bezcenne pierwodruki. Nie bezmyślnie: milionerzy, gangsterzy, nowe elity urządzają sobie zakazane uczty, na których spożywają jesiotra grillowanego na Dostojewskim, krewetki na Czechowie, antrykoty na Gogolu albo gołąbki na Achmatowej. Jako pierwszy spłonął "Finneganów tren" Joyce’a skradziony z British Museum i zapoczątkował nowe zjawisko – book’n’grill.

2022-11-15 13:49

Warto przeczytać w listopadzie!

Polecane nowości z Działu dla Dorosłych: Katarzyna Bareja - „Żaby w śmietanie, czyli Stanisław Bareja i bliscy”; Andrzej Brzezicki – „Wielka gra majora Żychonia”; Rachel Joyce – „Marzenie panny Benson” ; Makoto Shinkai, Naruki Nagakawa – „Ona i jej kot”; Andrzej Stasiuk – „Przewóz”; Krzysztof Wielicki – „Solo. Moje samotne wspinaczki” oraz z Działu dla Dzieci i Młodzieży: Guo Jing – „Jedynaczka”; Marc-Uwe Kling – „Dzień, w którym dziadek spalił czajnik”; Marc-Uwe Kling – „Dzień, w którym babcia popsuła internet”: Eduarda Lima – „Strajk”; Mifflin Lowe – „Tata. Człowiek, mit, legenda”; Małgosia Piątkowska, Monika Utnik-Strugała - „W deszczu czyli co się dzieje, kiedy pada”.
Inne ostatnio zakupione nowości można zobaczyć korzystając z zakładki „Katalog on-line” na naszej stronie internetowej.

2022-11-10 16:11

Narodowe Święto Niepodległości: wystawa „Tak powstawała Niepodległa”

Podobnie, jak w zeszłym roku zapraszamy do Galerii Młodych na wystawę zorganizowaną z okazji Narodowego Święta Niepodległości, przygotowaną przez Biuro Programu "Niepodległa". Plansze „Tak powstawała Niepodległa” pomyślane są jako materiał popularnonaukowy pomocny w uczczeniu setnej rocznicy niepodległości Polski. Ekspozycja składa się z 11 plansz: Walka o polską tożsamość do 1918 roku; Polska budowana od nowa, czyli listopad 1918; Polska mozaika; Administracja i samorządność w pierwszych latach niepodległości; Wyzwania systemu edukacji; Nad książką, w kinie i przy radioodbiorniku; Sportowy duch; Piękne rzeczy; Zdrowie i opieka medyczna; Architektura; W drodze ku nowoczesności, czyli inwestycje i rozwój. Planszom towarzyszy plakat promujący wystawę. Wystawa powstała z inicjatywy Biura Programu „Niepodległa”, autorami plansz są dr Sebastian Adamkiewicz (muzealnik i adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi) oraz Anna Bińkowska (Biuro Programu „Niepodległa”), zaś konsultantem historycznym dr hab. Paweł Grata, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wystawę można obejrzeć do końca grudnia 2022.

2022-11-07 16:19


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki