Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Narodowe Czytanie 2018:

„Przedwiośnie" i przedwojenne piosenki


                                                                                                                                                                                  zobacz zdjęcia

         

          Na lekturę tegorocznego Narodowego  Czytania, w Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, zostało wybrane „Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Ta powieść jest pięknym świadectwem wielkiego pragnienia pisarza, aby Polska była państwem wolnym, silnym i sprawiedliwym. I akcja, i czas napisania „Przedwiośnia" wiąże się ściśle z epoką II Rzeczypospolitej.


          Narodowe Czytanie w Chojnowie, podobnie jak w ubiegłych latach, zorganizowali Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Urząd Miejski, we współpracy z partnerami - lokalnymi szkołami: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 i Powiatowym Zespołem Szkół w Chojnowie.

W ramach obchodów Narodowego Czytania 8 września przeprowadzony został happening zapraszający mieszkańców do uczestnictwa, a 12 września czytano „Przedwiośnie" najpierw w szkołach, a potem na spotkaniu „Narodowe Czytanie 2018 - Stefan Żeromski „Przedwiośnie" w sali widowiskowej MOKSiR-u.


          Uroczystość miała charakter otwarty, została szeroko rozpropagowana poprzez plakaty, strony internetowe organizatorów i lokalnych portali. Specjalnie zaproszone zostały m.in. osoby, które aktywnie uczestniczyły w  poprzednich edycjach Narodowego Czytania.  Zadbaliśmy także o odpowiednią scenografię nawiązującą do epoki lektury.


Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem przez Mariusza Garberę, adiunkta z Muzeum Regionalnego w Chojnowie, rysu biograficznego z satyrycznym akcentem „Pamiętajmy o Żeromskim!: o pisarzu z uśmiechem". Warto podkreślić, że tekst napisał, specjalnie na tę okazję, jeden z chojnowskich twórców.


Potem fragmenty „Przedwiośnia", z wszystkich trzech części, czytali mieszkańcy miasta: młodzież, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń, przedsiębiorców, firm, władz samorządowych i inni. W prezentacjach czytelniczych kolejno wystąpili: Natalia Moskwa, Klaudia Korniłowicz, Borys Kudryński, Teresa Grzyb, Barbara Karasek, Piotr Nowak, Alfred Gruszka, Andrzej Bobik, Lucyna Setla-Bar, Barbara Kułacz, Anna Rybarczyk i Wiktor Ziembowicz.

Wszystkim lektorom za wspaniałe czytanie podziękował Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies i wręczył książkowe upominki - nowe, wydane w 2018 r. „Przedwiośnie", opatrzone stemplem okolicznościowej pieczęci przysłanej z Kancelarii Prezydenta RP.


Spotkanie zakończył i uświetnił koncert „Przedwojenne piosenki" w wykonaniu duetu: Malwiny Paszek i Tomasza Grdenia, artystów z różnorodnym i cenionym dorobkiem twórczym. Usłyszeliśmy kilkanaście znanych szlagierów z lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku, m.in.: „Już taki jestem zimny drań", „Ach te baby", „Odrobinę szczęścia w miłości", „Umówiłem się z nią na dziewiątą". Na koncercie, oprócz akordeonu i kontrabasu, pojawiły się też mniej znane, a charakterystyczne dla okresu międzywojennego instrumenty jak ukulele, bandoukulele i mandolina. To był bardzo ciekawy koncert - lekko, dowcipnie poprowadzony, z kabaretowym podejściem do piosenek. Dodajmy, że  zespół jest laureatem nagrody „Złoty liść" 2017 XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro „za podtrzymywanie przedwojennych tradycji muzycznych na scenie i stronę internetową StareMelodie.pl".

W Chojnowie artyści wystąpili po raz pierwszy i bardzo już byśmy chcieli gościć ich ponownie.


          Jako organizatorzy staraliśmy się, aby  Narodowe Czytanie 2018 było inne od dotychczasowych edycji, ale tak jak tamte - wyjątkowe, z refleksją, ale też i humorem.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować to ważne przedsięwzięcie, szczególnie lektorom, szkołom i tym, którzy po prostu przyszli na spotkanie i byli razem z nami.


I jeszcze słów kilka z zakończenia tekstu „Pamiętajmy o Żeromskim":

Stefan Żeromski był z pozoru człowiekiem, jak każdy z nas. Człowiekiem, któremu życie nie szczędziło dramatów, który popełniał błędy, którego krępowała poważna choroba i kłopoty rodzinne. A jednocześnie potrafił stworzyć literaturę ważną, bardzo polską i ponadczasową.

Walczył o Polskę z całych sił, pokazując, że nie zawsze trzeba to czynić na froncie, by ta walka była skuteczna. Pamiętajmy o Żeromskim!

                                                                                                                     Organizatorzy


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki