Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria

Spotkanie autorskie ze Stanisławem Obertańcem i promocja książki "Jak to ze mną i radiem było": 03.10.2023

3 października 2023 r. odbyło się spotkanie ze Stanisławem Obertańcem - autorem książki ”Jak to ze mną i radiem było”, dziennikarzem, założycielem trzech stacji radiowych: 1991 - Radio eL Legnica (obecnie Radio Plus Legnica), 1992 - Radio Rodzina ( Wrocław), 1995 - Radio Muzyczna Elka. Spotkanie, które prowadził Jacek Saja z Radio Plus Legnica, rozpoczęło się od przywitania zebranych piękną balladą „Odpowie ci wiatr” w wykonaniu Michała Kowalczyka. Stanisław Obertaniec w książce przybliża m.in. historię swojej rodziny, wspomina lata 70-te i działalność opozycyjną, NSZZ „Solidarność”, czasy stanu wojennego, pracę senatora w parlamencie. Opowiada kulisy powstania prywatnego radia w Polsce - współpracę z kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem, pierwsze kroki radia w 1991 roku i powstanie radia diecezjalnego - Radio el Legnica. Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć, oprócz prezentacji przygotowanej na podstawie książki "Jak to ze mną i radiem było", pamiątki związane z przeżyciami autora.

2023-10-31 23:17

Spotkanie z Tadeuszem Rybczyńskim "Piechotą na koniec świata": 28.09.2023

"Piechotą na koniec świata" to tytuł naszego kolejnego spotkania z Tadeuszem Rybczyńskim, założycielem amatorskiego Klubu Psich Zaprzęgów „Sfora Chojnów” i pełnym pasji podróżnikiem. Na spotkaniu, które odbyło się 28.09.2023 r., tym razem opowiadał o swojej tegorocznej wędrówce portugalskim szlakiem Świętego Jakuba (port. Caminho Português) - z Porto do katedry w Santiago de Compostela. Uczestnicy spotkania z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o drodze, która prowadziła pielgrzyma przez, ukazane na fotografiach, piękne krajobrazy Portugalii oraz Hiszpanii, takie jak wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, liczne winnice, urocze miasteczka i wioski ze średniowiecznymi zabudowaniami oraz malownicze góry. Pan Tadeusz wspominał o zwyczajach panujących na szlaku, m.in. o komunikacji z innymi pielgrzymami, kuchni krajów Półwyspu Iberyjskiego, kulturze i gościnności Portugalczyków i Hiszpanów, a także o trudach wędrówki w upale i w deszczu oraz nocowaniu w namiocie pod gołym niebem. Po dotarciu do katedry św. Jakuba w Santiago, wyruszył jeszcze do Finisterra, czyli na tzw. „koniec świata”, uważany od średniowiecza za kraniec ziemi. W tym właśnie miejscu zakończył swoją kilkunastodniową, liczącą ok. 400 km, wędrówkę.

2023-10-18 21:58

Narodowe Czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem”

Kolejną edycję ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie realizowaliśmy w Chojnowie, tradycyjnie już, wspólnie ze szkołami - Szkołą Podstawową nr 3, Szkołą Podstawową nr 4 i Powiatowym Zespołem Szkół w Chojnowie - oraz Warsztatem Terapii Zajęciowej, który ostatnio aktywnie przyłączył się do naszego przedsięwzięcia. Spotkanie finałowe Narodowe Czytanie – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” odbyło się 12 września na scenie w Rynku. Do publicznego czytania zaprosiliśmy uczniów PZS oraz osoby dorosłe, ludzi z pasją, aktywnych w naszym mieście. Oprawę muzyczną imprezy powierzyliśmy Michałowi Sawickiemu, śpiewającemu akordeoniście z Łomży. W czasy bohaterów lektury wprowadzała scenografia oraz akcenty w strojach lektorów i organizatorów. Wszystko sprzyjało nam tego dnia, poczynając od prawdziwie letniej pogody. Wspaniale czytali lektorzy, wspaniale zagrał i zaśpiewał Pan Michał, dopisała publiczność. Do czytanych tekstów została odpowiednio dobrana muzyka - w tym pieśni z powieści „Nad Niemnem” - w wykonaniu naszego artysty. Spotkanie zakończyło się podziękowaniami dla wszystkich zaangażowanych w chojnowskie obchody Narodowego Czytania oraz minirecitalem Michała Sawickiego z repertuarem nawiązującym do tematu uroczystości, głównie z piosenkami ludowymi.

2023-09-22 23:14

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Jeleniem: 15.06.2023

W ramach Chojnowskich Spotkań z Książką Regionalną, 15 czerwca, gościliśmy głogowianina Krzysztofa Jelenia - romanistę, nauczyciela, filozofa i poetę. Spotkanie autorskie poprowadziła Danuta Sut-Karykowska, wieloletnia przyjaciółka poety i tłumaczka jego wierszy na język francuski. Debiutował w 1981 roku utworem „Los” opublikowanym w już nieistniejącym czasopiśmie „Zarzewie” ”, od tamtej pory wydał 10 tomików wierszy. Poezja, tworzenie jest dla niego bardzo ważne, ale nie najważniejsze. Ważniejsze jest życie, rodzina i praca „nauczyciela z powołania”- jak sam siebie określił poeta. Podczas ciekawej, ciepłej i inspirującej rozmowy dwóch przyjaciół poznaliśmy, zaprezentowane przez nich, wybrane wiersze pana Krzysztofa. Wspólnie opowiadali także, jak powstawały te utwory. Kilka z nich mogliśmy wysłuchać zarówno w języku polskim w wykonaniu autora, jak i francuskim – pani Danuty, która potem przybliżyła nam problemy związane z pracą tłumacza poezji. Nie obyło się bez pytań do poety, chętnie na nie odpowiadał.

2023-07-12 11:40

Spotkanie autorskie i promocja książki Stanisława Horodeckiego „Chojnów. Opowieść o ludziach i mieście. Historie prawdziwe i prawdopodobne: 07.06.2023

W Domu Schrama, 7 czerwca 2023 r., odbyło się spotkanie autorskie ze Stanisławem Horodeckim i promocja jego najnowszej książki „Chojnów. Opowieść o ludziach i mieście. Historie prawdziwe i prawdopodobne”. Podczas spotkania autor nakreślił dzieje miasta, koncentrując się na wybranych postaciach z nim związanych. Bohaterami opowieści byli m.in.: posądzeni o podpalenie Chojnowa w 1581 roku, Caspar Schwalbe - burmistrz a może medyk księżnej Anny wirtemberskiej, Johann Bernhard Brünig - doktor filozofii i medyny, Edith Jacobson - lekarka, psychiatra i psychoanalityk oraz Oswald Herman Lange - inżynier lotniczy, członek „grupy rakietowej von Braun”, m. in. szef projektu Saturn V, który umożliwił realizację lądowania człowieka na Księżycu. Stanisław Horodecki, niezwykle opowiadając o niezwykłych mieszkańcach Chojnowa, teatralnie dopasowywał elementy swojego ubioru do omawianej epoki. Bardzo uroczystym akcentem było odczytanie przez Annę Kopyrę dokumentu wystawionego w 1333 roku przez księcia Bolesława III, nadającego chojnowskim mieszczanom prawo magdeburskie. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej przygotowanej na podstawie ilustracji zamieszczonych w książce.

2023-06-30 13:20


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki