Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

                                                        

POLECANE   NOWOŚCI   -  październik  2019 r.

 


Dział dla Dorosłych

 

Książki:


Anna Binkowska  – „Mogłam sobie pozwolić… Historia Anny Milewskiej"

Wydawnictwo EDIPRESSE Książki, 2019


Anna Milewska, aktorka, poetka, wdowa po himalaiście Andrzeju Zawadzie, kustoszka pamięci rodzinnej. Do otaczającej rzeczywistości odnosi się z dystansem i ogromnym spokojem. Nie ocenia sukcesów, przeciwności losu, nieuchronności przemijania… Mogła sobie pozwolić na te opowieści. Ma na swoim koncie setki ról teatralnych i filmowych. Większość widzów zna ją z roli Julii w serialu Złotopolscy. Jednak nie scena ani plan filmowy były sensem jej życia. To była miłość...

Nie wiedziałam, jak głęboko Anna pozwoli mi zanurzyć się w swoje życie. A tym bardziej gdzie postawi granice mojej dociekliwości. W którym momencie powie: „stop, to zbyt osobiste, tym nie zamierzam się dzielić!"

Nigdy czegoś takiego nie usłyszałam. Właściwie to za każdym razem zaskakiwała mnie swoimi opowieściami, z których wyłania się kobieta świadoma siebie i swojej wartości, przy tym niesłychanie skromna, przyjazna, troskliwa.

Anna Binkowska


Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/moglam-sobie-pozwolic-historia-anny-milewskiej-anna-binkowska-143464

 

Anna Lisiecka - „Wakacje 1939"

Wydawnictwo MUZA, 2019


Od marca 1939 roku Polska graniczyła z III Rzeszą nie tylko od zachodu, ale też od południa, mimo to, jeszcze na początku lata niewielu było pesymistów. Do sezonu urlopowego przygotowywano się jak zwykle nieco wcześniej. Oprócz niepokojących wieści, w gazetach znajdowało się także miejsce dla wakacyjnych tematów i anonsów zachęcających do spędzenia urlopu w znanych kurortach.

Ludzie z pierwszych stron gazet: Nałkowska, Barszczewska, Halama, Mościcki, Gombrowicz i ci mniej znani: Straszewicz, Parnell, Pruszkowski, Roszkowska, Stempowski - w scenerii upalnego lata. Ich nadzieje, tęsknoty, żarty, marzenia i plany. Szlaki przemierzane luksusowymi, szybkimi wagonami o aerodynamicznych kształtach, liniami LOT-u, ale także własnymi samochodami oraz ekonomicznymi wagonami trzeciej klasy.

Największą popularnością wśród elity cieszą się: Zakopane, Jurata, Krynica, Zaleszczyki i urokliwe letniska: Kosów Huculski, Jaworze, Kazimierz. Słoneczny polski modernizm Ciechocinka oraz campingi wagonowe.

W drugiej połowie sierpnia – choć to przecież pełnia sezonu – ośrodki wczasowe powoli pustoszeją. Coraz więcej złych wieści u schyłku tego lata sprawia, że wielu urlopujących, skraca swoje wywczasy. Wrzesień tego roku będzie miał zupełnie inne barwy.


Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/wakacje-1939-anna-lisiecka-147139

 


Andrzej Pilipiuk  – „Karpie bijem"

Wydawnictwo Fabryka Słów, 2019


Terminator napędzany samogonem powraca!

I to w wielkim stylu, bo dzieją się rzeczy nieprawdopodobne. Dowiecie się, jak zamienić Babę Jagę w broń ostatecznej Zagłady, jak w Dębince realizują konwergencję kultur, jakie zagrożenia mogą płynąć ze świętowania Światowego Dnia Przytulania oraz co Syndrom sztokholmski ma wspólnego z samogonem.

UWAGA!

Tom zawiera drastyczne treści mogące zdruzgotać wiarę Czytelników w niezłomną nienawiść pomiędzy rodami Wędrowyczów i Bardaków.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Źródło: https://www.empik.com/karpie-bijem-pilipiuk-andrzej,p1227950653,ksiazka-p

 


Christoph Ransmayr – „Cesarski zegarmistrz"

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego, 2018

Książka nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS 2019


Alister Cox, angielski zegarmistrz i twórca automatów, po tragicznej śmierci córki porzuca swoje rzemiosło i pogrąża się w rozpaczy. Szansę na wybawienie odnajduje w niespodziewanej propozycji – sam cesarz Chin prosi go, aby przybył do Zakazanego Miasta i stworzył trzy zegary, jakich jeszcze świat nie widział. Gdy jednak Cox trafia na dwór, zaproszenie i szczodre obietnice wszechwładnego monarchy okazują się czymś innym.


Cesarski zegarmistrz jest pełną maestrii powieścią o ojcowskiej miłości, wielkiej pasji i ambicji. To jednocześnie historia o zderzeniu odmiennych rzeczywistości – Wschodu i Zachodu – oraz o zetknięciu się zwykłego człowieka z władcą-bogiem, który pragnie stać ponad upływem czasu. Ransmayr tworzy zapierające dech w piersiach obrazy, snując jednocześnie filozoficzną refleksję nad upływającym czasem. Ta wyjątkowa powieść sprawia, że czas zdaje się płynąć inaczej. Autor, posługując się mocnym i eleganckim językiem, potrafi wczuć się w sytuację ludzi żyjących w odległej epoce. To prawdziwe dzieło sztuki.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung"


Źródło:  https://www.swiatksiazki.pl/ksiazki-ksiazki-3799/cesarski-zegarmistrz-6464269-ksiazka.html

 


Filip Springer – „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz"

Wydawnictwo Czarne, 2019


Jante to miasteczko, w którym życie reguluje jedenaście opresyjnych zasad określających miejsce jednostki w społeczności. Prawo Jante jest w Skandynawii powszechnie znane, chociaż mało kto pamięta, że po raz pierwszy pojawiło się w 1933 roku w powieści Aksela Sandemosego „Uciekinier przecina swój ślad".

Filip Springer wyrusza na Północ, żeby znaleźć miejsce, które odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach Skandynawów. Ale gdzie jest Jante? Czy w duńskim Nykobing Mors, pierwowzorze miasteczka z powieści? A może w zagubionej pośród norweskich fiordów samotni pisarza?


A gdyby okazało się, że Jante nie ma nic wspólnego z geografią i tkwi w każdym z nas?

Książka Springera to opowieść o niemożliwej ucieczce od systemu, który nam narzucono, i o ponurym obliczu najszczęśliwszych krajów świata. Ale to także opowieść o świecie rozpiętym między prawdą a fikcją. By go poznać, Springer przekracza nie tylko granice krajów, ale i gatunków literackich.


„Nie sądź, że jesteś kimś – Nie sądź, że nam dorównujesz – Nie sądź, że jesteś mądrzejszy od nas – Nie wyobrażaj sobie, że jesteś lepszy od nas – Nie sądź, że wiesz więcej niż my – Nie sądź, że jesteś kimś więcej niż my – Nie sądź, że się do czegoś nadajesz – Nie wolno ci się z nas śmiać – Nie sądź, że komuś na tobie zależy – Nie sądź, że możesz nas czegoś nauczyć – Myślisz, że nic o tobie nie wiemy? – Nie myśl, że uciekniesz."


Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/dwunaste-nie-mysl-ze-uciekniesz-filip-springer-149306



Dział dla Dzieci

 


Książki:


Ruth Spiro – „Fizyka kwantowa!"

Wydawnictwo EGMONT, 2019


Książki z serii "Bobas odkrywa naukę" przedstawiają skomplikowane zagadnienia naukowe oczami dziecka. Dziecko przez zabawę, codzienne czynności poznaje prawa fizyki czy matematyki. Książki wpisują się w modny nurt edukacji STEM, która składa się takich dyscyplin jak: nauki przyrodnicze (Science), technologia (Technology), inżynieria (Engineering) i matematyka (Math). STEM ma rozwijać od najmłodszych lat zainteresowanie przedmiotami ścisłymi.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Źródło: https://www.empik.com/fizyka-kwantowa-bobas-odkrywa-nauke-akademia-madrego-dziecka-spiro-ruth,p1227393292,ksiazka-p

 


Ruth Spiro  – „Grawitacja! "

Wydawnictwo EGMONT, 2019


Autorzy książki "Grawitacja! Bobas odkrywa naukę. Akademia mądrego dziecka" pomysłowo żonglują pojęciami z najbliższego otoczenia małego człowieka, aby wyjaśnić im pozornie zawiłe pojęcie grawitacji.

„Grawitacja! Bobas odkrywa naukę. Akademia mądrego dziecka" to idealna propozycja na pierwszy naukowy tytuł na półce ciekawskiego bobasa. 

Książka „Grawitacja! Akademia mądrego dziecka. Bobas odkrywa naukę" wpisuje się w nurt edukacji STEM. STEM to obecnie jeden z najbardziej innowacyjnych i cenionych konceptów edukacyjnych na świecie. Koncepcja STEM łączy cztery dyscypliny:

- nauki przyrodnicze (science)

- technologię (technology)

- inżynierię (engineering)

- matematykę (math)

Koncept STEM ma na celu zwiększenie udziału tych dyscyplin w edukacji dzieci, aby wzmocnić ich kompetencje z zakresu nauk ścisłych i technicznych.

Cykl Egmontu „Bobas odkrywa naukę" pomaga wprowadzać zalążki edukacji STEM już na etapie pierwszych miesięcy i lat dziecka. Polecamy.


Źródło:  https://egmont.pl/Grawitacja-Bobas-odkrywa-nauke.-Akademia-madrego-dziecka,17582092,p.html

 


Ruth Spiro – „Energia odnawialna!"

Wydawnictwo EGMONT, 2019


Od najmłodszych lat czytamy dzieciom książeczki o kotkach, jabłuszkach, pociągach. Dlaczego nie mielibyśmy im czytać o… energii odnawialnej? W końcu to jedno z kluczowych pojęć współczesnego świata. „Dzidziuś kocha odnawialne źródła energii, ponieważ kocha naszą planetę".

„Energia odnawialna! Bobas odkrywa naukę. Akademia mądrego dziecka" to książeczka edukacyjna, która w najprostszych słowach i pojęciach z otoczenia bobasa tłumaczy, czym jest energia odnawialna i dlaczego jest tak ważna.

Energia odnawialna! Bobas odkrywa naukę. Akademia mądrego dziecka" to idealna propozycja na pierwszy naukowy tytuł na półce ciekawskiego bobasa.

Książka „Energia odnawialna! Bobas odkrywa naukę. Akademia mądrego dziecka" wpisuje się w nurt edukacji STEM. STEM to obecnie jeden z najbardziej innowacyjnych i cenionych konceptów edukacyjnych na świecie. Koncepcja STEM łączy cztery dyscypliny:

- nauki przyrodnicze (science)

- technologię (technology)

- inżynierię (engineering)

- matematykę (math)

Koncept STEM ma na celu zwiększenie udziału tych dyscyplin w edukacji dzieci, aby wzmocnić ich kompetencje z zakresu nauk ścisłych i technicznych.  Cykl Egmontu „Bobas odkrywa naukę" pomaga wprowadzać zalążki edukacji STEM już na etapie pierwszych miesięcy i lat dziecka. Polecamy.


Źródło:  https://egmont.pl/Energia-odnawialna-Bobas-odkrywa-nauke.-Akademia-madrego-dziecka,17582096,p.html

 


Ruth Spiro  -  „Termodynamika!"

Wydawnictwo EGMONT , 2019


Dzieci od pierwszych miesięcy życia uczą się praw fizyki i matematyki: rozwijając się, obserwując, bawiąc. Maluchy obcują jednak z nimi nieświadomie - czemu jednak wtajemniczyć i wprowadzić do ich świata terminy naukowe, które dorosłym wydają się skomplikowane. Dla dziecka mogą stać się bliskie – wprowadzone odpowiednio wcześnie i prosto wytłumaczone.

Termodynamika! Bobas odkrywa naukę. Akademia mądrego dziecka. " to pięknie i kolorowo ilustrowana książeczka edukacyjna dla najmłodszych, która najprostszymi słowami i pojęciami zapoznaje maluszki z terminem termodynamiki.

„Termodynamika! Bobas odkrywa naukę. Akademia mądrego dziecka" to idealna propozycja na pierwszy naukowy tytuł na półce ciekawskiego bobasa.

Książka „Termodynamika! Bobas odkrywa naukę. Akademia mądrego dziecka" wpisuje się w nurt edukacji STEM. STEM to obecnie jeden z najbardziej innowacyjnych i cenionych konceptów edukacyjnych na świecie. Koncepcja STEM łączy cztery dyscypliny:

- nauki przyrodnicze (science)

- technologię (technology)

- inżynierię (engineering)

- matematykę (math)

Koncept STEM ma na celu zwiększenie udziału tych dyscyplin w edukacji dzieci, aby wzmocnić ich kompetencje z zakresu nauk ścisłych i technicznych. Cykl Egmontu „Bobas odkrywa naukę" pomaga wprowadzać zalążki edukacji STEM już na etapie pierwszych miesięcy i lat dziecka. Polecamy.


Źródło : https://egmont.pl/Termo-dynamika-Bobas-odkrywa-nauke.-Akademia-madrego-dziecka.,17582095,p.html

 


Dorota Gellner – „Historia zwierzaka z wieszaka"

Wydawnictwo Bajka, 2019


„To dziwna historia. O pewnym zwierzaku. Początek historii jest gdzie? Na wieszaku. Ten wieszak jest inny niż większość wieszaków. Na tamtych są ciuchy – lecz nie ma zwierzaków".

Cudnie ilustrowana bajka o… No właśnie, domyślacie się, o jakim zwierzaku opowie nam tym razem dama Orderu Uśmiechu Dorota Gellner? Zwierzak jest uparty, ale dobrze wychowany. Zaprzyjaźniony z królewną kot twierdzi, że „To mysz jest przebrzydła! W dodatku przebrana! Na plecach ma skrzydła". Wszystko wyjaśni się na końcu historii, ale zanim to nastąpi, małych czytelników czeka wiele zabawnych sytuacji i niespodziewanych zwrotów akcji.


Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/historia-zwierzaka-z-wieszaka-dorota-gellner-144172



Kaja Malanowska – „Dom dla Tosi"

Wydawnictwo Muchomor, 2019


Nowa książka Kai Malanowskiej. Tym razem dla dzieci. Pewnego dnia mały szczeniak - Tosia, wyrusza samotnie w świat, który okaże się znacznie większy niż przypuszczała i zamieszkały przez zwierzęta, o istnieniu których nie miała pojęcia. Jeżeli chcecie się dowiedzieć: Kto straszy w lesie? Czy piesek może stać się dzikiem? I co jedzą wydry? Koniecznie sięgnijcie po tę książeczkę. "Dom dla Tosi", opowieść nie tylko dla tych, którzy kochają psy.


Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/dom-dla-tosi-kaja-malanowska-143604


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki