Katalog on-line

            POLECANE   NOWOŚCI    -   styczeń   2019 r.

 


Dział dla Dorosłych

 


Książki: 


Maria Nurowska – „Pamiętnik znaleziony w Katyniu"

Wydawnictwo Pruszyński i S-ka, 2018


Zbeletryzowana biografia Janki Lewandowskiej, która jako jedyna kobieta była więziona w Kozielsku i została zamordowana w Katyniu. Córka generała Dowbor-Muśnickiego, głównodowodzącego w Powstaniu Wielkopolskim, wychowana w tradycji wolnościowej, wyruszyła na wojnę 3 września 1939 roku, a 17 września wraz z kolegami dostała się do sowieckiej niewoli i została internowana w obozie w Kozielsku. Przybyła tam, jako cywil, ale została promowana na podporucznika pilota. Generał Henryk Minkiewicz, który objął dowództwo w obozie, powiedział, że stała się przykładem odwagi i wsparcia dla innych jeńców w Kozielsku. Nazywano ją nawet Matką Boską Kozielską. Zamordowana została w Katyniu 22 kwietnia, w dniu swoich 32. urodzin.


Źródło: https://ksiegarnia.proszynski.pl/product,76517  Beata Pawlikowska - "Blondynka na Wyspie Zakochanych"

 Wydawnictwo Edipresse Książki, 2018


Ona wyruszyła na swoją kolejną samotną wyprawę do Ameryki Środkowej. Samodzielna, odważna, myślała, że nie potrzebuje nikogo do szczęścia.


W tym samym czasie w Nowym Jorku on kupił bilet, spakował plecak, wsiadł do samolotu i wylądował w tym samym miejscu, co ona.


Spotkali się w samochodzie jadącym do dawnego miasta Majów w dżungli Ameryki Środkowej.


On z natury rozmowny, przyjacielski, otwarty i chętnie nawiązujący nowe znajomości tamtego dnia był wyjątkowo milczący i z nikim nie miał ochoty rozmawiać.


Ona zawsze wolała wędrować samotnie, ale tamtego dnia wyjątkowo chciała porozmawiać właśnie z nim.


Nocą z nieba zaczęły spadać gwiazdy, a oni nie chcieli się już rozstać.


Komedia romantyczna, której scenariusz napisało życie i która zdarzyła się naprawdę.  Między Nowym Jorkiem, Warszawą i rajską wyspą na Karaibach.

 

Źródło:  https://www.empik.com/blondynka-na-wyspie-zakochanych-pawlikowska-beata,p1203623966,ksiazka-p

 


Lawrence Wright - " Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę"

Wydawnictwo Czarne, 2018


Kiedy w 1979 roku wojska radzieckie najechały Afganistan, w obronie kraju stanęły wspierane przez Stany Zjednoczone grupy miejscowych partyzantów zwanych mudżahedinami. W wojnę zaangażował się także saudyjski milioner Osama bin Laden ze swoją grupą słabo wyszkolonych i źle zorganizowanych idealistycznych bojowników. Lawrence Wright na podstawie setek relacji, dokumentów i przeprowadzonych osobiście wywiadów opowiada, jak chaotyczna początkowa organizacja Bin Ladena z czasem przekształciła się w najskuteczniejszą grupę terrorystyczną w historii. Rysuje równocześnie szeroki kontekst historyczny, wyjaśnia, jak rozwijał się islamski fundamentalizm, i przedstawia jego ideologów. Podąża też śladem Johna O'Neilla – agenta FBI zajmującego się walką z terroryzmem – który jako jeden z pierwszych zdał sobie sprawę z rosnącego zagrożenia, jakim stała się Al-Kaida w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, i usiłował temu niebezpieczeństwu zapobiec. Książka Wrighta to wyczerpująca relacja na temat długiego ciągu zdarzeń, które doprowadziły do zamachów z 11 września.


Wyniosłe wieże otrzymały Nagrodę Pulitzera, Nagrodę Dziennikarską im. Helen Bernstein, Nagrodę im. Lionela Gelbera oraz Nagrodę Literacką „Los Angeles Times". Weszły również do finału Nagrody Literackiej im. Arthura Rossa i były wymieniane wśród najlepszych książek roku w rankingach takich pism, jak „Time", „Newsweek", „The Washington Post", „Chicago Tribune", „The New York Times Book Review", „San Francisco Chronicle", „The New York Sun", „The Economist", „Newsday", „Salon", „New York", „Los Angeles Times" i „Houston Chronicle".


Źródło:  https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/wyniosle-wieze 

Dział dla Dzieci

 


Książki:Teresa Blanch, Anna Gasol - "Wielka księga wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach"

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2018


"Wielka księga wartości" to szesnaście niezwykłych opowieści, dzięki którym nauczymy się stawiać czoła trudnym sytuacjom i szukać ich rozwiązania. Dowiemy się, na czym polegają tolerancja, uprzejmość, solidarność, szczerość oraz empatia i jakie mają znaczenie w życiu każdego człowieka. Odkryjemy też, jak ważne jest akceptowanie siebie.

To książka, którą można czytać bez końca. To książka, która uczy nas zrozumienia i empatii. To książka, która pokazuje, jak żyć.

Przepięknie zilustrowana "Wielka księga wartości" pomoże również dorosłym, którzy chcieliby w przystępny sposób opowiedzieć dzieciom, czym kierować się w życiu

 

Źródło: https://nk.com.pl/wielka-ksiega-wartosci-opowiadania-o-szczerosci-tolerancji-i-innych-waznych-sprawach/2563/ksiazka.html#.XEgwk1VKjak 


 

Iwona Rypson - "Skąd się biorą bajki?"

Wydawnictwo Alegoria, 2018


Czytając, dowiesz się, jak to się stało, że Dzidka postanowiła wymyślić bajkę o malutkich dzieciach z dużego lasu, mimo że w księgarni widziała całe mnóstwo ciekawych książek dla dzieci. Przyjrzysz się też, jak ją pisała: od samego początku, aż do słowa: „koniec". Poznasz nawet trudności, z którymi musiała dawać sobie rade, rozterki, radości i emocje, jakie odczuwała, czyli… wszystko, co przeżywa każdy PRAWDZIWY pisarz! I nie myśl, że skoro to opowieść o dziewczynce, książka jest tylko dla nich. Śmiało mogę powiedzieć: wręcz przeciwnie!
Główną postacią w napisanej przez Dzidkę bajce jest bowiem chłopiec. Chociaż Dzidka go wymyśliła, właściwie... zna go od dawna! Jak to możliwe? Odpowiedź znajdziesz w środku!
A kiedy już przeczytasz książkę… znajdziesz w niej zaproszenie. Do czego? Do wspólnej zabawy w wymyślanie kolejnych przygód bohaterów bajki.


„Kiedy mały i duży łączą siły, powietrze wokół nich zaczyna delikatnie drgać, bo wytwarza się magia. Magia miłości i magia tworzenia – ta książka jest efektem działania obu tych sił. Nic dziwnego, że jest niezwykła". – Małgorzata Wegrzecka (redaktor naczelna, magazyn dla dzieci „Świerszczyk").

Patroni medialni: „Świerszczyk", qlturka.pl, granice.pl, dziecirosną.pl, babyboom.pl


Źródło:   https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,103181,Skad-sie-biora-bajki

 


Peter Wohlleben - "O czym szumią drzewa"

Wydawnictwo Otwarte, 2018


Peter Wohlleben to leśnik z prawdziwego zdarzenia. Studiował leśnictwo, przez ponad
dwadzieścia trzy lata pracował w Zarządzie Lasów w Niemczech, a w 2016 roku założył Akademię Leśną. Aktualnie zajmuje się ekologicznie prowadzonym gospodarstwem leśnym.


Wiedząc, jak ważne jest zdobywanie od małego wiedzy na temat przyrody – od 25 lat zabiera
grupy dzieci na wyjątkowe wycieczki do lasu. Tym razem zorganizował ją trochę inaczej, bo za pośrednictwem książki pt. O czym szumią drzewa.


„Las jest fascynujący, las jest czymś więcej niż tylko mnóstwem drzew rosnących w jednym
miejscu. Pokazuję to dzieciom w Akademii Leśnej, a teraz – w tej książce – również tobie".

Książka podzielona jest na kilkanaście rozdziałów. Peter pisze m.in. o tym jak wygląda życie rodzinne w lesie (Skąd się biorą drzewne dzieci? Czy drzewa mają babcie i dziadków?), opisuje życie leśnych zwierząt (Kto mieszka na górze? Kto wciska się w liście?), ale i zwierząt zamieszkujących miasta (Jakie zwierzęta żyją w mieście?) oraz wyjaśnia, co łączy nas ludzi z lasem i po co jest nam on potrzebny. Ciekawa treść, quizy i opowieści połączone są z wyjątkowymi ilustracjami Diany Karpowicz.


Książka O czym szumią drzewa Petera Wohllebena ma być dla małych miłośników przyrody inspiracją
do wędrówek po lesie, niezwykłych przygód, odkrywania leśnych tajemnic i poznawania piękna natury. Jesteśmy przekonani, że ten tytuł zaskoczy zarówno dzieci, jak i dorosłych! :)

 

Źródło:  https://otwarte.eu/news/244-czy-wiesz-o-czym-szumia-drzewa

  

Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki