Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria

Wakacje z Biblioteką 2023 - "Świat dla Dociekliwych": 16 - 22.08.2023

Drugi etap naszych Wakacji z Biblioteką trwał od 16 do 22 sierpnia. Tym razem w podroż zabraliśmy serię książek Świat dla Dociekliwych. W pierwszy dzień wyruszyliśmy na wędrówkę po Polsce z książką „Dobra nasza! Polska. Przewodnik dla dzieci”. Uczestnicy spotkania, po wysłuchaniu krótkich opowieści dotyczących naszych pięknych pałaców i zamków, z wielką ochotą zabrali się do tworzenia prac plastycznych. Powstały wzory „wydrapane” metodą sgraffito. Kolejny dzień to podróż po Ukrainie „Owwa. Ukraina dla dociekliwych”. Tym razem, po lekturze, wyklejaliśmy wyszywanki, czyli hafty (po ukraińsku wyszywki), które noszą ludzie w całej Ukrainie. Zadaniem dzieci było wykonanie różnych wzorów według własnego uznania, które potem połączyliśmy w całość. Następna ciekawa podróż to Włochy - „Mamma mia. Włochy dla dociekliwych”. Każdy lubi pizze, potrawę kuchni włoskiej. Poznaliśmy historie tego kulinarnego przysmaku, a każde dziecko stworzyło swoją własną smaczną pizzę. „Man Zou. Chiny dla dociekliwych” to była ciekawa podróż do Państwa Środka, gdzie na każdym kroku widzi się smoki, symbol potęgi i powodzenia. I one właśnie stały się tematem plastycznych dokonań uczestników bibliotecznych zajęć. Japonia to ostatni przystanek naszych wakacyjnych podróży. Z książki ”Banzai. Japonia dla dociekliwych” dzieci dowiedziały się, że Dzień Dziecka w Japonii obchodzi się oddzielnie dla dziewczynek – 3 marca Hina Matsuri i oddzielnie dla chłopców - 5 maja Tango no Sekku. Dziewczynki otrzymują w prezencie lalki przedstawiające cesarza i cesarzową, a chłopcy symboliczne karpie z papieru lub materiału. Spróbowaliśmy wykonać japońskie laleczki i karpie. Prace plastyczne, które powstały na wszystkich wakacyjnych zajęciach zaprezentowaliśmy na wystawie w bibliotece.

2023-09-18 14:33

Wakacje z Biblioteką 2023 - „Podróże małe i duże”: 10 – 14.07.2023

Pierwszy etap Wakacji z Biblioteką 2023, który trwał od 10 do 14 lipca. Najpierw trzeba było się spakować, pomocny był „Bagażnik. Czyli rzecz o pakowaniu”. Potem wyruszyliśmy rowerem w podróż do Afryki z Kazimierzem Nowakiem - korespondentem i fotografem, który samotnie przemierzył kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem. Obejrzeliśmy przedstawienie teatralne „Podróże Pippi Langstrumpf” w wykonaniu aktorów z teatru Blaszany Bębenek i poznaliśmy wszędobylską dziewczynkę, która statkiem pirackim wybrała się w podróż dookoła świata. Z książką „Kefir w Kairze” zwiedziliśmy także wiele stolic świata. Dzieci próbowały uczyć się pisać tuszem cyfry do dziesięciu i słowo Pekin po chińsku. A na warsztatach australijskich poprowadzonych przez Roberta Maciąga -podróżnika i pisarza - poznały kulturę Aborygenów, faunę i florę Australii oraz historię odkrycia kontynentu przez Europejczyków. Pan Robert zaproponował również aborygeńską grę Birguu Matya, grę na instrumencie Didgeridoo oraz technikę kropkowania obrazów wykorzystywaną przez Aborygenów. Udało nam się nawet ciekawie wykropkować drewniane jaszczurki. Ostatni dzień to spotkanie z Mikołajem Kopernikiem, z okazji 550 rocznicy urodzin naszego wielkiego astronoma. Dzieci wykonywały leporello - kreatywne książki w formie harmonijki. Małe, kolorowe książeczki dotyczyły oczywiście Mikołaja Kopernika i Układu Słonecznego. Prace plastyczne, które powstały na wakacyjnych zajęciach, zaprezentowaliśmy na wystawie w bibliotece.

2023-07-21 14:43

Galeria Młodych: Wystawa Wojciecha Drzewickiego "Ekwador - Ameryka Południowa w pigułce": czerwiec - lipiec 2023

Ekwador – Ameryka Południowa w pigułce Kolejna wystawa fotograficzna Wojciecha Drzewickiego. Na wystawie "Ekwador - Ameryka Południowa w pigułce" przedstawiliśmy ponad 70 fotografii z tegorocznej wyprawy autora do Ekwadoru. Na wernisażu wystawy, który odbył się 23.06.2023 r., podróżnik opowiadał o tym, co udało mu się zobaczyć podczas tej eskapady. Całkiem sporo, bo rozpoczął od stolicy kraju Quito, położnej na stokach czynnego wulkanu Pichincha. Poprzez kolejne etapy, w tym Narodowy Park Cotopaxi, Cuenca, Guayaguil, dotarł do Oceanu Spokojnego. A potem był jeszcze m.in. Park Narodowy Yasuni i Cuyabeno oraz niesamowity wypad z kilkuosobową, międzynarodową ekipą do amazońskiej dżungli. Różnorodność krajobrazowa, od Andów i wulkanów, plaż po las tropikalny. Fascynująca flora i fauna, często bardzo niebezpieczna, bo np. jadowite pająki, kajmany, anakondy i piranie. Miasta i ich mieszkańcy, religia i kultura. Perypetie związane z podróżą, niespodziewane spotkania. O tym wszystkim, jak zwykle, świetnie opowiadał, prezentował zdjęcia i filmiki.

2023-07-21 13:40

Bajki pod Słoneczkiem: "Groszki": 19.06.2023

Teatr kamishibai „Groszki” Tym razem na zajęciach czytelniczych w chojnowskim żłobku, które odbyły się 19 czerwca, zaprezentowaliśmy się z teatrem kamishibai, czyli teatrem obrazkowym lub inaczej teatrem ilustracji. Przy pomocy naszej „magicznej skrzynki” przedstawiliśmy książkę ”Groszki” Francoise Malnuit – prostą, urzekającą opowiastkę o cyklu reprodukcyjnym roślin. W trakcie czytania dzieci naśladowały razem z czytającym to co się dzieje na obrazku (uśmiechamy się, tańczymy, szumimy z wiatrem, podskakujemy, śpimy). Po przedstawieniu wyklejaliśmy kompozycje z małym zielonym groszkiem, motylkiem i ptaszkiem. Na zakończenie spotkania pożegnaliśmy się piosenką „Wakacje” z płyty Jolanty Kucharczyk „Piosenki dla dzieci na różne okazje”.

2023-07-17 15:16

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Jeleniem: 15.06.2023

W ramach Chojnowskich Spotkań z Książką Regionalną, 15 czerwca, gościliśmy głogowianina Krzysztofa Jelenia - romanistę, nauczyciela, filozofa i poetę. Spotkanie autorskie poprowadziła Danuta Sut-Karykowska, wieloletnia przyjaciółka poety i tłumaczka jego wierszy na język francuski. Debiutował w 1981 roku utworem „Los” opublikowanym w już nieistniejącym czasopiśmie „Zarzewie” ”, od tamtej pory wydał 10 tomików wierszy. Poezja, tworzenie jest dla niego bardzo ważne, ale nie najważniejsze. Ważniejsze jest życie, rodzina i praca „nauczyciela z powołania”- jak sam siebie określił poeta. Podczas ciekawej, ciepłej i inspirującej rozmowy dwóch przyjaciół poznaliśmy, zaprezentowane przez nich, wybrane wiersze pana Krzysztofa. Wspólnie opowiadali także, jak powstawały te utwory. Kilka z nich mogliśmy wysłuchać zarówno w języku polskim w wykonaniu autora, jak i francuskim – pani Danuty, która potem przybliżyła nam problemy związane z pracą tłumacza poezji. Nie obyło się bez pytań do poety, chętnie na nie odpowiadał.

2023-07-12 11:40


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki