Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

  POLECANE   NOWOŚCI  - wrzesień  2022 r.

 
 

Dział dla Dorosłych

 

Książki

 

Grzegorz Dziedzic  - „Żadnych bogów,  żadnych panów"

Wydawnictwo Papierowy Księżyc, 2021

Chicago, rok 1918. Sierżant Teodor Rucki dopiero rozpoczyna karierę w policji, ale brak doświadczenia nadrabia ulicznym sprytem i szybkimi pięściami. W polskiej dzielnicy ktoś podrzuca bestialsko okaleczone zwłoki, a na płocie i w pobliskim kościele maluje farbą anarchistyczny napis. Rucki rozpoczyna śledztwo, które prowadzi go przez najbiedniejsze i najniebezpieczniejsze rejony miasta. Morderca zabija kolejne ofiary w okrutny i teatralny sposób, a na mieszkańców imigranckich dzielnic pada strach przed seryjnym zabójcą, nazwanym przez prasę Diabłem z Michałowa. Szybko okazuje się, że wokół młodego polskiego detektywa toczy się gra pozorów, a on sam musi stanąć ponad prawem i zmierzyć się z demonami przeszłości.

 

"Nie do wiary, że to debiut! Peaky Blinders w polonijnej wersji. Zupełnie nowa przestrzeń w polskim kryminale retro, mroczna i krwista niczym rzeźnia przemysłowa."

Marcin Wroński

"Żadnych bogów, żadnych panów" to czarny kryminał historyczny odsłaniający zapomniane i wyparte przez Polonię oraz praktycznie nieznane w Polsce fragmenty historii polskiej diaspory w Chicago – mieście ciężkiej pracy, korupcji i zbrodni. Historii, która była taka, jak ta książka – brutalna, surowa i bezlitosna.

"Zaskakujący debiut! Mroczna historia, mocna narracja i nieoczywista intryga. Dziedzic śmiało wkracza na literackie salony kryminalne."

Leszek Koźmiński, blog.kryminalnapila.pl

"Grzegorz Dziedzic napisał mistrzowską powieść, świetnie osadzoną w realiach czasów, kiedy dziesiątki tysięcy polskich imigrantów zamieszkiwały dzielnice otaczające chicagowskie rzeźnie i stalownie. Autor uchwycił okres historyczny oraz życie codzienne tamtych kobiet i mężczyzn, a przy okazji stworzył fascynującą opowieść."

Dominic A. Pacyga, autor American Warsaw: The Rise, Fall, and Rebirth of Polish Chicago
 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. 

Źródło: https://www.empik.com/zadnych-bogow-zadnych-panow-trylogia-chicagowska-tom-1-dziedzic-grzegorz,p1285584326,ksiazka-p

 

Kotaro Isaka– „Bullet train. Zabójczy pociąg"

Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2022
 

Na podstawie powieści powstał film Bullet Train z Bradem Pittem w roli głównej

Mroczny thriller jednego z najpopularniejszych obecnie japońskich autorów, w którym sieć krzyżujących się spisków trzyma w napięciu do ostatniej stacji Akcja toczy się równie szybko, jak szybko jedzie japoński pociąg Shinkansen, do którego wsiadło dziewięciu zawodowych morderców i jeden amator. Profesjonaliści zyskują twarze zwykłych, z pozoru niewyróżniających się ludzi, a amator, który jest jeszcze uczniem gimnazjum, planuje intrygę z piekła rodem… Profesjonalni zabójcy wsiadają do tego samego pociągu, nie wiedząc o sobie nawzajem, ale czy to przypadek? I kto dojedzie do celu żywy? Czy Nanao, nazywany również Biedronką, największy pechowiec w branży, pracujący z tajemniczą Marią? Czy straszny, lecz równocześnie komiczny duet Mandarynka i Cytryna, którzy są najlepsi na rynku? Oprócz nich do poszukiwań walizki pełnej pieniędzy dołącza Książę, bezwzględny, wyrafinowany młodociany despota i Kimura, który znalazł się w pociągu, żeby pomścić synka. Ale to dopiero czwórka, nie licząc Księcia, poza nimi na pokładzie pociągu ukrywa się jeszcze pięciu innych morderców, a na ostatniej stacji czeka okrutny szef mafii…

„Wirtuozerska, pełna czarnego humoru powieść, pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Jakby Tarantino spotkał braci Coen!".

„The Times"

„Niczym w powiększonym escape roomie umiejscowienie akcji w pędzącym pociągu zwiększa napięcie dziesięciokrotnie".

Barnes&Noble.com

Źródło : https://sklep.zysk.com.pl/bullet-train-zabojczy-pociag.html

 

Marcin Wojdak – „Ostatni turnus. Pocztówki z wczasów PRL-u"

Wydawnictwo Znak Koncept, 2022

Wczasy. Nie ma chyba piękniejszego słowa w języku polskim"

Marcin Wojdak

„Samo słowo jest już mocno niedzisiejsze. Wczasy nad Morzem Śródziemnym albo w Dubaju? Nie ma szans – za granicę jeździ się na urlop. Wczasów nie rezerwujesz przez internet ani nie lecisz na nie samolotem. Wczasy nie mogą byś all-inclusive ani last minute. (…) Na wczasy jedziesz w miejsca, które znasz od lat".

Marcin Wojdak to czuły przewodnik po świecie odchodzącym w zapomnienie. Dokumentuje najciekawsze przykłady architektury ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u: urokliwe stołówki, archaiczne domki letniskowe bez łazienek, pensjonaty pachnące kurzem. Niektóre z tych miejsc nadal przyjmują gości, inne niszczeją nieatrakcyjne dla wielbicieli egipskich plaż. Krążąc z aparatem po Polsce, wysyła pocztówki z miejsc, które przypominają beztroskie „wczasy pod gruszą" i dzieli się refleksjami nad światem, który wraz z nadejściem nowoczesności, znika bezpowrotnie.

Marcin Wojdak – fotograf i debiutujący pisarz, twórca profilu na Instragramie Cosmoderna o architekturze powojennego modernizmu, na którym publikuje krótkie opowiadania inspirowane zdjęciami ostatnich materialnych pozostałości po minionej epoce. Od wielu lat podróżuje po Polsce i byłych krajach ZSRR, poszukując miejsc zanurzonych w socjalistycznej formalinie. Wielki fan krajoznawstwa i zarazem zagorzały przeciwnik pisania o sobie w trzeciej osobie, dlatego kończy na tym zdaniu i zaprasza do lektury treści między okładkami. 

„Nie ma to jak ośrodek wypoczynkowy po sezonie. Ściany opowiadają tu historie przesiąknięte aromatem mokrej dykty, a gdy się dobrze wsłuchać, można poznać niejedną opowieść z mchu i paproci. Prawdziwe czy nie – to już mniej istotne. Już nie ma dzikich plaż, są za to bardzo dobre zdjęcia".

Olga Drenda

„Chcesz? Nauczę cię o smutku, bo smutek to nie taka prosta rzecz" – zaczyna Marcin Wojdak jedno ze swoich opowiadań. To właśnie cały on. Niby daje nam książkę fotograficzną o dawnych wczasach, a tak naprawdę – błyskotliwe teksty o współczesności, dla których zdjęcia wydają się tylko pretekstem. Wydają się, bo w istocie są osobną pasjonującą opowieścią. Dobrze je widzieć poza Instagramem".

Aleksandra Boćkowska

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/ostatni-turnus-wojdak-marcin,p1297627819,ksiazka-p
 

Oksana Zabużko – „Planeta Piołun"

Wydawnictwo Agora, 2022

Świat zmienia się, przekraczając jakąś fatalną granicę pisze Oksana Zabużko, patrząc na Europę trawioną toksycznymi populizmami i opadającą w intelektualną przepaść. W podzielonym świecie baniek informacyjnych jej eseje zdają się kierować czytelnika w stronę ocalenia, którym dla autorki jest szeroko pojęta kultura, a przede wszystkim kultura uważnego czytania. W swoich arcyciekawych, wielowarstwowych esejach daje przykład głębokiej lektury, zwracając się w stronę ważnych dla siebie autorów, których światy usiłuje ochronić przed niezrozumieniem. Z zaangażowaniem przygląda się obecnej Ukrainie, podejmując jednocześnie dialog z innymi kulturami. Tłumaczy "Czarnobylską modlitwę" Swietłany Aleksijewicz, żegna się z Josifem Brodskim, ogląda nowy film Larsa von Triera i rozmawia z czytelnikami swoich utworów za granicą. 

"Planeta piołun jest także listem miłosnym pisarki do Polski adresowanym do opatrznościowego polskiego współrozmówcy. – Tego współrozmówcę lubię. I za nic nie chciałabym go utracić. I ta książka jest dla mnie po prostu sposobem, by ująć go za rękę.

Oksana Zabużko wierzy w kulturę głębokiego czytania, w spotkania narracyjne między ludźmi. Jej eseje potwierdzają własną tezę, iż w sztuce uważności z pisarką nie może się równać żaden wywiad świata. Interpretuje więc dla nas wielkich i zapomnianych – artystki i artystów ukraińskich, odtwarzając wzory na ocalenie, które pomogły im, przydadzą się nam. Pyta też o metody zachowania stabilności psychicznej – narodów, społeczności i osób. Jest eseistką głęboką i przepyszną, intelektualistą przenikliwą. Stylistką idącą z przyszpilającą pewnością od realności, analiz i anegdot ku metaforom." 

Inga Iwasiów 

"To bardzo potrzebna książka. Jesteśmy tak blisko, a niewiele wiemy. Zabużko, którą ukształtował mit Solidarności i polska kultura, ma poczucie, że nikt nie słucha i nikt nie rozumie głosu z Ukrainy. Ten fascynujący zbiór esejów jest zaproszeniem do rozmowy o literaturze i o uwikłaniach historii. Zabużko naświetla fakty z nieznanej strony, jak wtedy, kiedy opowiada o znaczeniu Czarnobyla dla Ukrainy. A przede wszystkim pokazuje nam niezwykłe postaci: reżysera Andrieja Tarkowskiego, który idzie śladem XVIII wiecznego poety Skoworody, Katerynę Biłokur, genialną artystkę, której system radziecki nie dał rozwinąć skrzydeł czy pisarza i dysydenta Leonida Pluszcza - wszystkie te losy mówią o tym, co najważniejsze: o wolności i jej braku. Czyta się jej eseje z wielkim zaangażowaniem, a to dlatego, że Zabużko pisze z temperamentem, dosadnie, a nawet ogniście. Sprawia, że wreszcie słychać Ukrainę." 

Justyna Sobolewska
 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. 

Źródło: https://www.empik.com/planeta-piolun-zabuzko-oksana,p1288757738,ksiazka-p

 
 

Dział dla Dzieci

 

Książki
 

Ruth Stiles Gannett  – „Smok mojego taty. Wydanie specjalne"

Wydawnictwo Skład Papieru, 2022

Wspaniała, pełna przygód opowieść o chłopcu, który chciał uratować smoka.

Kiedy Elmer od przypadkowo spotkanej kocicy dowiaduje się, że na Dzikiej Wyspie jest przetrzymywany w niewoli młodziutki smok, wie, co robić. Pakuje do plecaka niezwykle ważne i niezbędne rzeczy: grzebień, gumę do żucia, lizaki czy gumki recepturki — po czym dostaje się na statek, którym płynie na daleką, egzotyczną wyspę…

Kogo spotka po drodze i w jaki sposób wykorzysta zawartość swojego plecaka? Czy uda mu się dotrzeć do smoka i go uwolnić?

„Smok mojego taty" to niezwykle ceniona klasyczna powieść przygodowa dla dzieci. Otrzymała nagrody Newbery Honor Book i ALA Notable Book, a w 2007 roku amerykańskie Stowarzyszenie Edukacji Narodowej umieściło ją na liście „100 najlepszych książek dla dzieci wybranych przez nauczycieli". W 2012 roku znalazła się na 49. miejscu dziecięcych książek wszech czasów w ankiecie opublikowanej przez School Library Journal. W 2018 roku Netflix ogłosił, że na podstawie książki powstaje animowany film fabularny o tym samym tytule.

Premierowy polski przekład autorstwa Adama Pluszki ukazuje się w twardej oprawie i w wyjątkowej, rozszerzonej wersji. W tym specjalnym wydaniu oryginalny tekst Ruth Stiles Gannett i unikalne, monochromatyczne ilustracje Ruth Chrisman Gannett, zostały wzbogacone fantastycznymi, kolorowymi i pełnymi życia pracami ilustratorki Heleny Pérez Garcíi, co nadaje tej klasycznej powieści dla dzieci nowy, ekscytujący wygląd i sprawia, że staje się ona doskonałym prezentem dla każdego, kto kocha piękne książki!

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. 

Źródło: https://www.empik.com/smok-mojego-taty-wydanie-specjalne-ruth-stiles-gannett,p1303154791,ksiazka-p
 

 

Zbigniew Nienacki – „Pierwsza przygoda Pana Samochodzika"

Wydawnictwo Siedmioróg, 2021

Pan Tomasz, debiutujący redaktor warszawskiej gazety, przypadkiem trafia na wzmiankę o Ałbazinie. Tę mityczną warownię na Syberii, wybudowaną w XVII wieku, wzywa do poddania się ówczesny cesarz chiński. Swoje żądanie zapisuje w trzech językach: mandżurksim, mongolskim i… polskim?!

Tajemnica odległego Ałbazina nie daje spać przyszłemu detektywowi światowej sławy. Zdobywa mapę twierdzy i środki na podróż. Przy okazji wpada na trop pewnego morderstwa i worka wypełnionego złotem, który ponoć czeka na znalazcę w warowni…

Poznajcie pierwsza przygodę Pana Samochodzika, która odmieniła jego życie.

Źródło:  https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/pierwsza-przygoda-pana-samochodzik

 

Zbigniew Nienacki  – „Pan Samochodzik i skarb Atanaryka"

Wydawnictwo Literatura, 2022

Pan Samochodzik i skarb Atanaryka jest powieścią przygodowo-kryminalną należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść ukazała się pierwotnie pod tytułem Skarb Atanaryka i dopiero po latach od pierwszego wydania została włączona do późniejszego cyklu powieści o Panu Samochodziku. 

Charyzmatyczny bohater powieści pan Tomasz nie jest jeszcze zawodowym detektywem, lecz świeżo upieczonym absolwentem historii sztuki i początkującym dziennikarzem, który w czasie wakacji uczestniczy w wykopaliskach archeologicznych na Kaszubach. Archeolodzy badają cmentarzysko Gotów, poszukując legendarnego złotego skarbu króla Gotów, Atanaryka. Wykopaliskom towarzyszą najróżniejsze intrygi zawodowe, towarzyskie, miłosne i kryminalne. Specjalną atrakcją dla wielbicieli Pana Samochodzika jest obecność w tej książce młodszego brata bohatera, Pawła.

Źródło:  https://www.znak.com.pl/ksiazka/pan-samochodzik-i-skarb-atanaryka-zbigniew-nienacki-115060


 

Maria Strzykowska  -  „Mały Leo gra"

Wydawnictwo Mamiko, 2022

Bajkowe opowiadanie o nauce gry na fortepianie nie tylko dla najmłodszych

Muzyczni geniusze bardzo wcześnie rozpoczynali naukę gry na fortepianie. Ludwig van Beethoven już jako czteroletnie dziecko ćwiczył na klawikordzie i skrzypcach, Wolfgang Amadeusz Mozart mając 6 lat koncertował, a nawet grał w pałacu na zaproszenie cesarzowej. Książka Mały Leo gra z pewnością zachęci małych i dużych muzyków do gry na fortepianie. Napisałam go dla małych dzieci, bo przecież oni w przyszłości będą utalentowanymi pianistami i kompozytorami. Do zobaczenia w Krainie Melodii.

Źródło : https://mamiko.pl/maria-strzykowska-maly-leo-gra/

 

Martin Widmark  - „Ogród Kleopatry. Dawid i Larissa"

Wydawnictwo Mamania, 2022

"Dawid i Larisa" to seria napisana przez Martina Widmarka – autora bestsellerowego Biura Detektywistycznego Lassego i Mai – przeznaczona dla nieco starszych czytelników, a zatem wszystkich tych, którzy nauczyli się czytać, poznając kolejne przygody Lassego i Mai, i chcą przejść na kolejny poziom czytelniczych wyzwań i doznań.

"Dawid i Larisa" to świetnie skonstruowane, trzymające w napięciu historie, w których wątek detektywistyczno-przygodowy prowokuje do refleksji nad współczesnym światem i mechanizmami jego funkcjonowania. Bohaterowie, uwikłani w skomplikowane intrygi, zmuszeni są do postawienia sobie pytań dotyczących ludzkiej egzystencji. Ciekawe tło przygód nastolatków Dawida i Larisy stanowi problematyka popularnonaukowa, np. eksperymenty genetyczne czy ekologia.

Dawid i Larisa przyjechali wraz z Melchiorem do Rzymu, by wysłuchać wykładu o najnowszych odkryciach archeologicznych. Odnaleziono fragmenty starożytnej mapy miasta ukazujące nieznaną wcześniej lokalizację letniej willi Cezara. Podobno Kleopatra kazała tam zakopać ogromne ilości złota. Ktoś jednak chce dotrzeć do skarbu przed naukowcami. Dawid i Larisa zostają podstępnie wciągnięci do tego spisku…

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/ogrod-kleopatry-widmark-martin-katarina-stroemgard,p1309721805,ksiazka-p


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki