Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Już we wrześniu startuje projekt „Mała książka – wielki człowiek” w ponad 5200 bibliotekach w Polsce

Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie uczestniczy w nowej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek”, skierowanej do wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym. Organizatorem i pomysłodawcą projektu jest Instytut Książki, a biblioteka jest partnerem tego przedsięwzięcia. Informacja prasowa Instytutu Książki: Już we wrześniu startuje projekt „Mała książka – wielki człowiek” w ponad 5200 bibliotekach w Polsce. Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają. Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. A wszystko to za darmo!

2019-05-06 21:38

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek: NIE Z TEJ Ziemi – wystawa z okazji 30-lecia Drukarni UNIFOT Gizeli i Andrzeja Bobików

Zapraszamy na wystawę DRUK NIE Z TEJ ZIEMI przedstawiającej prace drukarskie i wydawnictwa Drukarni UNIFOT Gizeli i Andrzeja Bobików. Wystawa została przygotowana z okazji 30-lecia działalności firmy. Właściciele Drukarni UNIFOT są chojnowianami znanymi ze swej aktywności zawodowej i społecznej. Za zaangażowanie na rzecz miasta Pan Andrzej został laureatem plebiscytu „Chojnowianin Roku 2000”. W 2014 roku Państwo Gizela i Andrzej otrzymali honorowy tytuł „Amicus Librorum - Przyjaciel Biblioteki”, przyznany przez Kapitułę Legnickiej Biblioteki Publicznej za wieloletnią, edytorską współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną w Chojnowie, fachową pomoc i wspieranie działań biblioteki. Firma UNIFOT powstała w 1989 r., początkowo jej główną działalnością były usługi fotograficzne i wideofilmowanie uroczystości rodzinnych. Po kilku latach pojawił się pomysł rozwinięcia o poligrafię. Obecnie UNIFOT doradza, projektuje i wykonuje: wszelkiego rodzaju pieczątki w oprawach COLOP, wizytówki, ulotki, foldery, kalendarze, katalogi, etykiety, zaproszenia, dyplomy, książki, opakowania. Prowadzi własne wydawnictwo. Wydaje współczesne widokówki Chojnowa, jak również reprinty dawnego Haynau. Zajmuje się pracami introligatorskimi. Wystawę można obejrzeć do końca miesiąca, a jej finisaż odbędzie się 28.05.2019 r. o godz.18.00, wstęp wolny. Podczas spotkania prezentacja działalności drukarni i wideowspomnienia z promocji książek – Ewy Tarnowskiej „Ucieczka” oraz Stanisława Horodeckiego „Stare i nowe gawędy o Ziemi Chojnowskiej”.

2019-05-06 20:18

Książki Mistrzów – „Zamkowe bajeczki” Doroty Gellner

24 kwietnia 2019 r. odbyły się specjalne zajęcia w Bibliotecznej Akademii Malucha - w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zainicjonowanych przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu. Motywem przewodnim chojnowskiego spotkania była książka „Zamkowe bajeczki” Doroty Gellner. Autorka wspaniale wymyśla sympatyczne postaci i ich zabawne przygody. Razem z królewną i nietypowym smokiem wyruszyliśmy na spacer po zamkowych komnatach. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały i obejrzały krótkie rymowane bajeczki, które zostały przedstawione przy pomocy pacynek i nie tylko. Do prezentacji wybraliśmy sześć bajeczek: Smok i kołyska, Przed srebrnym zwierciadłem, Wizyta smoka, Kąpiel smoka, Czapeczka w paseczki, Królewna i katar. Potem przyszedł czas na zabawy. Smocze odgłosy, Zabawy ze smokiem, Baśniowy taniec, Baśniowe puzzle to kilka propozycji naszych zabaw, które nawiązywały do treści przeczytanych historii. A owocem zajęć był królewski zamek ze strasznym smokiem, który wykleiły dzieci wraz z opiekunami. To bardzo duże i kolorowe dzieło można podziwiać teraz w holu biblioteki.

2019-05-04 13:52

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek: Człowiek i maszyna - warsztaty literackie z Joanną Wachowiak

Zapraszamy dzieci z klas IV-V szkoły podstawowej na warsztaty literackie „Człowiek i maszyna” prowadzone przez Joannę Wachowiak: 9 maja 2019, godz. 9:00, wstęp wolny. Podczas spotkania kiermasz książek autorki. Joanna Wachowiak - doktor nauk humanistycznych, wykładowca na uniwersytecie. Jako autorka książek dla dzieci zadebiutowała w 2013 r. tytułem „Opowiastki dla małych uszu”. W 2014 r. nominowana do literackiej nagrody IBBY Książka Roku za „Kota kameleona”. Rok później „Historyjki dla małych uszu” zdobyły nagrodę jury konkursu organizowanego przez portal granice.pl i tytuł „Najlepszej książki na wiosnę” w kategorii utworów dla najmłodszych. W 2016 r. została laureatką IV Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren - wyróżnienie za „Babę Blagę”, a w następnym roku „Ala Baba i dwóch rozbójników” otrzymała nominację do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

2019-05-02 21:57

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek: Ballady Leonarda Cohena – koncert Kuby Michalskiego

Zapraszamy na koncert Kuby Michalskiego – Ballady Leonarda Cohena: 8 maja 2019, godz.17:00, wstęp wolny. W programie koncertu kilkanaście piosenek legendarnego kanadyjskiego barda w polskich tłumaczeniach, uzupełnionych kilkoma kompozycjami Kuby Michalskiego do wierszy wielkich polskich poetów. Kuba Michalski jest autorem, kompozytorem, wokalistą i gitarzystą. Nagrał pięć płyt z zespołem „Cotton Cat” i cztery albumy solowe. Był wielokrotnie nagradzany: m.in. w duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. Występuje solo, akompaniując sobie na gitarze.

2019-04-30 22:50


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki