Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

   POLECANE   NOWOŚCI    -   kwiecień   2021 r.  


 

Dział dla Dorosłych
 

Książki

 

Krzysztof Bojko – „Harcerstwo polskie na Litwie Kowieńskiej w latach 1918 - 1945"

Wydawnictwo Harcerska Biblioteka Kresowa, 2015

Krzysztof Jerzy Bojko (ur. 27 stycznia 1963 we Wrocławiu, zm. 10 listopada 2013 w Jeleniej Górze) – polski ksiądz katolicki, harcmistrz, działacz środowisk harcerskich i kresowych, autor prac o historii polskiego ruchu harcerskiego. 

Od roku 2002 ks. Krzysztof Bojko został mianowany proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego w Białej. Obok pracy ze środowiskiem harcerskim założył kolejne drużyny, rozwinął na szeroką skalę współpracę ze środowiskiem kresowian i sybiraków. Dążąc do popularyzacji kultury i historii Kresów II Rzeczypospolitej, zakładał organizacje kresowe, organizując dla nich coroczne spotkania, m.in. Wrześniowe Kresowiana. Był pomysłodawcą założenia Stowarzyszenia „Kresy – Przeszłość i Przyszłość", objął również funkcje jego wiceprezesa. Kontakty ze środowiskiem harcerskim Litwy i Ukrainy sprawiły, że podjął się funkcji kapelana Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, a także Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Ponadto, w celu archiwizacji dokumentów związanych z życiem kresowian, dążył do utworzenia Muzeum Dokumentacji Kresów Wschodnich, pragnąc, by jego siedziba znalazła się w Legnicy.

(https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Bojko_(ksi%C4%85dz)

 

Wyjątkowa książka o niezwykłych i dzielnych ludziach, którzy dotąd pozostawali w zapomnieniu, ukazująca mało znany fragment historii harcerstwa. W okresie międzywojennym Litwę Kowieńską zamieszkiwało około 200 tys. obywateli pochodzenia polskiego. Mimo wpisanej w paszportach narodowości litewskiej, czuli się oni Polakami i swoje poczucie tożsamości narodowej kultywowali, wychowując w tym duchu dzieci i młodzież. Znaczącym tego wyrazem było powstanie wielu drużyn harcerskich. Z powodu restrykcji wobec polskich organizacji w ówczesnym państwie litewskim, działały one okresowo w konspiracji, przygotowując - jak się później okazało - kadry Armii Krajowej działającej na tych terenach w latach II Wojny Światowej.

Książka powstała głównie dzięki wysiłkowi Czesława i Ryszarda Mackiewiczów, badaczy i archiwistów dziejów Polaków na Kowieńszczyźnie. Na podstawie zgromadzonych przez nich archiwaliów Krzysztof Bojko spisał historię harcerstwa na Litwie Kowieńskiej, uzupełniając jedną z białych plam w historii ruchu harcerskiego i historii Polski.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/harcerstwo-polskie-na-litwie-kowienskiej-w-latach-1918-1945-bojko-krzysztof,p1123713950,ksiazka-p

 


 

Mikołaj Gospodarek – „Polska pod ziemią. Najpiękniejsze trasy po kopalniach, jaskiniach, podziemiach miejskich i militarnych"

Wydawnictwo Pascal, 2021

Piękno ukrytych pod ziemią miejsc jest jednym z najbardziej niedocenionych skarbów Polski.

Na odkrycie czekają niezwykłe jaskinie i groty rzeźbione przez naturę na przestrzeni tysięcy lat. Zagubione w ciemnościach dzieła poprzednich pokoleń również warte są zobaczenia. To świadectwa burzliwej historii zaklęte nie tylko w bunkrach i fortach, ale także w murach miejskich piwnic i składów. Jeszcze głębiej prowadzą sztolnie i korytarze kopalń, w których wciąż słychać echa uderzeń kilofów czy szum mrocznych rzek.

Z aparatem i statywem wyruszyłem w podróż po tych ukrytych światach. Zachwycony niezwykłym klimatem postanowiłem opisać swoje odkrycia. Tak powstała ta książka. Znajdziecie w niej opisy 35 podziemnych tras oferujących nie tylko malownicze (a momentami pełne grozy) widoki, ale również niesamowite historie.

Mikołaj Gospodarek

Czekają na Was m.in.:

  • unikalna w skali Europy zabytkowa kopalnia kredy piszącej
  • jedyna na świecie neolityczna kopalnia krzemienia pasiastego
  • pełne tajemnic i legend podziemia kompleksu „Riese"

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/polska-pod-ziemia-najpiekniejsze-trasy-po-kopalniach-jaskiniach-podziemiach-miejskich-i-militarny-gospodarek-mikolaj,p1261060839,ksiazka-p

 


 

Dorota i Dariusz Grochalowie – „Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 

1926 - 1928"

Wydawnictwo EW-POL BIS, 2021

Książka została wydana pod patronatem ArchiwumHarcererskie.pl którego właścicielem i operatorem jest Fundacja Jakobstaf!

Jest to pasjonujący reportaż historyczny o pierwszej polskiej wyprawie samochodowej dookoła świata, harcerza Jerzego Jelińskiego.

Po raz pierwszy poznajemy ze szczegółami tę epicką wędrówkę, która powtórzona nawet w dzisiejszych czasach byłaby olbrzymim przedsięwzięciem. Podróż przez Europę, Afrykę, Amerykę, Japonię znów Afrykę i Europę zajęła Jelińskiemu dwa lata i jest jednym z największych osiągnięć podróżniczych przedwojennej Polski. Zachowana księga wyprawy zawiera wpisy głów państw, polityków, aktorów, dostojników, braci skautów i wielu innych osób, w tym: Piłsudskiego, Mościckiego, Masaryka, Mussoliniego, prezydenta USA. Podróż Jelińskiego relacjonowały gazety na całym świecie, w Polsce był sławny i prowadził setki spotkań i prelekcji opowiadając o swoich przygodach.

Książka zawiera kilkadziesiąt unikalnych ilustracji, dzięki udostępnionym przez rodzinę podróżnika materiałom, zdjęciom, wycinkom prasowym.

Autorzy przeprowadzili bardzo szczegółowe kwerendy w archiwach, m.in. w USA dzięki czemu możemy wreszcie poznać szczegóły tej fantastycznej ekspedycji

Źródło:  https://www.jakobstaf.pl/wydawnictwa/ekspedycja-automobilem-dookola-swiata

 

 

Irena Małysa – „W cieniu Babiej Góry"

Wydawnictwo Kobiece, 2021

Baśka Zajda, policjantka zmęczona życiem i jego trudami, wraca z Krakowa w rodzinne strony. Chociaż wszyscy mówią, że wyrzucili ją z policji wojewódzkiej, to sama zainteresowana nie chce o tym rozmawiać. Ścigają ją demony, które ma nadzieję zgubić w urokliwej Zawoi. Zwłaszcza że jej najlepsza przyjaciółka Iza, córka lokalnego posła, niedługo bierze ślub. Z tej okazji w towarzystwie innych kobiet wspinają się na Babią Górę, aby po raz ostatni się zabawić.

Kiedy wschodzi słońce, Baśka znajduje martwą Izę. Wybucha skandal, w który zamieszany jest Artur, dawna miłość policjantki i były chłopak Izy. Sprawę trzeba szybko zamknąć, bo nie tylko media huczą od plotek, ale również halny wywiewa z gór echo tajemnic, które miały tam pozostać na zawsze.

Co wspólnego ze śmiercią Izy ma katastrofa lotnicza z 1969 roku? Czy jej śmierć jest dopiero zwiastunem kolejnym okrutnych zdarzeń? A może to dusze tragicznie zmarłych, zaklęte w cieniu Babiej Góry, szukają zemsty?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło : https://www.empik.com/w-cieniu-babiej-gory-malysa-irena,p1254219376,ksiazka-p


 

Dział dla Dzieci

Książki

 

Begoña Ibarrola  – „Nowe bajki, które uczą, jak być szczęśliwym"

Wydawnictwo Grupa Wydawnicza Adamantan, 2020

Kontynuacja przygód bohaterów bestselleru "Bajki, które uczą, jak być szczęśliwym".

Szczęście to stan harmonii i wewnętrznego spełnienia. To osobisty stosunek do życia, sposób jego przeżywania i odczuwania. Różni ludzie, sytuacje, miejsca i rzeczy ułatwiają nam lub utrudniają osiągnąć szczęście, ale nikt nie może nam go podarować ani odebrać.

Jako rodzice i dorośli możecie wybrać sposób wychowania, który promuje rozwój zdrowy, szczęśliwy i zrównoważony. Taki, którego efektem będą dzieci szczęśliwe, dobrze rozwinięte intelektualnie, inteligentne emocjonalnie, otwarte na innych i zintegrowane ze społeczeństwem. Jeśli chcecie pomóc swoim dzieciom osiągnąć ten cel, w tej książce znajdziecie liczne wskazówki, jak wykonać to satysfakcjonujące zadanie.

Begoña Ibarrola to hiszpańska psycholog i pedagog. Jej książki dla dzieci i poradniki dla rodziców od lat cieszą się ogromną popularnością.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło: https://www.empik.com/nowe-bajki-ktore-ucza-jak-byc-szczesliwym-ibarrola-begona,p1250019848,ksiazka-p
 

 

Maja Lunde – „Śnieżna siostra"

Wydawnictwo Literackie, 2019

Wigilijna opowieść, która zostanie z wami na długo! Najwspanialszy dzień w roku – Wigilia!

Dom wypełniają zapachy cynamonu i pomarańczy, pierniczków, dymu ze świec i jodłowych gałązek, a pod choinką czekają prezenty. Dla Juliana to podwójne święto, bo w Wigilię obchodzi także urodziny! Tym razem jednak wszystko jest inne. Pogrążeni w żałobie po stracie najstarszej córki rodzice zdają się nie pamiętać, że Boże Narodzenie już za kilka dni. A Julian martwi się, że tego roku nie będzie ani świąt, ani urodzin. Swoje smutki topi w basenie, gdzie przychodzi niemal codziennie, żeby popływać. I właśnie tam po raz pierwszy spotyka Hedvig! Ubrana na czerwono od stóp do głów, rudowłosa dziewczynka, z piegami na nosie i perlistym śmiechem jest serdeczna, szczęśliwa i ponad wszystko pragnie, aby Julian został jej przyjacielem. Dzięki niej chłopiec znów czuje magię nadciągających świąt. Jednak w domu Hedvig jest coś niepokojącego i dziwnego. W pobliżu czai się ponury mężczyzna. Kim jest? Czy Hedvig boi się go? I dlaczego stała się taka tajemnicza? Czy ich przyjaźń przetrwa?

„Śnieżna siostra" – wspaniale opowiedziana przez Maję Lunde, autorkę światowego bestsellera „Historia pszczół" i odmalowana przez nagradzaną, cenioną ilustratorkę, Lisę Aisato – to piękna, przepełniona ciepłem opowieść w 24 rozdziałach, po jednym na każdy dzień adwentu. O smutku, współczuciu, stracie, rodzinie, szczęściu, przyjaźni, miłości i o magii Bożego Narodzenia.

"Literacki cud."
„Dagbladet"

"Co najmniej zachwycająca!"
VG

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Źródło:  https://www.empik.com/sniezna-siostra-lunde-maja,p1231862957,ksiazka-p

 

Tina Oziewicz – „Co robią uczucia?"

Wydawnictwo Dwie Siostry, 2020

Dowcipna i pełna ciepła książka o tym, co dzieje się w świecie uczuć (i nie tylko).

Radość, duma, zachwyt, złość, niepokój, lęk… Wszyscy znamy te uczucia – i wiele innych.

Ale czy wiemy, co robią, kiedy mają wolne? Teraz w końcu możemy to zobaczyć.

Kto wspina się najwyżej jak może?

Kto zagrzebuje się w ziemi?

Kto brnie przez pustynię?

Kto lata w bańce mydlanej?

Kto depcze wszystko, co ładne?

Kto zbiera ślimaki z chodnika?

Sprawdźcie – a potem poszukajcie odpowiedzi w sobie. Bo ta niezwykła książka to zaproszenie dla dzieci i rodziców do rozmów i rozmyślań o tym, co kryje się w każdym z nas.

Lapidarny poetycki tekst Tiny Oziewicz w połączeniu z dowcipnymi ilustracjami Aleksandry Zając wzrusza i działa na wyobraźnię.

Źródło:  https://www.swiatksiazki.pl/co-robia-uczucia-6683881-ksiazka.html

 
 

Piotr Rowicki – „Pies Kolumba"

Wydawnictwo Adamada , 2021

Zwariowane i pełne humoru przygody Halszki i Florka, którzy podczas wizyty w muzeum przenoszą się – dosłownie! – w czasie.

Odwiedzają między innymi Grunwald, średniowieczny Kraków i Gdańsk u progu nowej epoki, a przy okazji poznają historyczne postaci i wydarzenia.

Całość uatrakcyjniają przekorne ilustracje Ignacego Czwartosa.

Źródło : https://www.adamada.pl/pies-kolumba.html

 
 

Maria Sternicka-Urbanke – „Amadeusz Foczka (ale z głową bobra)"

Wydawnictwo Dwie Siostry, 2021

Amadeusz Foczka (ale z głową bobra) zdobył nagrodę główną jury wydawniczego w III edycji międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE.

 

Czy to, jak wyglądamy, decyduje o tym, kim jesteśmy? Zwariowana bajka zwierzęca o poszukiwaniu własnej tożsamości. 

Amadeusz Foczka to niezwykła postać. Ma foczy ogon, bobrzą głowę i ważny dylemat do rozstrzygnięcia: czy jest foką z głową bobra, czy bobrem z ciałem foki? W swoim zakładzie fryzjerskim przyjmuje klientów równie niezwykłych jak on sam: Longinę Dystans – pół żółwicę, pół gepardzicę, Damiana Lamę – pół lamę, pół leniwca czy Wierę Wiórek – pół owcę, pół wiewiórkę. Może oni pomogą mu znaleźć odpowiedź?

Zabawny tekst i pełne surowego wdzięku ilustracje z lekkością i absurdalnym humorem dotykają ważnego problemu: czy ważne jest to, kim się czujemy, czy to, jak widzą nas inni?

Źródło: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-amadeusz_foczka.html

 

Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki