Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

POLECANE   NOWOŚCI    -   luty   2019 r.

 





Dział dla Dorosłych

 


Książki: 


Adam Hałat – „Miłość aż po grób. Niezwykłe losy Krzysztofa Grabowskiego, arystokraty, lotnika 301 Dywizjonu Bombowego, pierwszego Polaka, który samotnie przepłynął Atlantyk"

Wydawnictwo ARCANA, 2018


Miłość aż po grób – opowieść o niezwykłych losach Krzysztofa Grabowskiego, którego fascynacja morzem zapoczątkowana w dzieciństwie, doprowadziła w wieku dorosłym do osiągnięcia historycznego wyczynu żeglarskiego - pierwszego samotnego rejsu Polaka przez Atlantyk, ale też do przedwczesnej śmierci w owianych złą sławą wodach Trójkąta Bermudzkiego.

Poprzedzające tragiczny finał 43 lata życia bohatera obfitowały w wydarzenia będące dla niego kolejnymi próbami charakteru. Po sielskim dzieciństwie w bogatym, arystokratycznym domu i okresie buntu w latach nauki w elitarnym, lecz słynącym z surowych rygorów gimnazjum w Chyrowie, prawdziwy egzaminem dojrzałości przyszło mu zdawać w dalekim Santiago de Chile. W obliczu rozwijającej się w tym czasie w Europie wojny, stała się nim decyzja o przeznaczeniu ostatnich pieniędzy na bilet do Anglii i wstąpieniu do Polskich Sił Powietrznych. Służba w 301 Dywizjonie Bombowym i udział w 21 skrajnie niebezpiecznych operacjach bombowych a potem w 22 lotach ze zrzutami dla partyzantów, choć była egzaminem najtrudniejszym w życiu zakończyła się szczęśliwie. Z końcem wojny przyszedł czas dokonywania kolejnych trudnych wyborów i organizowania życia rodzinnego na obczyźnie. Gdy wydawało się, że osiedlenie w wymarzonym kraju za oceanem i uczynienie z pasji morskiej sposobu na życie przyniosą szczęśliwą stabilizację, nastąpiła katastrofa.

 

Źródło: http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/145-milosc-az-po-grob-adam-halat.html



 Bohdan Hryniewicz – „Chłopięca wojna. Pamiętnik z Powstania Warszawskiego"

 Wydawnictwo Bellona, 2018


Wspomnienia Bohdana Hryniewicza to książka wyjątkowa. Uzdolnienia, wykształcenie techniczne i fenomenalna pamięć autora, jak również niezwykle staranny research przeprowadzony podczas pracy nad książką pozwoliły mu odtworzyć wydarzenia czasów wojny - ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Warszawskiego - niezwykle rzetelnie. Autor, co nie jest typowe dla pamiętnikarzy PW, pochodzi z Wilna, a do Warszawy przeprowadził się dopiero w 1943 roku. W Powstaniu był jednym z najmłodszych łączników, a jego dowódca wnioskował o nadanie mu odznaczenia Virtuti Militari (ostatecznie Hryniewicz otrzymał, także jako jeden z najmłodszych, Krzyż Grunwaldu). W czasie Powstania walczył m.in. na Starym Mieście. Relacja z Powstania jest żywa, dynamiczna, a zarazem zawiera mnóstwo szczegółowych i starannie sprawdzonych informacji.

Dodatkowego smaczku dodają książce fragmenty poświęcone wileńskiemu dzieciństwu autora, w pobliżu dużego garnizonu wojskowego, w otoczeniu członków rodziny - weteranów wojny 1920 roku, oficerów, którzy ukształtowali jego postawę patriotyczną. Równie interesujący jest wątek kolejnych okupacji Wilna, opisujący wojenną rzeczywistość tego miasta (to jedyna znana mi książka, która łączy powstania wileńskiej okupacji i Powstania Warszawskiego).

Dodatkowym atutem książki są wspomnienia autora dotyczące okresu po Powstaniu, pobytu w obozie przejściowym, a następnie niełatwego życia pod okupacją niemiecką, w miejscu przymusowego zesłania po wypuszczeniu z obozu, a potem - pod okupacją sowiecką. Ogromne wrażenie na czytelniku wywiera także historia ucieczki z Polski przez sowiecką strefę okupacyjną do Niemiec, a stamtąd - do Anglii. To wątki, które większość książek wspomnieniowych traktuje w najlepszym razie bardzo skrótowo; tu zostały rozbudowane z ogromną korzyścią dla całości.


Źródło:  https://www.gandalf.com.pl/b/chlopieca-wojna/

 


Piotr Mazik, Kuba Szpilka – „Krupówki "

Wydawnictwo Czarne, 2018


Partner wydania: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem


Chociaż nie wydarzyło się to bardzo dawno temu, jej początki trudno dokładnie opisać. Niegdyś była ścieżką wśród łąk i lasów, ale potem, gdy mała wieś stawała się kolejno letniskiem, stacją klimatyczną, ośrodkiem walki z gruźlicą, centrum turystycznym i wreszcie modnym kurortem, zmieniła się i ona.

Krupówki – symbol miasta i serce zakopiańskiej historii – charakteryzuje nieustanny ruch, narastanie pomysłów, idei i interesów. Dla jednych to chaos, dla innych wyraz wolności. I chociaż, jak twierdzą autorzy, megalomanią byłoby twierdzić, że pewne zjawiska występują tylko w Zakopanem, to krótka historia i niewielka powierzchnia czynią z tego miasta idealną „doświadczalną  pracownię".

Kuba Szpilka i Piotr Mazik opowiadają o Krupówkach, najsłynniejszej ulicy w Polsce, opisując skomplikowane procesy, zdarzenia i postaci, które zdecydowały o jej istnieniu i obecnym kształcie.

 

Źródło:  https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/krupowki



Marek Oramus – „Na niebie i ziemi. Największe tajemnice Wszechświata objaśniają czołowi polscy naukowcy"

Wydawnictwo Zona Zero, 2018


Największe tajemnice Wszechświata objaśniają czołowi polscy naukowcy. 
Jaki kształt ma Wszechświat? Co znajduje się w środku czarnej dziury? Czy wybuchy na Słońcu mogą unicestwić życie na Ziemi?
Nigdy nie narzekaliśmy na brak wybitnych astronomów i astrofizyków, ale na przełomie wieków nadeszło pokolenie, jakiego Polska jeszcze nie znała. Książka „Na niebie i ziemi" udziela tym badaczom głosu.
Paczyński, Abramowicz, Artymowicz, Udalski, Demiański, Wolszczan i inni objaśniają tajemnice Wszechświata.
Czyją własnością byłby mój klon? Dlaczego matematyka tak dobrze nadaje się do opisu natury? Czy oporne na antybiotyki bakterie cofną ludzkość do XIX wieku?
Piotr Girdwoyń – prawnik, Waleria Hryniewicz – biolog, Włodzimierz Godlewski – archeolog, Janusz Dietrych – filozof techniki i inni objaśniają tajemnice tego co na Ziemi.
27 wywiadów Marka Oramusa z najwybitniejszymi polskimi uczonymi. Na niebie dzieje się najwięcej, ale i na Ziemi niemało. Bohaterowie tej książki pracują na najbardziej wysuniętych frontach współczesnej nauki. Od tego, jak wiele się dowiedzą i zrozumieją, może zależeć los cywilizacji.

 

Źródło:  https://ksiegarnia.pwn.pl/Na-niebie-i-ziemi,767549763,p.html




 

Dział dla Dzieci

 


Książki:



Temple Grandin – „Rozwiń swoją wyobraźnię"

Wydawnictwo INSIGNIS, 2018


 Myśl. Twórz. Bądź wynalazcą

  • Co sprawia, że latawiec lata, a łódka pływa?
  • Dlaczego płatki śniegu są symetryczne, a piłeczki do golfa mają malutkie wgłębienia?
  • Kto i w jakich okolicznościach wynalazł zapięcie na rzepy?
  • Skąd wynalazcy biorą pomysły?

W książce Rozwiń swoją wyobraźnię Temple Grandin w fascynujący sposób opisuje podstawy naukowe rozmaitych wynalazków i opowiada, jak ich autorzy tworzyli i poprawiali swoje pomysły. Wszystko to okrasza zabawnymi historyjkami o tym, jak sama w dzieciństwie majsterkowała, konstruowała i wprowadzała innowacje. Ta książka to wspaniała zachęta dla młodych wynalazców, by tworzyć i eksperymentować. Jej przesłanie brzmi: wysilcie swoje szare komórki, zacznijcie budować fascynujące rzeczy i uwolnijcie pokłady swojej kreatywności!

Ale Rozwiń swoją wyobraźnię to coś więcej. Temple Grandin pokazuje różne sposoby patrzenia na świat. Wzywa nie tylko do działania, ale też do rozwijania wyobraźni. Pokazuje czytelnikom, że nie ma jednego sposobu podejścia do problemu, choć w każdym wypadku kluczem jest otwarty i dociekliwy umysł.

 

Źródło: http://www.insignis.pl/ksiazki/rozwin-swoja-wyobraznie/

 


Lynn Rosen, Joe Borgenicht – „Gry i zabawy z berbeciem. Podręcznik użytkownika"

Wydawnictwo Vesper, 2018


Zakres operacyjny: 0-36 miesięcy.

Brzdące poznają otaczający ich świat przez zabawę. Dzięki książce „Gry i zabawy z berbeciem. Podręcznik użytkownika" odkryjesz 75 ekscytujących sposobów, jak wzbogacić umysły berbeci, wzmocnić ich ciała i rozpalić wyobraźnię. Kosztowne zabawki czy akcesoria na baterie nie są wymagane. Wystarczą zwykłe materiały obecne w każdym domu i odrobina kreatywności. Wszystkie aktywności, począwszy od gotowania i zajęć praktycznych aż po taniec, wykonywanie utworów muzycznych czy naśladowanie ulubionych zwierząt, wspierają rozwój dziecka. Dostarczający długich godzin rozrywki przewodnik „Gry i zabawy z berbeciem" jest kompatybilny ze wszystkimi modelami w wieku 0-36 miesięcy.

Podkręć osiągi mózgu twojego brzdąca!

 

Źródło:  https://www.empik.com/gry-i-zabawy-z-berbeciem-podrecznik-uzytkownika-rosen-lynn-borgenicht-joe,p1204245923,ksiazka

 


Agnieszka Nożyńska-Demianiuk – „Wiersze logopedyczne dla dzieci" 

Wydawnictwo MARTEL, 2017


Nasza książeczka to zbiór wesołych wierszyków, których czytanie będzie dla Ciebie i rodziców wspaniałą nauką i zabawą. Będziesz mógł uczyć się poprawnego wymawiania sylab, wyrazów i zdań. Każdy z wierszyków logopedycznych pomoże Ci w ćwiczeniu wymowy dotyczącej innego problemu fonetycznego. Czytając o wesołych przygodach bohaterów wspólnie z rodzicami, masz okazję do utrwalania wyodrębnionych głosek w różnych trudnych słowach. Zapraszamy do świata wierszyków logopedycznych i życzymy Ci dobrej zabawy!

 

Źródło:  https://wydawnictwomartel.pl/wiersze-logopedyczne-dla-dzieci-3-5-lat

 


Nela Mała Reporterka  - „Nela i wyprawa do serca dżungli"

Wydawnictwo Burda National Geographic Polska , 2018


Nazywam się Nela, a to jest moja dwunasta książka. Zabiorę cię w niej na niesamowitą wyprawę. Pojedziemy do serca borneańskiej dżungli odszukać łowców głów! Podążymy śladami pewnego dawnego podróżnika, którego notatki sprzed ponad stu lat znalazłam w starym antykwariacie. Poznamy moce dżungli, dawne wierzenia plemion i magię zwierząt!

Czy łowcy głów naprawdę istnieją? Pakuj się, jedziemy to sprawdzić!

W tej książce znajdziesz dużo dodatkowych treści multimedialnych poukrywanych w tajnych kodach! Baw się ze mną. Szukaj tajnych kodów, skanuj i oglądaj filmy!

 

Źródło : https://www.swiatksiazki.pl/nela-i-wyprawa-do-serca-dzungli-6476119-ksiazka.html

          


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki