Wygląda dobrze
To pole jest wymagane



 

                                            POLECANE   NOWOŚCI    -   październik   2018 r.

 


Dział dla Dorosłych

 


Książki

 


Krzysztof Baranowski, Beata Biały – „Spowiedź kapitana"

Grupa Wydawnicza Foksal, 2018

 

-Gdybyś dowiedział się, że został ci rok życia, co byś zrobił?

-Popłynąłbym jeszcze raz w samotny rejs dookoła świata.

 

Jeden z najsłynniejszych Polaków. Ikona żeglarstwa. Legenda i ucieleśnienie męskości. Idol młodzieży. Bohater masowej wyobraźni.

Zawsze dbał o wizerunek i starał się panować nad medialnymi doniesieniami na temat swojego pełnego przygód życia. Konsekwentnie podążał za marzeniami. Na pytanie, czy było warto, odpowiada twierdząco, ale czuje potrzebę bilansu. Porządkuj życie – radzi. – W żeglarskim języku nazywa się to klar. Bywa, że lina jest splątana, a jej koniec postrzępiony, co nazywamy krowim ogonem. Zrób w swoim życiu klar i rozplącz zaplątane sprawy. Nie zostawiaj krowich ogonów.


Autor koncepcji i animator projektów budowy dwóch żaglowców. Krzysztof Baranowski w rozmowie rzece z Beatą Biały pokazuje inną twarz, dokonując bilansu pełnego przygód życia oraz ujawniając cenę, jaką za nie zapłacił on i jego rodzina.


Źródło:   https://www.gwfoksal.pl/spowiedz-kapitana.html

 


Maria Magdalena Komorowska – „Powrót do Żmudzi"

Wydawnictwo LTW, 2018

 

„Powrót do Żmudzi"  to wspomnienia z początku XX wieku, szczęśliwego dzieciństwa i wczesnej młodości Autorki. […] Minęło 100 lat od zapisu w sercu i pamięci obrazu początku wieku XX w dworze polskim na Litwie. Pierwsza wojna światowa zniszczyła ten świat. Zmieniła realia polityczne i ekonomiczne, mentalność ludzi, obyczaje, wreszcie zrujnowała domy. Spokój i równomierny rozwój dworu polskiego zostały podcięte u podstaw przez rabunek niemiecki, dewastację sowiecką i litewską reformę rolną. Druga wojna dopełniła zniszczenia materialnego i moralnego, wreszcie wymordowała lub przegnała ludzi z ich domów. Ci co przeżyli pozostali wierni ziemi litewskiej, ideałom polskim, więziom rodzinnym, środowiskowym.


Źródło:   http://www.ltw.com.pl/presta/glowna/605-uciekinier-1939-1945.html?search_query=powrot+do+Zmudzi&results=1

 


Elżbieta Morawiec – „Teatr Stary,  jaki był 1945-2000"

Wydawnictwo Arcana, 2018


Książka Elżbiety Morawiec „Teatr Stary, jaki był 1945-2000"  powstała, jak pisze Autorka w posłowiu,

ze sprzeciwu wobec degrengolady świetnego niegdyś teatru, z potrzeby przypomnienia szeroko rozumianej publiczności czasów wielkości tej narodowej sceny.

Autorka z rozmysłem ogranicza swą opowieśc do roku 2000, mając świadomość, że zbyt bliska perspektywa czasowa opisywania zjawisk artystycznych nie sprzyja obiektywizmowi.

Od marca 1945, kiedy to scena przy placu Szczepańskim po raz pierwszy otworzyła się dla publiczności, śledzimy kolejne dyrekcje, m.in. Jerzego Ronarda Bujańskiego, Andrzeja Pronaszki, Władysława Krzemińskiego, Zygmunta Hubnera, Jana Pawła Gawlika, Stanisława Radwana, kształtowanie się repertuaru, rekonstrukcje najwybitniejszych spektakli, sylwetki wybitnych reżyserów - Lidii Zamkow, Jerzego Jarockiego, Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Grzegorzewskiego, a także scenografów i aktorów.

Zawsze na tle rzeczywistości pozaartystycznej i jej wpływu na teatr. Uzupełniają książkę - szczegółowy wykaz repertuaru oraz zagranicznych i krajowych występów Starego Teatru, a także fotografie z spektakli.


Źródło:   http://www.portal.arcana.pl/Elzbieta-morawiec-teatr-stary-jaki-byl-1945-2000quot,4538.html

 


Anna Piernikarczyk – „Polska rodzinna"

Wydawnictwo Pascal, 2018

 

To przewodnik po miejscach zapewniających świetną zabawę całym rodzinom przez okrągły rok.

Z nami trafisz do Żywego Muzeum Piernika i Centrum Nauki Leonarda da Vinci, dowiesz się wszystkiego o wodzie w Hydropolis, zwiedzisz Kopalnię Złota, dostaniesz zawrotu głowy na Farmie Iluzji, zobaczysz zwierzęta na wyciągnięcie ręki w zoo safari i zgubisz się w labiryncie z kukurydzy w Blizinach.

 

Wybrano 365 atrakcji na każdą pogodę, podpowiedziano, dokąd wybrać się z dziećmi, by mogły się wyszaleć – a i dorośli skorzystają z wielu atrakcji. Wybierzcie się w rodzinną podróż z naszym przewodnikiem.


Źródło:   http://pascal.pl/polska-rodzinna,12,6851.html

 

 


Dział dla Dzieci

 


Książki

 


Charise Mericle Harper – „Jedź! Jedź!  Stój!"

Wydawnictwo Babaryba, 2018

 

Poznaj wesołe maszyny budowlane, które uczą się współpracy oraz drogowej sygnalizacji świetlnej!

Kiedy na budowie ruchem kieruje tylko Mały Zielony, pojazdy pracują w niesamowitym pośpiechu! Betoniarka, koparka, buldożer, wywrotka, holownik, dźwig... wszyscy pracują szybciej i szybciej. Coraz łatwiej więc o wypadek.

Na szczęście pojawia się Mały Czerwony! Dzięki niemu maszyny budowlane zaczynają pracować w odpowiednim tempie, a nowy most zostaje w końcu wybudowany! Nagle jednak pojawia się nieznajomy, który też posiada moc sterowania ulicznym ruchem...


Źródło:   https://babaryba.pl/pl/p/JEDZ-JEDZ-STOJ-Charise-Mericle-Harper/201

 


Mitch Johnson – „Budi piłkarz z ulicy"

Akapit Press, 2018


Plan Budiego jest prosty. Zostanie gwiazdą futbolu, zamiast co dzień od rana do nocy szyć i pakować buty piłkarskie. Będzie grał w najwspanialszej drużynie świata, a nie na skwerku za fabryką, w której pracuje. Tymczasem wystarcza jedno niefortunne kopnięcie piłki, aby świat Budiego wywrócił się do góry nogami. Teraz ma dług u Smoka, najniebezpieczniejszego człowieka w Dżakarcie. Od tej chwili nie tylko marzenia chłopca są zagrożone, ale też jego życie. Piękna opowieść wielkich nadziejach i prawdziwych bohaterach, którzy są wśród nas. I o tym, żeby nigdy nie poddawać się w walce o swoje największe marzenia.


Źródło:   https://www.akapit-press.pl/glowna/budi-pilkarz-z-ulicy-352.html

 


Geoffroy de Pennart – „Tomek mechanik"

Wydawnictwo Muchomor, 2018

 

Kolejna książka Goeffroy de Pennart – autora „Wilk Powrócił" „Orkiestry Krowy Zosi" i „Bożego Narodzenia Krowy Zosi" . Tym razem bohaterem jest pies - Tomek mechanik.

To współczesna bajka o Kopciuszku. 

Tomek mechanik, zwany też Smarowozem, jest sierotą. Przybrani rodzice nieustannie uprzykrzają mu życie. Nie ma złych sióstr, ale dwaj nierozgarnięci i złośliwi przybrani bracia dokuczają mu, gdy tylko trafi się okazja. A on pracuje gorliwie w warsztacie, który zostawił mu ojciec. Pewnego dnia znajduje w prasie ogłoszenie, że gwiazda rocka poszukuje nowych osób do swojego chóru. Tomek chciałby wziąć udział w przesłuchaniu, bo marzy o zostaniu piosenkarzem, ale musi pracować do późna… Na konkurs idą przybrani bracia, a Tomek… zobaczcie i przeczytajcie sami!


Źródło:   https://www.muchomor.pl/pl/p/Tomek-mechanik/216

 


Minna Lacey – „Przyroda bez tajemnic: ponad 80 okienek"

Firma Księgarska Oleksiejuk, 2018

 

Otwieraj okienka i odkrywaj fascynujący świat natury.

Wybierz się do lasu, na łąkę i nad jezioro.

Sprawdź, co się dzieje w wodzie i pod ziemią, kto mieszka na wybrzeżu i w morskich głębinach oraz co kryją korony drzew.

 

Źródło:   http://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wyniki-wyszukiwania/573103/

 

 

Ewa Nowak – „Pajączek na rowerze"

Wydawnictwo GREG, 2018


„Pajączek na rowerze" w serii Kolorowa Klasyka to najpiękniejsze kolorowe wydanie tej powieści na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na szlachetnym papierze, bardzo trwała i estetyczna.


„Pajączek na rowerze" to historia dzieci, które początkowo się nie lubią, ale szybko okazuje się, że potrafią się porozumieć. Uczucie, które się miedzy nimi rodzi, jest dla nich zupełnie nowe i trudne. Oprócz tego mają mnóstwo innych kłopotów: w szkole, z rówieśnikami, a w domu muszą mierzyć się z rozpadem rodziny, brakiem oparcia w najbliższych i zrozumienia ze strony rodziców. Główni bohaterowie - Ola i Łukasz - muszą nauczyć się radzić sobie w niełatwym świecie dorosłych. Czy im się to uda?

To ciepła i pouczająca powieść, która pokazuje, co w życiu jest najważniejsze i że na miłość nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno.


Źródło:   https://www.greg.pl/lektury/103,992_Pajaczek-na-rowerze.html



Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki